Znieczulenie gazem rozweselającym jest bardzo skuteczną metodą szczególnie dla osób, które borykają się z panicznym lękiem przed wizytą u stomatologa. Takie schorzenie określa się mianem dentofobii i potrafi mieć ono bardzo negatywny wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie. Unikanie wizyt u dentysty skutkuje bowiem poważnymi chorobami uzębienia, co z kolei bardzo często wiąże się z koniecznością usunięcia zębów, których już nie da się wyleczyć. Dentofobia to poważne zaburzenie na tle psychicznym, które związane jest najczęściej z traumatycznymi doświadczeniami dotyczącymi wizyt u dentysty w młodości. Osoba cierpiąca na tą przypadłość odczuwa duży dyskomfort psychiczny nawet po podaniu znieczulenia miejscowego. W tej sytuacji właśnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gazu rozweselającego, który obniża aktywność układu nerwowego i wprowadza pacjenta w błogi stan. Osoba po podaniu gazu rozweselającego staje się zrelaksowana i odprężona oraz traci zdolność do analizowania tego, co dzieje się wokół niej. Zachowuje ona jednak świadomość oraz wszystkie funkcje takie jak oddychanie, przełykanie oraz mówienie. Gaz rozweselający stanowi jedną z najlepszych metod znieczulenia dla osób, które cierpią na paniczny lęk przed stomatologiem.

Co daje gaz rozweselający u dentysty?

Podtlenek azotu, bo taka jest właściwa nazwa gazu rozweselającego to substancja, która po zmieszaniu z tlenem tworzy mieszaninę gazów mających na celu zmniejszyć dyskomfort psychiczny pacjenta podczas wizyty u lekarza. Skutki uboczne po zastosowaniu tej substancji występują bardzo rzadko, dlatego też gaz rozweselający powszechnie uważa się za bardzo bezpieczny rodzaj znieczulenia. Do skutków ubocznych należy zaliczyć przede wszystkim senność oraz uczucie zmęczenia na krótko po zabiegu, a także zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi. Ponadto zastosowanie gazu rozweselającego może spowodować nudności oraz wymioty, jeśli pacjent bezpośrednio przed zabiegiem spożywał posiłek.

Zastosowanie gazu rozweselającego pozwala pozbyć się dyskomfortu psychicznego podczas wizyty u lekarza. Stosując znieczulenie gazem rozweselającym dentysta podaje pacjentowi specjalną maskę, przed którą wdycha on mieszaninę podtlenku azotu oraz tlenu. Taka mieszanina obniża aktywność układu nerwowego, co sprawia, że pacjent staje się obojętny oraz odprężony. Znikają wówczas wszelkie obawy związane z zabiegiem oraz samą wizytą u lekarza. Jeśli chodzi o znieczulenie gazem rozweselającym dentysta często proponuje takie rozwiązanie, gdy widzi, że pacjent jest niespokojny oraz zestresowany.
Znieczulenie gazem rozweselającym jest rozwiązaniem bezpiecznym oraz w pełni odwracalnym. Po pewnym czasie efekt wywołany przez gaz rozweselający przechodzi samoistnie, jednak aby natychmiastowo przywrócić o pacjenta stan sprzed zabiegu, należy podawać mu czysty tlen przez około 5 minut.

Znieczulenie gazem rozweselającym

Jeśli chodzi o znieczulenie gazem rozweselającym dentysta najpierw musi ocenić stan zdrowia pacjenta. Mimo, iż jest to rozwiązanie bezpieczne, istnieje kilka przeciwskazań do zastosowania gazu rozweselającego. Przede wszystkim, nie można zastosować takiego rozwiązania w przypadku, gdy pacjent nie wyraża na to zgody. Jest to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony przed podaniem takiego znieczulenia. W sytuacji gdy pacjent zgodzi się na znieczulenie gazem rozweselającym dentysta pyta pacjenta o choroby, z którymi boryka się na co dzień. Schorzenia takie jak nieżyt nosa, stany zapalne gardła lub ucha lub niedrożność dróg oddechowych stanowią poważne przeciwskazania dla podania gazu rozweselającego. Gaz rozweselający nie powinien być również podawany kobietom w ciąży. We wszystkich innych przypadkach jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne i można je stosować nawet w przypadku dzieci.

Znieczulenie gazem rozweselającym pozwala pacjentowi przetrwać zabieg bez strachu oraz dolegliwości bólowych, jednocześnie umożliwiając lekarzowi swobodne wykonywanie działań w obrębie jamy ustnej. Niestety niewiele gabinetów stomatologicznych oferuje znieczulenie gazem rozweselającym, ponieważ w naszym kraju jest to rozwiązanie stosunkowo nowoczesne. Zaczyna się ono cieszyć jednak coraz większą popularnością i coraz więcej gabinetów oraz klinik stara się wprowadzać do swojej oferty takie rozwiązanie.

Jak długo działa gaz rozweselający?

Wiele osób obawia się o to, że skutki działania gazu rozweselającego mogą okazać się nieodwracalne. Nie są to jednak uzasadnione obawy, ponieważ efekty działania gazu przechodzą samoistnie po około dwóch godzinach. Można je również zniwelować niemalże natychmiastowo, stosując odpowiednie czynności. Aby odwrócić skutki, które niesie ze sobą znieczulenie gazem rozweselającym dentysta podaje pacjentowi czysty tlen przez około 5 sekund.
Gaz rozweselający fachowo określa się mianem sedacji wziewnej. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej maski, którą lekarz zakłada pacjentowi na nos. Sedacja z wykorzystaniem gazu rozweselającego działa praktycznie natychmiastowo. Do uzyskania całkowitego efektu wystarczą bowiem około 4 minuty wdychania gazu.