Kanałowe leczenie zęba w ciąży

Jaki jest zdecydowanie najmniej lubiany zabieg stomatologiczny, którego obawiają się dosłownie wszyscy pacjenci? Można w tym miejscu wymienić wiele różnych czynności, które może wykonywać stomatolog, lecz żadna nie będzie w połowie tak straszna, jak leczenie kanałowe. Jest to zabieg, który nie tylko bywa dużym obciążeniem dla organizmu, lecz przede wszystkim sprawiać może potworny ból. Wszystko to sprawia, że wiele kobiet poważnie zastanawia się nad tym, czy kanałowe leczenie zęba w ciąży to będzie dobry pomysł. Jak to więc wygląda w szczegółach? Czy faktycznie lepiej sobie taki zabieg odpuścić, gdy spodziewamy się dziecka?

Leczenie kanałowe w ciąży

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy kanałowe leczenie zęba w ciąży to dobry pomysł, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jak wygląda leczenie zębów w stanie błogosławionym.
Wszyscy stomatolodzy zalecają, aby wszelkie poważniejsze zabiegi na zębach wykonywać przed zajściem w ciążę. Polecane jest nawet wykonywanie prostego wypełnienia przed zajściem w ciążę. Wszystko bowiem z tego powodu, że nigdy nie wiadomo, jak płód zareaguje np. na podane środki znieczulające. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, leczenie zębów w ciąży jest jak najbardziej możliwe.
Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć w tym zakresie, to na czym konkretnie polega leczenie kanałowe. Dowiedzenie się tego, jak przebiega cały proces leczenia, pozwoli w pełni zrozumieć to, czy warto się go podejmować, będąc w ciąży. Leczenie kanałowe stosuje się wtedy, gdy miazga zębowa została nieodwracalnie uszkodzona. Oznacza to, że nie posiada ona już zdolności do zregenerowania się. W takiej sytuacji stosuje się leczenie, które polega na usunięciu całej miazgi zębowej. Kolejnym krokiem jest wypełnienie uzyskanej wolnej przestrzeni specjalnym materiałem. Dlaczego takie leczenie nazywane jest kanałowym? Spowodowane jest to tym, że miazga usuwana jest również z kanałów zębowych, czyli z miejsc, w którym umieszczone są nerwy dochodzące do zęba.
Skoro już wiadomo, czym jest takie leczenie i na czym polega, warto się teraz dowiedzieć, czy kanałowe leczenie zęba w ciąży jest dozwolone? Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki zabieg wykonywać. Jedyną przeszkodą w tym wypadku jest to, że do jego przeprowadzenia niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym uzyska się obraz rozmieszczenia kanałów zęba. A jak każdy wie, zdjęcia tego rodzaju są absolutnie zabronione w czasie trwania ciąży, ponieważ wiązałoby się to z ogromnym ryzykiem uszkodzenia płodu.

Znieczulenie przy leczeniu kanałowym

Oczywiście nie zawsze konieczność zdjęcia RTG może wykluczać z wykonania zabiegu leczenia kanałowego. Można przecież mieć takie zdjęcie wykonane przed zajściem w ciąże. Będzie ono w dalszym ciągu ważne i pomocne podczas zabiegu. A skoro wiadomo już, że kanałowe leczenie zęba w ciąży jest możliwe, warto się teraz dowiedzieć, jak wygląda kwestia podawania znieczulenia podczas takiego leczenia.
Jak już zostało to wcześniej wspomniane, leczenie kanałowe polega m.in. na usuwaniu miazgi zębowej z kanału zębowego, który jest ekstremalnie unerwiony. Oznacza to, że zabieg ten wiąże się z ogromnym bólem, co rzecz jasna jest najważniejszym powodem tak dużego strachu wśród pacjentów przed jego wykonywaniem. Zasadne jest więc pytanie o podawane podczas leczenia znieczulenie. Czy w czasie trwania ciąży jest to w ogóle możliwe? Wiele osób ma poważne wątpliwości, ponieważ podaje się do krwiobiegu substancję chemiczną, która siłą rzeczy dostanie się również do ciała dziecka. Jak się jednak okazuje, znieczulenie podczas tego zabiegu jest po prostu mniejszym złem. Ogromny stres i ból, który towarzyszyłby matce i udzielałby się również dziecku, co miałoby znacznie gorsze skutki dla jego zdrowia niż znieczulenie. Mimo jednak tego wiedzieć trzeba, że przed rozpoczęciem leczenia i podania środka znieczulającego koniecznie trzeba stomatologowi powiedzieć, że jest się w ciąży. Dzięki temu będzie on mógł odpowiednio dobrać dawkę znieczulenia, aby było ono skuteczne, lecz w minimalnym stopniu wpływało na dziecko.

Nowoczesne znieczulenie w leczeniu kanałowym

Jak można się bez trudu domyślić, stomatologia nie stoi w miejscu i co jakiś czas pojawiają się w gabinetach coraz to nowsze i przyjaźniejsze pacjentom rozwiązania. Dotyczy to również leczenia kanałowego i stosowanego podczas tego zabiegu znieczulenia. Co więc powinno się o tym wiedzieć, jeśli będzie się chciało zastosować kanałowe leczenie zęba w ciąży?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że obecnie w ogromnej części gabinetów takie leczenie wykonywane jest pod mikroskopem. Gwarantuje to ogromną precyzję, a więc i bezpieczeństwo, a także ograniczenie bólu u pacjenta.
Oczywiście, jeśli kogoś mimo wszystko przeraża procedura leczenia kanałowego, zawsze istnieje możliwość wykonania całego zabiegu w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Jak jednak można się bez trudu domyślić, z uwagi na silny wpływ narkozy na ciało takie znieczulenie jest bardzo mocno odradzane wszystkim kobietom w ciąży. Mimo jednak wszystko warto mieć na uwadze to, że taka możliwość istnieje i np. po porodzie będzie można z takiego znieczulenia i leczenia skorzystać.