Mumifikacja miazgi

Problemy z zębami dotykają bardzo wielu ludzi, dlatego też konieczne jest ich leczenie. Jednym ze szczególnych sposobów leczenia jest tak zwane leczenie kanałowe, które polega na odbudowie korony zęba po jego wcześniejszym zatruciu, czyli dewitalizacji.

Co to jest mumifikacja miazgi?

W dzisiejszych czasach do dewitalizacji stosowany jest specjalny preparat, który dodatkowo mumifikuję miazgę. Mumifikacja jest więc jednym z elementów procesu dewitalizacji zęba. Dewitalizacja to proces polegający na uśmierceniu nerwów odpowiedzialnych za czucie zębów. W tym celu lekarz stomatolog wprowadza do miazgi specjalny preparat, który w pierwszej kolejności powoduje martwicę miazgi, a w dalszym etapie jej mumifikację.

Na czym polega?

Mumifikacja miazgi polega na zastosowaniu specjalnego preparatu służącego do dewitalizacji zęba. Jest jednym z etapów leczenia kanałowego i poprawnie wykonana może znacznie skrócić czas leczenia. W trakcie pierwszej wizyty w przypadku leczenia kanałowego lekarz zakłada specjalny środek do dewitalizacji na obnażonej miazdze zęba. Środek zakłada się bezpośrednio na miazgę, a następnie przykrywa się go specjalnym zabezpieczeniem. Jest ono zakładane w celu zapobiegnięcia przesuwaniu się wkładki dewitalizującej, a także zapobiegnięciu jej wtłoczeniu do komory zęba. Zastosowany preparat po kilku dniach powoduje całkowitą martwicę zęba, a następnie mumifikację miazgi. Ten rodzaj leczenia może być zastosowany u pacjentów, którzy nie mają szczególnych przeciwwskazań. W niektórych przypadkach może zajść konieczność leczenia przy zastosowaniu innych, alternatywnych metod, do których zaliczyć można między innymi ekstyrpację.

Podsumowanie

Mumifikacja jest więc procesem zachodzącym w miazdze zęba w przypadku leczenia kanałowego. Decydując się na leczenie kanałowe jednym z jego etapów jest bowiem dewitalizacja zęba. Dewitalizacja polega na tak zwanym zatruciu zęba przez wprowadzenie do jej miazgi specjalnego preparatu powodującego obumarcie nerwu przewodzącego ból. Preparat powoduje nie tylko obumarcie miazgi zęba, ale także jej mumifikację.

Przed decyzją o przeprowadzeniu leczenia kanałowego ważna jest jednak dokładna diagnostyka organizmu pacjenta, gdyż nie we wszystkich przypadkach tego rodzaju leczenie jest możliwe. Należy jednak podkreślić, że proces mumifikacji nie jest pewną metodą w przypadku leczenia zęba, gdyż w kanałach pozostawiane są pozostałości miazgi martwej. Co prawda dolegliwości bólowe ustępują, gdyż uśmiercony jest nerw przewodzący ból, jednak pozostała w kanałach zębowych miazga martwa może prowadzić w przyszłości do zakażania kanałów.

Leczenie kanałowe, którego częścią jest dewitalizacja oraz mumifikacja miazgi nie jest więc przyjemnym zabiegiem. Ma ono jednak za zadanie uratować i odbudować na jakiś czas bardzo zniszczony ząb. Warto podjąć próbę tego rodzaju leczenia w momencie, gdy pacjentowi zależy na odbudowie zęba bez konieczności jego ekstrakcji i zakładania protezy w postaci implantu bądź mostu. Przed zabiegiem warto jednak dokładnie zbadać swój organizm.