Lek na odsłonięte szyjki zębowe

Odsłanianie szyjek zębowych to choroba, która ma bezpośredni związek z recesją, czyli obniżaniem się dziąseł. Do najczęstszych powodów występowania tego schorzenia należą przewlekłe stany zapalne dziąseł, wada zgryzu, niewłaściwa dieta, ale przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. W niektórych przypadkach obniżanie się dziąseł związane jest z wiekiem, albo ze zbyt intensywnym czyszczeniem jamy ustnej.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest procesem długofalowym, którego sukces w dużym stopniu zależy od pacjenta i od konsekwencji w działaniu, ponieważ nie istnieje gotowy lek na odsłonięte szyjki zębowe.
Podstawą działania będzie przede wszystkim usunięcie wszystkich czynników, które powodują ten problem, a także poprawa jakości higieny jamy ustnej.
Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych należy zacząć od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta sprawdzi dokładnie stan naszego uzębienia, a następnie oczyści zęby z kamienia i ze złogów. Dodatkowo, jeżeli rozwinął się stan zapalny, stomatolog zalecić może zalecić lek na odsłonięte szyjki zębowe w postaci płukanki, która zawierać będzie chlorheksydynę. Ukoronowaniem leczenia w gabinecie będzie dokładny instruktaż higieny jamy ustnej. Lekarz pomoże także dobrać właściwą szczoteczkę i pastę, a także nici dentystyczne, szczoteczki między zębowe i irygator.

Leki na odsłonięte szyjki zębowe

jak wspomniano wcześniej nie istnieje gotowy lek na odsłonięte szyjki zębowe, natomiast powinno się je chronić stosując delikatną pastę do zębów, która nie powinna mieć za dużo fluoru i wyróżniać się niską ścieralnością. Leczeniem obnażonych szyjek zębowych powinien zająć się stomatolog, który przede wszystkim ustali powód choroby. Kolejnym krokiem będzie wyeliminowanie czynników chorobotwórczych. Najczęściej dentysta leczenie zaczyna od usunięcia kamienia nazębnego, który może być głównym powodem odsłaniania się szyjek zębowych. W niektórych jest zastosowanie leczenia ortodontycznego albo chirurgicznego.

Odsłonięte szyjki zębowe- domowe sposoby

Jeśli chodzi o domowe sposoby radzenia sobie z odsłoniętymi szyjkami zębowymi to, oprócz systematyczności w dbaniu o uzębienie i regularnego szczotkowania dwa razy dziennie, bardzo ważny jest rodzaj odpowiedniej szczoteczki. Najlepsza jest średnio twarda, albo taka o miękkim włosiu.
Bardzo ważna w tym przypadku jest także zbilansowana, zdrowa dieta, bogata w różnorodne witaminy, a zwłaszcza w witaminę C. Powinno się także przestrzegać odpowiedniej temperatury potraw, które nie powinny być ani za gorąca. Ich konsystencja powinna być miękka i lekka. Spożywane pokarmy nie powinny być za bardzo kwaśne lub słodkie. Unikać należy napojów słodkich i gazowanych. W przypadku osób palących papierosy powinno się je ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z nich całkowicie. Jeśli jednak zje się coś z tych produktów, których nie powinno się jeść przy tym schorzeniu, należy odczekać z myciem zębów przynajmniej godzinę, aby ich dodatkowo nie podrażnić szorowaniem.