Pacjenci gabinetów stomatologicznych coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Niemal standardem stało się wykonywanie takich zabiegów, jak piaskowanie oraz skaling. Jednak nadal może dochodzić do dolegliwości, które wymagają zastosowania bardziej skomplikowanego leczenia.

Kiretaż zamknięty – warto się na niego zdecydować

Kiretaż jest zabiegiem pozwalającym na pozbycie się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Przesłankami do jego wykonania są na przykład bolesne i zaczerwienione dziąsła. Niepokojące są również krwawienia podczas szczotkowania zębów oraz nieświeży oddech. Kiretaż polega na wyczyszczeniu za pomocą specjalnego narzędzia stomatologicznego – kiretu – kieszonek przyzębia.
Wyróżnia się trzy rodzaje zabiegów kiretażu. Kiretaż otwarty, kiretaż zamknięty oraz kiretaż laserowy, który jest najbardziej nowoczesną formą tego zabiegu. Kiretaż zamknięty wykonuje się w przypadku torebek niewielkiej wielkości wynoszącej około cztery lub pięć milimetrów. Lekarz stomatolog nie rozcina torebek, tak jak w przypadku kiretażu otwartego. Stomatolog dokładnie czyści torebki, a na koniec zabiegu dokładnie je płucze.
Kiretaż zamknięty zalecenia po zabiegu – należy odbyć wizytę kontrolną po siedmiu dniach od zabiegu.

Zalecenia po zabiegu kiretażu

Kiretaż – zwłaszcza otwarty – jest ingerencją chirurgiczną w organizm człowieka. Dlatego po jego wykonaniu należy przestrzegać kilku ważnych zaleceń lekarza stomatologa. Po zabiegu miejsca interwencji i czyszczenia są obolałe i wrażliwe. Może również pojawić się opuchlizna i krwawienie.
Kiretaż zamknięty zalecenia po zabiegu dotyczą głównie pierwszych dni. Bezpośrednio po wykonaniu czyszczenia kieszonek aż do momentu ustania działania znieczulenia nie wolno jeść. Nieprzestrzeganie tej wytycznej mogłoby doprowadzić do samookaleczenia, ponieważ pacjent nie czując bólu mógłby się dotkliwie pogryźć. Kolejnym zaleceniem jest nie mycie zębów przez 12 godzin. Szorstka szczoteczka spowodowałaby niepotrzebny dodatkowy ból. Po zabiegu kiretażu zamkniętego i otwartego wskazana jest wizyta kontrolna, aby lekarz mógł ocenić stan przyzębia.
W ciągu kilku dni pacjent powinien powstrzymać się od spożywania bardzo ciepłych i zimnych posiłków. Nie można spożywać twardych pokarmów, takich jak orzechy laskowe.
Jama ustna po zabiegu musi mieć czas na spokojny powrót do pełnej sprawności

Kiretaż – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwskazania do wykonania zabiegu związane są przede wszystkim z faktem podawania znieczulenia. Dlatego wytyczne odnośnie do problemu – kiretaż zamknięty zalecenia po zabiegu – będą zawierały specjalne punkty przeznaczone dla osób z różnymi chorobami. Najprawdopodobniej w wielu przypadkach przeprowadzenie kiretażu będzie musiało odbywać się za zgodą konkretnego specjalisty. Chorobami wysokiego ryzyka w przypadku kiretażu są na przykład cukrzyca, nadczynność tarczycy, marskość wątroby, nadciśnienie. Zabiegu nie wykonuje się również u pacjentek będących w pierwszym trymestrze ciąży.