Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Każdy uśmiech, który wypływa z głębi duszy, jest piękny, ale może być jeszcze piękniejszy, gdy możemy pochwalić się zdrowymi, białymi i przede wszystkim równymi zębami. Do tego właśnie służą aparaty ortodontyczne, które mogą różnić się pod pewnymi względami. O doborze aparatu decyduje lekarz ortodonta. Jakie możemy wśród nich wyróżnić rodzaje?

Różne aparaty ortodontyczne

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Najważniejszy podział to aparaty stałe oraz ruchome. Jedne i drugie wywierają różną siłę na zęby, dlatego też ich dobór nie jest przypadkowy. Nacisk może być skoncentrowany na konkretne zęby lub ich całe partie, w wyniku czego zmienia się z czasem ich położenie i tym samym koryguje cały uśmiech.

Poza tym można także stałe aparaty ortodontyczne rozróżnić na te, które zakłada się od wewnątrz, oraz takie zakładane od zewnątrz. Aparaty ortodontyczne mogą także różnić się pod względem zastosowanych materiałów. Nieco inne aparaty stosuje się u dzieci, a nieco inne u dorosłych, a o tym zawsze decyduje ortodonta. Mogą one także dość znacznie różnić się ceną, więc to również kwestie finansowe często decydują o wyborze konkretnego aparatu korygującego. Cena niekoniecznie świadczy o ich skuteczności, a często o tym, czy są one widoczne i czy wyglądają estetycznie.

Aparat ortodontyczny – cena

Warto dobrze zorientować się, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych, ponieważ dzięki temu będziemy mieć również porównanie co do ich ceny. Niestety zazwyczaj nie jest to tani wydatek i w zależności od rodzaju mogą nawet kosztować kilka tysięcy złotych. Najbardziej standardowy aparat korygujący metalowy to koszt około 2 000 złotych.

Podobne aparaty ceramiczne są już droższe i ich koszt może wahać się w granicach nawet 3 000 złotych. Najdroższe są aparaty lingwalne, które są praktycznie niewidoczne, ale w tym przypadku koszt może nawet sięgać 7 tysięcy złotych. Oczywiście każdy pacjent gabinetu ortodontycznego ponosi także dodatkowe koszty, np. kolejnych wizyt u lekarza, a także na przykład leczenia próchnicy czy innych defektów, które muszą być usunięte, zanim założy się aparat na zęby.

Rodzaje aparatów ortodontycznych – porównanie

Wybór aparatu ortodontycznego podyktowany jest rożnymi względami, ale chodzi przede wszystkim o to, aby korygował konkretną wadę. Niezależnie więc od tego, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych, to trzeba przede wszystkim skupić się na ich skuteczności. Jednak wielu pacjentów przykłada również dużą wagę do ich wyglądu oraz wygody noszenia.

Zaletą aparatów ruchomych jest przede wszystkim to, że można je ściągać w dzień, a zakładać na przykład tylko na noc. Niestety nie mogą być one stosowane w każdym przypadku – najczęściej dedykowane są dzieciom. Aparaty stałe są znacznie bardziej skuteczne, ale i mniej komfortowe – trzeba nosić je przez cały czas i przez dość długi okres. Na pewno więc również codzienna higiena jamy ustnej może nastręczać więcej problemów i trzeba do niej lepiej się przykładać. Oczywiście im droższy aparat, tym również mniej widoczny i bardziej komfortowy w codziennym życiu.