Ile zarabia protetyk stomatologiczny?

Każdy wie, że jest taki zawód jak protetyk stomatologiczny. Nie każdy zdaje sobie sprawę, czym dokładnie się on zajmuje. Jak wygląda jego praca? Ile zarabia protetyk stomatologiczny?

Protetyk dentystyczny – czym się zajmuje?

Podstawowym zajęciem technika stomatologicznego są zajęcia manualne. W pracy protetyk wykorzystuje specjalistyczne urządzenia, przy pomocy których wykonuje protezy zębowe i aparaty ortodontyczne. W zakresie obowiązków znajduje się także wypełnianie i uzupełnianie dokumentacji dotyczącej wykonanej pracy. Technik stomatologiczny podczas swojej pracy wykonuje również protezy pooperacyjne oraz naprawia je.

Wszystkie te czynności wymagają dużej precyzji oraz wiedzy stomatologicznej. Zazwyczaj stomatolodzy i ortodonci nie wykonują takich rzeczy sami, tylko zlecają zadanie protetykowi. Każdy, kto chciałby zostać protetykiem stomatologicznym, musi wybrać odpowiednią szkołę. Najlepiej już zdecydować przed pójściem do szkoły średniej o wyborze tego zawodu. Jednak są także szkoły wyższe, do których można pójść, posiadając wykształcenie średnie ogólne. Obsługa specjalistycznych urządzeń służących do wyrobu protez czy aparatów ortodontycznych wymaga posiadania przynajmniej wykształcenia średniego.

Czy warto zostać technikiem dentystycznym?

Praca protetyka stomatologicznego jest dość wymagająca, ale przyjemna. Jest to zajęcie dla osób cierpliwych i dokładnych. Wykonanie aparatu ortodontycznego czy protezy wymaga od technika czasu i dobrej organizacji pracy. Musi to być także skrupulatna osoba. Pracę można podjąć zarówno na etacie, jak i na podstawie umowy zlecenie. Wielu techników dentystycznych po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia zakłada działalność gospodarczą i rozwija swój własny interes. Jest to znacznie bardziej opłacalne niż praca na etacie.

Wielu protetyków podczas pierwszych lat stażu i pracy nawiązuje współpracę z jednym lub dwoma stomatologami, dla których wykonuje wszystkie zlecenia. Oczywiście ilość pracy zależy przede wszystkim od renomy specjalisty. Jest to praca, która wymaga ciągłego dokształcania się i uczenia nowych rzeczy. Jednak warto zostać protetykiem stomatologicznym, gdyż praca przynosi dużo satysfakcji i zarobki też nie należą do najniższych. To ile zarabia protetyk stomatologiczny?

Zarobki technika dentystycznego

Zarobki protetyka zależne są od kilku czynników. Jak w każdym zawodzie liczy się przede wszystkim doświadczenie, kwalifikacje oraz staż pracy. Na zarobki wpływ ma także miejscowość, w której technik dentystyczny pracuje. Różnice w płacy zależne są również od tego, czy protetyk pracuje na etacie, czy prowadzi własną działalność gospodarczą.

Przyjmując dolną granicę, zarobki sięgają około 3000 zł netto w przypadku pracy na etacie w pierwszych latach pracy. Najlepiej zarabiają protetycy, którzy mają kilkuletnie doświadczenie i prowadzą własny biznes. Dobry specjalista potrafi miesięcznie zarobić nawet do 10 000 zł. Czyli, wiemy już, ile zarabia protetyk stomatologiczny. Każdy może samodzielnie zdecydować, czy jest to opłacalny zawód, czy nie.