Torbiel zęba jak leczyć?

Problemy stomatologiczne mogą generować ogromne dolegliwości bólowe i znacznie uprzykrzać życie. Idealnie byłoby zatem dbać o codzienną profilaktykę w postaci utrzymywania optymalnej higieny jamy ustnej oraz regularnie odbywać wizyty u dentysty, które pozwolą wcześnie wykryć ewentualne dolegliwości wymagające interwencji. Wiele osób jednak tego nie robi. Czekając do ostatniej chwili, narażają swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Choć strach przed gabinetem dentystycznym może być spory, warto się przełamać, by uniknąć np. kłopotów związanych z torbielami zębowymi. Warto szybko się zorientować, mając torbiel zeba jak leczyc tę przypadłość.

Co to jest torbiel zęba?

Torbiel zęba to wypełniona wydzieliną lub gazem przestrzeń znajdująca się w torebce łącznotkankowej. Powstaje w wyniku zaniedbań w leczeniu lub myciu zębów. Czasami nie od razu daje o sobie znać, lecz wykrycie dolegliwości wymaga trochę czasu. Jest to nieprawidłowa zmiana, która wymaga natychmiastowej interwencji. Wyróżnia się różne rodzaje torbieli zębowych. Najbardziej ogólny podział dotyczy torbieli zębopochodnych i niezębopochodnych. Ich rozróżnienie jest proste. Jeśli występuje bezpośrednie powiązanie pomiędzy wystąpieniem torbieli a tkankami zębowymi jest to z całą pewnością torbiel zębopochodna. Analogicznie torbiel niezębopochodna występuje, gdy nie ma ścisłego związku z tkankami zębowymi. Aby stwierdzić, jakie jest źródło wystąpienia torbieli, wykonuje się badania histopatologiczne. Torbiele zębopochodne dzielą się na: korzeniowe, dziąsłowe lub zawiązkowe.

Torbiele korzeniowe występują najczęściej. Związane są z przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba. Torbiel taka tworzy się w wyniku procesów zgorzelinowych miazgi i umiejscawia się w obszarze kości szczękowych. Występuje na zębach przednich. Z kolei torbiele dziąsłowe najczęściej pokazują się w postaci białych cyst na dziąsłach niemowląt, którym dopiero będą wyrastały pierwsze ząbki, ale mogą się zdarzyć także u człowieka dorosłego. Torbiele zawiązkowe mają związek z zatrzymywaniem procesu wzrostu zębów, najczęściej tych występujących w okolicy żuchwy, mogą być np. skorelowane z wyrzynaniem się ósemek. Trzeba szukać sposobów, gdy tylko zostanie wykryta torbiel zeba jak leczyc ten stan.

Przyczyny i objawy torbieli zęba

Najczęstszą przyczyną powstawania torbieli zębowej jest przewlekła, nieleczona próchnica, w wyniku której dochodzi do stanu zapalnego tkanek w jamie ustnej. Torbiele powstają u osób, które nie przywiązują wagi do dbania o czystość zębów i ich otoczenia. Brak higieny powoduje dość spore ryzyko. Przyczyną torbieli zębowych mogą być również rozmaite choroby nosa i gardła, których nie da się szybko wyleczyć (np. zapalenie zatok czy migdałków.

Objawy torbieli zębowych są zróżnicowane. Mogą występować wszystkie łącznie bądź tylko niektóre z poniższych symptomów:

  • wrażenie dyskomfortu, wybrzuszania się tkanki oraz ucisk;
  • opuchlizna i obserwowalna utrata harmonii twarzy;
  • ból zęba, nadwrażliwość na dotyk, gryzienie pokarmów, reagowanie na ciepłe i zimne posiłki;
  • widoczne zgrubienie na dziąśle;
  • pulsowanie dziąsła oraz ból promieniujący na sferę sąsiadującą;
  • czasem pojawia się wydzielina z torbieli pod wpływem nacisku;

Dolegliwości odczuwa się różnie w zależności od umiejscowienia i rozmiarów torbieli zębowych. Jeśli są one bardzo duże, osoba chora może mieć wrażenie, że zęby w tym miejscu się ruszają i tracą stabilność. Możliwa jest całkowita lub częściowa utrata czucia pod wpływem uszkodzenia nerwów. Jeśli chodzi o torbiel zeba jak leczyc to schorzenie najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Internet, choć można w nim znaleźć wiele cennych porad, nie zastąpi wykwalifikowanego lekarza.

Torbiel zęba – leczenie

Występowanie torbieli zębowych jest możliwe do wykrycia nawet wtedy, gdy teoretycznie jeszcze nie dają o sobie znać. Wystarczy podczas rutynowej kontroli dentystycznej wykonać prześwietlenie. Dlatego też tak ważne jest cykliczne uczęszczanie do stomatologa. Niestety, sporo osób przekracza próg gabinetu dopiero wtedy, gdy ból staje się nie do wytrzymania a żadne leki przeciwbólowe nie działają.

Leczenie torbieli nie zawsze wygląda tak samo. Wdrożenie odpowiednich metod leczenia zależne jest od miejsca występowania i stopnia zaawansowania zmiany. Przy bardzo rozległych zmianach konieczne bywa usunięcie całego zęba. Torbiele korzeniowe zazwyczaj są leczone endodontycznie. W grę wchodzi chirurgiczne wycięcie torbieli lub leczenie kanałowe. Jeśli doszło do infekcji konieczne może być podanie pacjentowi antybiotyku.

Torbiele zawiązkowe wymagają nieco innego sposobu leczenia. Usuwa się wówczas ząb, który się zatrzymał we wzroście i wyciąga się torbiel. Przy wycinaniu torbieli pobiera się próbki materiału do badań histopatologicznych.

Torbiel dziąsłowa jest usuwana chirurgicznie u dorosłych. Natomiast u dzieci nie wymaga leczenia, gdyż jest naturalnym elementem rozwojowym i w niedługim czasie powinna wchłonąć się sama. Każdy, kto się zastanawia, co to jest torbiel zeba jak leczyc tę zmianę i co zrobić by nie dopuścić do kolejnych, powinien jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza.

Zalecenia po zabiegu usunięcia torbieli zębowych

Po usunięciu torbieli zębowych konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i dbanie o higienę jamy ustnej na wyższym poziomie niż dotychczas. Należy myć zęby codziennie po każdym posiłku. Najlepiej używać do tego celu szczoteczki z miękkimi włoskami. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty do płukania jamy ustnej dla osób z tendencją do tworzenia się torbieli. Płyny te zawierają chlorheksydynę, która ma właściwości silnie odkażające, więc pomaga w pozbyciu się bakterii namnażających się na zębach, języku i ściankach twarzy. Współczesne preparaty pozwalają także na bardzo szybką regenerację tkanek. Trzeba mieć świadomość, że dalsze dopuszczanie do zaniedbań może prowadzić nawet do rozwoju nowotworu w postaci raka płaskonabłonkowego. Jeśli ktoś boi się, że zagraża mu torbiel zeba jak leczyc dowie się u specjalisty.