Nadwrażliwość dziąseł

Nadwrażliwość dziąseł znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Charakterystyczne objawy to przeszywający ból podczas jedzenia lodów lub picia gorącej kawy. Każdy posiłek jest udręką, nawet mycie zębów niewłaściwą pastą. Najczęściej złymi nawykami higienicznymi jest wywołana nadwrażliwość zębów. Przyczyną może być również mechaniczne uszkodzenie szkliwa oraz wady zgryzu. W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się nadwrażliwość dziąseł, a także podpowiemy, jak temu zapobiegać.

Jak bolą nadwrażliwe zęby?

Można śmiało powiedzieć, że nadwrażliwość zębów to bardzo często spotykany problem. Uszkodzone szkliwo reaguje nadwrażliwością. Niestety zazwyczaj sami pacjenci przysparzają sobie bólu i osłabiają tę izolację. Należy pamiętać, że złe nawyki higieniczne bardzo mocno przyczyniają się do odsłonięcia zębiny i uszkodzenia szkliwa. Szkliwo ulega stopniowej demineralizacji, jeśli pijesz dużo kwaśnych soków. Dla szkliwa nie są obojętne także choroby przewodu pokarmowego, które powodują częste wymioty oraz zarzucanie treści żołądka przełyku.

Warto podkreślić, że z powodu mimowolnego zgrzytania zębami podczas snu również można się nabawić nadwrażliwości. O mechaniczne uszkodzenie szkliwa łatwo też, jeśli masz zwyczaj obgryzania paznokci oraz ołówków. Odczuwaniem bólu podczas spożywania zimnych lub gorących napojów objawia się nadwrażliwość zębów. Trzeba dodać, że podczas mycia zębów też może się pojawić ból. Można śmiało powiedzieć, że bardzo łatwo można złagodzić nadwrażliwość dziąseł. Podstawą jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja zębów.

Na początku kup pastę przeznaczoną do zębów nadwrażliwych o niskim poziomie ścieralności. Najlepiej łagodnie szczotkować zęby, jeśli cierpisz na ich nadwrażliwość. Unikaj spożywania kwaśnych potraw i napojów, a także kup szczoteczkę o miękkich włóknach. Warto mieć na uwadze, że pasta musi zawierać związki fluoru, które umożliwiają zamknięcie kanalików zębiny. Trzeba pamiętać, że związki potasu też są bardzo pożądanym składnikiem. Pomagają zmniejszyć wrażliwość nerwowych zakończeń na bodźce bólowe.

Dlaczego bolą mnie dziąsła?

Po każdym posiłku należy myć zęby ruchami wymiatającymi. Niestety szczotkowanie w kierunku poziomym odsłania szyjki zębowe i kaleczy dziąsła. Bezpośrednio po zjedzeniu cytrusowych owoców lub wypiciu kwaśnego soku nie należy myć zębów. Szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa, ponieważ zęby są pozbawione warstwy ochronnej. Dlatego najlepiej wypłukać usta wodą lub odczekać przynajmniej godzinę.

Żeby oczyścić wszystkie zakamarki między zębami to używaj nici dentystycznych. Niezwykle przydatny jest również płyn do płukania ust zmniejszający nadwrażliwość. W ciągu 3-4 tygodni, takie zabiegi powinny przynieść efekt. Jeśli szkliwo jest bardzo zniszczone to domowe środki mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji należy szukać ratunku u doświadczonego stomatologa. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych dentystów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród pacjentów.

Nadwrażliwość dziąseł to dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Dostępnych jest wiele metod likwidowania nadwrażliwości. Stomatolog może zalecić wykorzystanie preparatu z fluorem, który powinien szybko przynieść ulgę. Bolesne miejsca można pokryć wypełnieniem kompozytowym przy dużych ubytkach w szkliwie. W ten sposób można skutecznie odizolować zakończenia nerwowe od bodźców, które wywołują dolegliwości.

Co na nadwrażliwość dziąseł?

Należy pamiętać, że skutkiem nagromadzonego kamienia może być nadwrażliwość zębów. Kamień wciska się pod zęby i zwiększa wrażliwość na ból. Pod wpływem stosowania zbyt twardych szczoteczek dziąsła mogą się cofać. Próchnica i bruksizm też odpowiadają za nadwrażliwość dziąseł. W słabym szkliwie tkwi kolejna przyczyna nadwrażliwości zębów. We wnętrzu zęba znajduje się miazga, która jest bogato unerwiona. Jeśli szkliwo jest uszkodzone to kanaliki przewodzą bodźce bólowe i są otwarte. Bez wątpienia odsłonięte szyjki zębowe są szczególnie narażone na odczuwanie bólu.

Po każdym posiłku należy myć zęby, a jeśli nie jest to możliwe to przynajmniej rano i wieczorem. Warto podkreślić, że szczotkowanie w poziomym kierunku może poważnie uszkodzić dziąsła. Po zjedzeniu owoców cytrusowych nie powinno się od razu myć zębów. Najlepiej odczekać przynajmniej godziną. Żeby zapobiec nadmiernemu ścieraniu zębiny podczas szczotkowania trzeba używać pasty o niskim poziomie ścieralności. Jeśli na opakowaniu nie jest podany wskaźnik to wystarczy, że w palcach rozetrzesz odrobinę pasty.

Jeśli wyczuwasz w niej drobinki to lepiej zmień ją na łagodniejszą. Dobrym pomysłem jest zakup pasty specjalnie przeznaczonej do nadwrażliwych zębów. Warto też stosować płyny do płukania ust, które chronią szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów. Są bardzo skuteczne, ponieważ docierają w każde miejsce. Jeśli będziesz ich regularnie używał, to możesz mieć pewność, że będziesz mieć świeży oddech. Należy też zmienić szczoteczki na miękką i bardzo delikatnie jej używać. Jeśli będziesz ją mocno przyciskał do powierzchni zębów to możesz uszkodzić szkliwo i pokaleczyć dziąsła.