Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami

Czujni rodzice nieustannie obserwują swoje maluchy, zarówno za dnia, jak i w nocy. Zbierają wszelkie informacje, które analizują, zastanawiając się nad tym, czy z rozwojem ich dzieci wszystko jest w porządku. Objawem, który mocno przyciąga rodzicielską uwagę, jest nocne zgrzytanie zębami. Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami? Co może oznaczać takie zachowanie? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek, dzięki którym będzie można łatwiej zdiagnozować przyczynę, a także obalić pewne mity.

Co powoduje zgrzytanie zębami u niemowlaka?

Babcie i mamy współczesnych młodych kobiet, które posiadają dzieci, nocne zgrzytanie zębami bez wątpienia zrzuciłyby na karb robaków. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu właśnie w ten sposób najczęściej tłumaczyło się zgrzytanie zębami w nocy. Tymczasem dzisiaj coraz więcej osób wie o tym, że owsiki lub inne pasożyty to nie jedyny powód, dla którego dziecko może w nocy zgrzytać zębami. Co więcej, nie ma żadnych badań naukowych, które dowodzą temu, że nocne zgrzytanie zębami związane jest właśnie z zakażeniem pasożytami. Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami? Między innymi ze względu na to, że jego układ mięśniowo-nerwowy nie jest jeszcze prawidłowo rozwinięty i dojrzały. Mówi się, że do około 3 roku życia nocne zgrzytanie zębami jest czymś totalnie naturalnym, nie należy w ogóle się nim przejmować. Związane jest to między innymi z wyrzynaniem się zębów, rozwojem żuchwy, zgryzu, a także rozwojem układu nerwowego.

Czy można zapobiec zgrzytaniu zębów?

Skoro jest to totalnie rozwojowe, oznacza, że minie samo po pewnym czasie. Nie należy zbytnio przejmować się zgrzytaniem zębami u dziecka w wieku niemowlęcym i po prostu przyjąć, że przypadłość ta kiedyś przejdzie. Czy można jej zapobiec? Nie można. Można natomiast zrobić wiele, aby dziecko miało spokojne i bezpieczne dzieciństwo, bo często zgrzytanie zębami związane jest ze sporym napięciem emocjonalnym. Wbrew pozorom nawet małe dzieci przeżywają dużo stresu. Jest nim po prostu rozłąka z rodzicem, przebodźcowanie, bycie w nowym miejscu, w otoczeniu nowych ludzi. Dzieci, które przedwcześnie zaczynają swoją przygodę z placówkami opiekuńczymi, czyli ze żłobkami, mogą bardziej zgrzytać zębami. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, dlaczego niemowlę zgrzyta zębami, jedną z odpowiedzi może być właśnie ta związana z dużymi zmianami w jego życiu i ze stresem.

Jak poradzić sobie ze zgrzytaniem zębów?

Jeśli dziecko nadmiernie zgrzyta zębami, warto pomyśleć całościowo o jego życiu i zastanowić się nad tym, jak dużo stresu odczuwa każdego dnia. Tak naprawdę można zrobić wiele, aby maluch czuł się bardziej spokojny, zrelaksowany. To właśnie rola i zadania rodziców. Pierwsze lata życia to uczenie dziecka samoregulacji emocji, w tym muszą pomóc mu rodzice. Warto wprowadzić na przykład uspokajające rytuały przed snem, takie jak kąpiel o stałej porze, czytanie uspokajających książeczek, masowanie brzuszka czy główki przed zaśnięciem. Wszystko to, co pozwala uspokoić się dziecku, pozytywnie wpływa na jego emocje, a w dłuższej perspektywie pozwala ukoić problemy związane ze zgrzytaniem zębami w nocy.