Wędzidełko do podcięcia

W stomatologii bardzo często stosuje się zabiegi chirurgiczne, które obejmują nie tylko zęby, ale również okolice dziąseł. Do takich zabiegów zaliczyć można podcięcie wędzidełka, które poza usuwaniem zębów stanowi zdecydowanie najbardziej popularny zabieg chirurgii stomatologicznej. Czym właściwie jest wędzidełko oraz w jakim celu poddaje się je takiemu zabiegowi? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania poznasz w tym artykule.

Kiedy należy podciąć wędzidełko?

Wędzidełko do podcięcia stanowi problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Na szczęście podcięcie wędzidełka jest zabiegiem, który można wykonać podczas jednej wizyty u stomatologa. Jest to zabieg szybki i bezpieczny, a po zastosowaniu znieczulenia miejscowego wędzidełko do podcięcia nie powinno w żaden sposób boleć.
Wędzidełko stanowi rodzaj tkanki, która ma za zadanie połączyć ze sobą dwa fragmenty działa, ograniczają ich ruchomość. W jamie ustnej wyróżnić możemy kilka rodzajów wędzidełek. jednak mają one za zadanie jeden cel, a mianowicie umożliwiają one ruch warg oraz języka, utrzymując przy tym odpowiednie napięcie mięśniowe, przy zachowaniu funkcji żucia. W niektórych przypadkach zdarza się, że budowa wędzidełka jest nieprawidłowa, wówczas wszystkie czynności za które odpowiada wędzidełko są ograniczone. Wędzidełko może być bowiem zbyt krótkie lub przerośnięte. W jamie ustnej wyróżnia się wędzidełka policzkowe, podjęzykowe oraz wargowe. W związku z tym, że każde z nich odpowiada za nieco inne czynności w jamie ustnej, nieprawidłowa budowa któregoś z nich ma różne skutki.
W zależności od tego od rodzaju problemu wynikającego z nieprawidłowej budowy wędzidełka, lekarz decyduje o tym, czy należy je podciąć. W niektórych przypadkach zabieg ten nie jest konieczny, ponieważ lekkie wady wędzidełka da się skorygować przy pomocy różnego rodzaju ćwiczyć rozciągających, zalecanych przez logopedę. W większości przypadków jednak lekarze klasyfikują wędzidełko do podcięcia, ponieważ nieprawidłowości w jamie ustnej są na tyle poważne, że nie da się ich skorygować za pomocą ćwiczeń. Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem, który wykonuje się w każdym wieku, jednak znacznie częściej zabieg ten przeprowadza się u dzieci, co ma na celu zapobiec m.in. wadom zgryzu, które powstają w wyniku nieprawidłowej budowy wędzidełka.
Różne wskazania klasyfikują wędzidełko do podcięcia. U dorosłych najczęściej są to problemy z artykulacją, natomiast u najmniejszych dzieci mogą to być problemy ze ssaniem, które wynikają właśnie z nieprawidłowej budowy tkanki, którą jest wędzidełko.

Czy podcinanie wędzidełka jest konieczne?

Najczęściej nieprawidłowa budowa wędzidełka jest wskazaniem do zabiegu. Lekarze bardzo często sugerują pacjentom takie rozwiązanie, ponieważ podcięcie wędzidełka jest zabiegiem łatwym, szybkim oraz bezbolesnym. Nie zawsze jednak zachodzi konieczność usunięcia wędzidełka. Tak naprawdę decyzja o tym, czy należy je podciąć uzależniona jest od stopnia nieprawidłowości wędzidełka. W przypadku niewielkiej wady budowy, która tylko w lekkim stopniu ogranicza prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, lekarze zalecają odpowiednie ćwiczenia rozciągające, które mają na celu skorygować budowę wędzidełka. Takie ćwiczenia najczęściej zaleca logopeda, jednak w wielu przypadkach jest to rozwiązanie zalecane również przez laryngologów.

U niemowląt, które nie są w stanie wykonywać ćwiczeń zalecanych dla dorosłych, niewielką wadę wędzidełka można skorygować przy pomocy specjalnych masaży języka. Rozciąganie wędzidełka domowymi sposobami jest najbezpieczniejszą i zupełnie nieinwazyjną metodą korekcji tkanki, jednak w wielu przypadkach takie rozwiązania mogą okazać się niewystarczające i wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza w celu ustalenia dalszych kroków. Najczęściej lekarze decydują się na podcięcie wędzidełka, ponieważ takie rozwiązanie pozwala pozbyć się problemu natychmiastowo i bez żadnych komplikacji. Jest to bardzo popularny zabieg, który wykonuje się stosunkowo często, dlatego nie należy się go w żaden sposób obawiać.

Co daje podcięcie wędzidełka?

Wszelkie dysfunkcje dotyczące ograniczenia ruchomości języka lub trudności z przeżuwaniem klasyfikują wędzidełko do podcięcia. Wiele osób obawia się zabiegów chirurgicznych, dlatego że kojarzą im się one z bólem oraz długim procesem rekonwalescencji. W przypadku podcięcia wędzidełka, proces gojenia się jest bardzo szybki, a sam zabieg trwa krótko i po zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest całkowicie bezbolesny.
Podcięcie wędzidełka przynosi wiele korzyści, dlatego warto poddać się takiemu zabiegowi. Jeśli posiadamy problemy z przeżuwaniem, odpowiednią artykulacją lub ruchomość naszego języka jest w dużym stopniu ograniczona, to problemy te wynikają właśnie z nieodpowiedniej budowy wędzidełka w jamie ustnej. Jego korekcja bardzo często może stanowić jedyne rozwiązanie, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i poddać się takiemu zabiegowi, aby raz na zawsze pozbyć się wyżej wymienionych dolegliwości. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, a okres rekonwalescencji jest krótki i nie wymaga szczególnych poświęceń.