Domowe sposoby na ukruszony ząb

Ukruszenie zęba jest bardzo częstą przyczyną wizyt w gabinetach stomatologicznych. Nic w tym dziwnego, w końcu taki uszczerbek na uzębieniu powoduje bardzo silny, wręcz nieznośny ból, który niekiedy utrudnia wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności. Wiele osób woli jednak za wszelką cenę unikać dentystów, dlatego w internecie bardzo często pojawiają się zapytania o domowe sposoby na ukruszony ząb. Czy faktycznie można samemu pozbyć się tego problemu lub przynajmniej jego nieprzyjemnych objawów?

Ukruszony ząb – przyczyny

Nie jest zaskoczeniem fakt, że bezpośrednią przyczyną kruszenia się zębów są uszkodzenia mechaniczne. Mowa tu chociażby o uderzeniach w twarz, bolesnych upadkach, ale też chociażby próbach przegryzienia czegoś twardego. Warto jednak wspomnieć, że istnieje wiele czynników, które osłabiają uzębienie i czynią je bardziej podatnymi na takowe uszkodzenia. Mowa tu chociażby o częstym spożywaniu kwaśnych pokarmów, zaniedbywaniu higieny jamy ustnej, czy nawet nawyku zgrzytania zębami w silnym stresie. Niektórzy również dziedziczą tendencję zębów do łatwego kruszenia, a co za tym idzie nie mają na nie żadnego wpływu.

Jak naprawić ukruszony ząb?

W domowych warunkach niestety nie da się permanentnie naprawić ukruszonego zęba. W internecie można przeczytać wiele wpisów sugerujących, że istnieją sprawdzone domowe sposoby na ukruszony ząb, jednak bardzo często kończą się one jedynie pogorszeniem stanu danego zęba. Niemniej są metody tymczasowe, które nie tyle naprawią problem, co uśmierzą ból w oczekiwaniu na wizytę w gabinecie dentystycznym. Należą do nich między innymi płukanki wodą z solą lub szałwią, przykładanie do zęba waciku lekko skroplonego olejkiem goździkowym, robienie okładów z lodu, czy nawet rozkruszenie aspiryny i umieszczenie jej na zębie. Kontrowersyjną metodą jest żucie gumy do żucia i umieszczenie jej po czasie w miejscu ubytku na uzębieniu.

Jeśli zaś chodzi o to jak dentyści naprawiają ukruszone zęby, to również istnieje cały szereg metod wypracowanych przez profesjonalnych stomatologów. Bardzo często stosuje się chociażby licówki, czy odbudowę zęba na szklanym włóknie. Inną popularną metodą jest tak zwany bonding, polegający na odbudowie ubytku z użyciem żywicy kompozytowej. Czasami niestety stan zęba jest na tyle fatalny, że trzeba go usunąć. Dotyczy to w szczególności osób, które przez długi czas zaniechały wizyty w gabinecie dentystycznym

Czy ukruszeniu zębów można zapobiec?

Choć domowe sposoby na ukruszony ząb leczą tylko objawy uszkodzenia, to w warunkach domowych da się przynajmniej częściowo zapobiegać ich ukruszeniu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze czynniki osłabiające uzębienie, o których wspomnieliśmy w pierwszym akapicie artykułu. Poza tym warto jest też spożywać wiele produktów bogatych w wapń, który służy organizmowi do umacniania kości. Poza tym oczywiście dobrze jest w jak największym stopniu dbać o higienę swojej jamy ustnej. Specjaliści zalecają nie tylko stosowanie elektrycznych szczoteczek do zębów, ale również płynów do płukania ust i, o czym wiele osób zapomina, nici dentystycznych.