Hemisekcja korzenia

Hemisekcja zęba to skomplikowany zabieg stomatologiczny, którego celem jest uratowanie zdrowej części zęba. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Na czym polega zabieg hemisekcji?

Hemisekcja korzenia to dość zaawansowany zabieg stomatologiczny. Konieczność jego wykonania najczęściej następuje po nieudanym leczeniu zachowawczym. Przed hemisekcją warto poszerzyć diagnostykę oraz wykonać pacjentowi badanie radiologiczne. To właśnie na podstawie badania radiologicznego lekarz dentysta może określić, czy dany ząb kwalifikuje się do wykonania zabiegu. Hemisekcja korzenia to zabieg realizowany w znieczuleniu miejscowym, aby zapewnić pacjentowi pełen komfort. Zabieg rozpoczyna się od usunięcia przez dentystę zmienionej chorobowo tkanki zęba. Dzięki temu możliwe jest odseparowanie części korony oraz korzenia zęba, przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Dentysta zakłada szwy na tkanki miękkie, co sprawia, że są one odpowiednio zabezpieczone przed krwawieniem, a proces ich zrastania się przebiegnie szybciej. Pacjent dostaje od lekarza stomatologa zalecenia dotyczące dalszego postępowania, w czym uwzględnione są podstawowe zabiegi związane z utrzymaniem higieny w jamie ustnej. Możliwe jest zalecenie pacjentowi leków przeciwbólowych w celu zmniejszenia jego dolegliwości bólowych. Zazwyczaj stosowana jest również antybiotykoterapia. Do odbudowy protetycznej zęba może dojść już po czterech tygodniach. Zazwyczaj w tym przypadku stosowane są wkłady koronowo-korzeniowe, które są cementowane w pozostałej części korzenia. Stanowią one podstawę do stworzenia odbudowy zęba, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu protetycznej korony zębowej. Dzięki zabiegowi hemisekcji korzenia można stworzyć funkcjonalną i estetyczną rekonstrukcję zęba, który był wcześniej dość mocno zniszczony.

Hemisekcja — charakterystyka

Hemisekcja korzenia to zabieg stomatologiczny, który polega na odseparowaniu oraz usunięciu części korony zęba i jego korzenia. Taki zabieg najczęściej jest realizowany w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w obrębie zęba i jego korzeni, który wiąże się z nieodwracalnymi zmianami. Zabieg hemisekcji korzenia umożliwia zachowanie części zęba, która jest zdrowa. W przyszłości może być ona wykorzystana do stworzenia odbudowy protetycznej. Zabieg hemisekcji korzeni jest realizowany również w przypadku występowania uszkodzeń, które mogą być spowodowane dość zróżnicowanymi przyczynami. Wśród nich wskazuje się między innymi złamania korony oraz korzeni zębów, a także występowanie dość zaawansowanej próchnicy, która może uszkodzić korzenie zębów. Hemisekcja korzenia może być również niezbędna po niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu stomatologicznym, na przykład niewłaściwym leczeniu endodontycznym, czyli kanałowym.

Zabieg hemisekcji korzenia wykonywany jest w momencie, gdy mniej inwazyjne metody leczenia nie były wystarczające. Występują różne wskazania do realizacji tego typu zabiegów. Wśród nich wymienia się zarówno wskazania endodontyczne, jak i periodontologiczne oraz mechaniczne. Wskazania mechaniczne uwzględniają przede wszystkim pionowe złamania zęba lub jego korzeni. Natomiast w przypadku wskazać periodontologicznych można wyszczególnić stany zapalne toczące się w obrębie korzeni oraz pojawienie się pionowych ubytków kości, które wciąż się powiększają. Jednak zabieg hemisekcji korzeni najczęściej jest wykonywany ze wskazań endodontycznych, które są najobszerniejsze.

Ile trwa hemisekcja?

Hemisekcja zęba jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zabiegów, jakie mogą być przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych. Trudność wykonania tego typu zabiegów w dużej mierze wiąże się także z ich czasochłonnością. Czas trwania zabiegu hemisekcji korzenia zazwyczaj jest zbliżony do zabiegów realizowanych w ramach leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Dlatego pacjent powinien się nastawić na długą wizytę w gabinecie stomatologicznym. Czas trwania zabiegu może wynieść od jednej do dwóch godzin. Cały proces zazwyczaj realizowany jest w ramach jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Procedura dentystyczna może być również z różnych powodów wydłużona. Najczęściej dzieje się tak w przypadku wystąpienia podczas zabiegu różnych problemów. Wielu pacjentów zastanawia się również, czy hemisekcja korzenia jest bolesnym zabiegiem. Zabieg może być bolesny, jednak jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Dlatego pacjent podczas niego nie powinien odczuwać nasilonych dolegliwości bólowych. Ból natomiast może się pojawić po opuszczeniu przez pacjenta gabinetu dentystycznego. W tym przypadku zazwyczaj zalecane są przez dentystę środki przeciwbólowe, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Bardzo często wdrażana jest również antybiotykoterapia, której celem jest uniknięcie zakażenia bakteryjnego. W niektórych gabinetach stomatologicznych możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu hemisekcji zęba w znieczuleniu ogólnym. Jednak wymagana jest do tego obecność anestezjologa, co nie w każdym przypadku jest możliwe.