afta-na-dziasle

Afta na dziąśle to powszechna dolegliwość, przyjmująca postać drobnej nadżerki. Jej pojawienie się jest odczuwalne przez pacjenta jako bolesne i bardzo uciążliwe. Poza wywoływaniem dyskomfortu, afty na dziąśle mogą zwiastować również poważne choroby, a więc nigdy nie powinny być lekceważone.

Afta na dziąśle – charakterystyka

Jak wspomniano na wstępie, afty na dziąśle to dolegliwość występująca dość często w populacji. Może ona dotykać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jednak najczęściej pojawia się u kobiet, u których ten problem ujawnia się rodzinnie. Nadżerki są małe, lecz dają bardzo dokuczliwe objawy. Choć zazwyczaj samoistnie zanikają, to jednak w wielu przypadkach cechują się tendencją do regularnego powracania. Na ich powstawanie ma wpływ wiele czynników, wśród których wymienić należy między innymi: urazy mechaniczne, choroby jamy ustnej, nieprawidłową dietę lub przyjmowane leki. Urazy mechaniczne mogą powstawać na przykład na skutek otarć lub drobnych skaleczeń podczas używania sztućców.

Wśród chorób jamy ustnej sprzyjających tworzeniu się afty na dziąśle wyróżnić można: choroby przyzębia oraz próchnicę. Ponadto, tendencją do pojawiania się aft dotknięte są osoby, u których występują choroby autoimmunologiczne oraz alergie. Wreszcie pojawianie się aft może być związane z przyjmowaniem niektórych leków, nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz stosowaniem diety ubogiej w witaminy i związki mineralne, w tym: kwas foliowy, witaminę B12 oraz żelazo. Afty na dziąśle mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, zapalenia zatok, choroby Leśniowskiego-Crohna, zakażenia wirusem opryszczki, brodawczaka ludzkiego, choroby Beheceta, celiakii lub zapalenia migdałków.

Afta na dziąśle – oznaki schorzenia

Pierwsze symptomy pojawiającej się zmiany obejmują zazwyczaj wrażenie użądlenia, pieczenia lub mrowienia na wewnętrznej stronie wargi lub języka, policzków czy podstawy linii dziąseł. Dyskomfort oraz dolegliwości bólowe ujawniają się zwłaszcza podczas spożywania jedzenia i picia napojów. Następnie pojawiają się drobne okrągłe wrzody na nabłonkach wymienionych powyżej obszarów jamy ustnej. Mogą one występować pojedynczo lub w ilości kilku równocześnie.

Leczenie afty na dziąśle

Afty na dziąśle zazwyczaj znikają samoistnie w okresie tygodnia lub dwóch. Aby zminimalizować towarzyszące im dolegliwości bólowe oraz przyspieszyć proces gojenia, zaleca się płukanie jamy ustnej naparami przygotowanymi z rumianku, szałwii, łopianu lekarskiego lub liści malin oraz stosowanie płukanek z sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Działają one odkażająco i redukują stan zapalny. Ponadto, bezpośrednio na zmianę można stosować okłady z herbaty o właściwościach łagodzących podrażnienia i wysuszających zmianę. W sprzedaży dostępne są również leki wydawane bez recepty o działaniu przeciwzapalnym.

W przypadku braku poprawy przez wskazany powyżej czas, częstego nawracania dolegliwości oraz rozległości zmian, należy zasięgnąć opinii lekarskiej w celu podjęcia specjalistycznej diagnostyki oraz zaawansowanego leczenia. Aby zmniejszyć ryzyko występowania afty, należy również ograniczyć spożywanie wybranych produktów, takich jak na przykład: cytrusy, pomidory, czekolada, jęczmień, pszenica i owoce morza oraz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. W ramach profilaktyki warto również odbywać regularne konsultacje stomatologiczne, unikać stresu oraz dbać o odpowiednią ilość i jakość snu.