Ból po wybieleniu zębów - co robić?

Dążenie do idealnego uzębienia przejawia się nie tylko w kwestii tego, jak proste są zęby, ale również jak bardzo są białe. Niestety dieta, a przede wszystkim predyspozycje genetyczne sprawiają, że nie każdy może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem. Dlatego tak popularne są zabiegi wybielające zęby, które dla niektórych mogą być dość bolesne. Jak radzić sobie z bólem po wybieleniu zębów?

Jak złagodzić ból po wybieleniu zębów?

Zabiegi wybielające w gabinetach stomatologicznych są powszechnie dostępne i decyduje się na nie bardzo wiele osób. W zależności od rodzaju zabiegu również ich skuteczność może być bardzo różna, a w niektórych przypadkach może także pojawiać się ból pozabiegowy. Kiedy pojawia się ból po wybielaniu zębów co zrobić? Ból po wybielaniu najczęściej związany jest z pojawiającą się nadwrażliwością. W trakcie wybielania stosuje się substancje, które mogą drażniąco działać na tkanki miękkie i doprowadzać do otwarcia kanalików zębowych, a to przyczynia się do odczuwania między innymi bólu przy jedzeniu czy piciu.

Podobnie jest, gdy w naszym szkliwie znajdują się mikrouszkodzenia, przez które drażniący środek może dostać się wgłąb zęba i przyczynić się do odczuwania bólu. Aby złagodzić ból po takim zabiegu, warto zastosować nie tylko odpowiednie preparaty do uśmierzania bólu, ale również wykluczyć na jakiś czas z diety produkty, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe, np. gorące czy zimne napoje.

Nadwrażliwość zębów przy wybielaniu

Gdy pojawia się ból po wybielaniu zębów co zrobić? Warto już przed zabiegiem skonsultować tę kwestię ze swoim stomatologiem, a już na pewno wtedy, gdy już wcześniej dotyczyła nas ta dolegliwość. Okazuje się, że nadwrażliwość może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wybielania, dlatego zawsze należy o tym fakcie powiadomić lekarza, który będzie nam wykonywał ten zabieg. Może on także zalecić nam stosowanie przed wybielaniem specjalnych preparatów, które wzmocnią szkliwo i tym samym unikniemy silnego bólu. Preparaty te mają na celu przede wszystkim mineralizację szkliwa w takie pierwiastki jak wapń, fluor czy fosforan. Warto więc już wcześniej zacząć stosować odpowiednią profilaktykę.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Po wykonaniu zabiegu wybielania nieduże dolegliwości bólowe nie są niczym niezwykłym i zdarzają się bardzo często, niemniej powinny one ustąpić po pewnym czasie, np. tygodniu czy dwóch, jeśli tak się nie dzieje, to należy ten fakt skonsultować ze stomatologiem. Jeśli pojawi się również u nas ból po wybielaniu zębów co zrobić? Warto zaopatrzyć się w specjalne pasty i żele przeciwbólowe, a także unikać produktów i potraw, które mogą odczucia bólowe jeszcze bardziej wzmagać. Są to napoje gazowane, zimne i gorące potrawy, a także te bardzo kwaśne lub słodkie. Zdecydowanie należy ich unikać, jeśli ich spożywanie powoduje w naszym przypadku ból. Jednym z zaleceń po wybielaniu zębów jest także przestrzeganie specjalnej diety, która uchroni nasze zęby przed przebarwieniami i tym samym efekty wybielania będą trwalsze.