Komunikaty o wypadkach, których konsekwencjami są oderwane części kończyn najczęściej pojawiają się na przełomie roku – na skutek nieostrożnego obchodzenia się z petardami ze wspomnianymi obrażeniami do szpitali trafiają pechowi uczestnicy zabaw. Informacje takie pojawiają się często także w sezonie letnim, wypadkom przy pracy z maszynami rolniczymi ulegają i dorośli i dzieci. Wtedy też można usłyszeć tajemniczo brzmiący termin „replantacja”. Niektórzy zadadzą sobie pytanie „replantacja co to jest takiego?”
Replantacja co to jest?
Replantacja oznacza zespolenie. Częściowo lub całkowicie amputowana część kończyny zostaje ponownie złączona z ciałem, przywrócone połączenia nerwowe i krwionośne umożliwiają całkowite lub częściowe jej funkcjonowanie. Ale jak to wygląda dokładnie? Replantacja co to jest takiego dokładnie? Czy to operacja? Tak, to operacja, długa i skomplikowana, wymagająca bardzo dużej dokładności – lekarz operujący posługując się mikroskopem operacyjnym musi odtworzyć ciągłość i pozakładać szwy na wszystkie naczynia, nerwy i ścięgna. Nie jest to „wynalazek” ostatnich lat – lekarze i badacze od dawna szukali sposobu na przywrócenie ciału sprawności. Pierwszy przełom nastąpił w 1814 roku, kiedy William Balfour, który przyszył opuszek palca. Pierwsza udana replantacja miała miejsce dopiero w 1962 roku w Ameryce.
Od czego zależy sukces replantacji?
W tego typu operacjach niezwykle ważny jest czas. Im szybciej osoba poszkodowana trafi do specjalistycznej placówki, tym lepiej. Drugim kryterium jest odpowiednie zabezpieczenie odciętej lub oderwanej części ciała – powinna być zabezpieczona przed kontaktem z wodą, lodem, osłonięta przed zanieczyszczeniami. Trzecim kryterium jest doświadczenie i umiejętności lekarza operującego.
Jakie części ciała poddaje się replantacji?
Najczęściej poddawanymi zespoleniu częściami ciała są palce, dłonie, ręce, zęby. Rozwój medycyny i dostęp do najnowocześniejszych technologii sprawia, że przekraczane są kolejne granice – kilka lat temu pojawiła się mediach informacja o kolejnej udanej replantacji skóry głowy, a całkiem niedawno o operacji w obszarze szyi. Możemy być pewni, że zespoły lekarskie jeszcze nie raz pochwalą się sukcesem i jeszcze nie raz przekroczą kolejna barierę.
Pytanie „replantacja co to jest takiego” nie dziwi. Odsetek osób, które posiadają wiedzę na temat tego, że po całkowitej utracie zęba np. na skutek upadku lub bójki można podjąć próbę wstawienia go do zębodołu jest niewielki. Oczywiście ząb musi nadawać się do zespolenia, musi być odpowiednio zabezpieczony i przechowany, a operacja powinna się odbyć w określonym czasie (najpóźniej 36 godzin od momentu utraty). Po umieszczeniu zęba w strukturze kostnej, chirurg zabezpiecza go szwami i specjalną szyną i zaleca sposób postępowania po operacji. Jeśli pacjent dostosuje się do wszystkich zaleceń tj. będzie przyjmował zapisany antybiotyk, zadba o higienę jamy ustnej, będzie oszczędzał operowaną stronę, szansa na „przyjęcie się” zęba jest bardzo duża.