jak-wyleczyc-prochnice-bez-dentysty

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdrowy uśmiech jest podstawą nie tylko dobrego samopoczucia, ale również wyglądu. Niestety bardzo duża liczba osób dorosłych i dzieci zapomina o systematycznych wizytach u stomatologa. Warto wiedzieć, że próchnica jest chorobą, na którą cierpi znaczna większość Polaków. Ludzie bardzo często zastanawiają się jak wyleczyć próchnicę bez dentysty. Jakie są objawy tej choroby? Należy mieć świadomość, że nieleczona może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie.

Godny uwagi jest fakt, że żadna domowa metoda nie przyniesie tak satysfakcjonujących rezultatów, co wizyta w gabinecie dentystycznym. Można jednak dzięki regularnemu myciu zębów zapobiec omawianej chorobie. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie szczotkowanie uzębienia po każdym posiłku. Osoby, które są zainteresowane ograniczeniem wystąpienia próchnicy w obrębie jamy ustnej powinny także zmniejszyć spożycie węglowodanów. W najprostszym możliwym ujęciu są one pożywką dla bakterii, które odpowiadają za wystąpienie ubytków w zębach.

Czym jest próchnica?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że próchnica jest obecnie najbardziej powszechną chorobą zębów. Należy mieć świadomość, że jest ona wywołana przez bakterie próchnicotwórcze, które żyją na powierzchni zębów. Wspomniany stan będzie prowadził do demineralizacji szkliwa. Nie tylko je osłabi, ale również może w kolejnych etapach doprowadzić do ubytków. Próchnica jest bardzo trudna do samodzielnego wykrycia, ponieważ początkowa nie daje żadnych objawów. Zdecydowaną większość osób do wizyty u dentysty składnia ból zęba.

Metody leczenia próchnicy

Warto wiedzieć, że najprostszą metodą leczenia próchnicy jest remineralizacja zęba. Polega bowiem na oczyszczeniu fragmentu zęba, który jest pokryty matową, białą plamką. Kolejnym etapem będzie pokrycie tej przestrzeni lakierem lub żelem. Godny uwagi jest fakt, że remineralizacja musi bić powtórzona kilkukrotnie.

W przypadku, gdy w zębie zostanie zauważony ubytek, trzeba go wypełnić. Dentysta w pierwszej kolejności oczyszcza go z chorej tkanki, a później wypełnia materiałem wybranym przez pacjenta. Należy mieć świadomość, że zabiegi plombowania mogą obecnie przebiegać przy użyciu mieszanek jonomerowych czy kompozytu.

Jak zapobiec próchnicy?

W zapobiegnięciu próchnicy zębów bardzo ważna będzie higiena jamy ustnej. Zalecane jest, by polegała ona na bardzo dokładnym, a także regularnym oczyszczaniu jamy ustnej. Rodzice powinni rozpocząć naukę szczotkowania z dziećmi w wieku 2-3 lat. Warto myć zęby nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku. Nie można oczywiście zapomnieć zmieniać szczotki, co 3-4 miesiące.

Bardzo istotne znaczenie będzie miało umycie nowej szczotki ciepłą wodą przed użyciem. Z kolei po umyciu zębów, należy ją opłukać pod silnym strumieniem bieżącej wody. Jak wyleczyć próchnicę bez dentysty? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do profesjonalnego gabinetu dentystycznego.