Metody domowe na ból zęba – co możemy zrobić

Ból zęba nie pozwala nam normalnie funkcjonować, pracować, ani nawet spać. Ból najczęściej jest przeszywający. Czasami boli nas ząb, który z zewnątrz jest cały zdrowy. Co zrobić, gdy ból dopadnie nas w niedzielę? Czy trzeba od razu się udawać na dyżur dentystyczny? Czy są jakieś metody domowe na ból zęba?

Okłady na ból zęba

Gdy boli nas ząb, to marzymy tylko o tym, aby możliwie jak najszybciej przestał boleć. Metody domowe na ból zęba są różne. Jedną z nich są okłady.

Jakie okłady robić? W zasadzie to najbardziej efektywne są zimne okłady. Mogą to być kostki lodu zawinięte w ręcznik, czy też w specjalne woreczki. Kostki lodu i ogólnie zimne okłady sprawiają, że dosyć szybko czujemy ulgę w bólu. Jest to dobry pomysł, aby chociaż móc zasnąć. Ból zęba skutecznie utrudnia nam tę czynność.

Płukanki na ból zęba

Popularne metody domowe na ból zęba to poza okładami, także płukanki. Płukanki należy wykonywać ciepłym, ale nie gorącym naparem. Najlepiej sprawdza się szałwia. Szałwia ma to do siebie, że wyciąga wszelkie stany zapalne.

Jeśli szałwia nam nie odpowiada, to możemy skorzystać z innego rodzaju naparów ziołowych. Inny, który przyniesie nam na pewno ulgę w bólu, to rumianek.

Goździki, czosnek, cebula

Każdy z nas ma w domu suszone goździki. Okazuje się, że one także będą pomocne, gdy zacznie nas nieoczekiwanie boleć ząb. Goździki z uwagi na eugenol (który znajdziemy w ich składzie) działają przeciwbólowo oraz antyseptycznie.

Suszony goździk powinniśmy włożyć do buzi. Językiem przesuńmy do miejsca, które nas boli i w miejscu tym rozgryźmy. Dzięki temu dojdzie natychmiastowo do uwolnienia terapeutycznej substancji.

Każdy z domu ma także czosnek. On podobnie jak goździki może nam pomóc na ból zęba. W przypadku użycia czosnku mamy dwie możliwości. Może to być płukanka, którą przygotowujemy ze zgniecionych ząbków czosnku oraz połowy szklanki ciepłej wody. Jeśli wolimy to zgniećmy ząbek czosnku z cebulą oraz wodą. Papkę w ten sposób przygotowaną należy nałożyć na wacik i bezpośrednio przełożyć na bolący ząb.

Gdy nie przepadamy za czosnkiem, ale za to odpowiada nam smak cebuli, to ją także możemy wykorzystać do uśmierzania bólu. Surową cebulę powinniśmy żuć przez dobrych kilka minut. Ma ona wiele bardzo korzystnych właściwości, które zwalczają doskonale bakterie, jak i uśmierzają ból naszego zęba.

Jak widać na załączonym obrazku, metod domowych na ból zęba jest sporo. Możemy wybrać taką, która nam odpowiada, jak i która przede wszystkim przynosi nam oczekiwane efekty.
Pamiętaj, że w sytuacji, w której ból nie ustępuje, należy niezwłocznie się udać na wizytę do dentysty. Dentysta zdiagnozuje źródło bólu i zleci odpowiednie leczenie. Czasami dosłownie jedna wizyta wystarczy, aby ból zniknął.

Oczywiście wśród nas są osoby, które obawiają się panicznie dentysty. Kombinują jak mogą, aby wyleczyć ból. Jednak póki nie uda się zdiagnozować źródła problemu, to ból będzie powracał. Powinniśmy mieć to na uwadze. Metody domowe sprawdzą się, gdy chcemy na szybko się pozbyć uciążliwego bólu.