Wiele osób nie ma pojęcia, na czym polega uzupełnianie ubytków w uzębieniu. Nie ulega wątpliwości, że wypełnianie ubytków jest metodą leczenia zębów uszkodzonych na skutek urazów mechanicznych lub próchnicy.
Czym uzupełnić ubytki w uzębieniu?
Uzupełnienie ubytków w uzębieniu pozwala przywrócić właściwy kształt zęba, a także jego czynność. Stomatolog przed przystąpieniem do wypełnienia dziury musi usunąć materiał zęba zmieniony przez próchnicę. Można wyróżnić dwie formy wypełniania ubytków: bezpośrednie i pośrednie. Uzupełnianie ubytków w uzębieniu cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością. Wszyscy chcą mieć ładne uzębienie, ponieważ jest to nasza wizytówka. Technika pośrednia polega na tym, że wypełniamy ubytek poprzez pracę protetyczną wykonaną poza jamą ustną pacjenta. Przykładem takich wypełnień są nie tylko mosty, ale również korony oraz licówki. Przestrzenie w zębie zamyka wypełnianie ubytków powszechnie znaną plombą. Warto podkreślić, że zęby są dzięki temu chronione przed atakiem próchnicy. Przez bardzo długi czas uzupełnianie ubytków w uzębieniu odbywało się przy pomocy cementu o żółtej lub szarawej barwie.
Technika wytrawiania szkliwa zębowego została odkryta dopiero w latach 50. XX wieku przez amerykańskiego naukowca. To ta technika umożliwia osiągnięcie całkowitego przylegania do siebie szkliwa, wypełnienia, a także zębiny. Obecnie stosuje się wiele różnych materiałów, które pozwalają zwiększyć estetykę wypełnień. Wśród materiałów używanych do wypełniania ubytków można wymienić amalgamat, żywicę kompozytową, porcelanę oraz złoto. Każdy chce mieć zdrowe i białe zęby, jednak nie wszyscy stosują się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. To skutkuje powstawaniem ubytków, które trzeba później jakoś zamaskować. Mechaniczne uszkodzenie zęba jest podstawowym wskazaniem do wypełnienia ubytku. Przyczyną mogą być również zmiany wywołane próchnicą.
Ile kosztuje leczenie ubytków?
Próchnica rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego nie można zwlekać z wizytą u stomatologa. Jeśli to próchnica jest powodem uszkodzenia zęba to dentysta będzie musiał dokładnie oczyścić ząb. W tym celu musi borować zmiany próchnicowe. Stomatolog plombuje ząb po usunięciu próchnicy oraz oczyszczeniu zęba z resztek biologicznych. Koniecznie musi wypełnić go właściwym materiałem. Najpierw dentysta musi sprawdzić stan zęba i ocenić, jak rozległy jest ubytek. Dopiero później może ustalić odpowiedni plan znieczulenia. W porozumieniu z pacjentem podejmowana jest decyzja o podaniu znieczulenia. Warto pamiętać, że znieczulenie nie jest potrzebne w każdym przypadku. Nie wszyscy mają świadomość, że znieczulenie jest usługą dodatkowo płatną w przypadku usługi refundowanej. Już w kilkanaście sekund po iniekcji zaczyna działać zastrzyk znieczulający. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i mrowienie języka oraz dziąseł.
Gdy znieczulenie zacznie działać to stomatolog może przejść do właściwego leczenia chorego zęba. Przy pomocy specjalnie przystosowanego wiertła dentysta usuwa próchnicę. Jest to czynność potocznie określana jako borowanie. Nie da się ukryć, że dla większości pacjentów jest to najbardziej bolesny i nieprzyjemny element leczenia stomatologicznego. Jednak dzięki temu można dokładnie oczyścić ząb z zanieczyszczeń oraz śliny. Można śmiało powiedzieć, że kluczowym elementem całego leczenia jest prawidłowo wykonane borowanie. Wypełnienie ubytku jest ostatnim etapem leczenia próchnicy. Lekarz dentysta zakłada plombę, a następnie ją utwardza.
Ciężko wskazać konkretny koszt wypełniania ubytków. Od rodzaju i wielkości ubytku uzależniony jest całkowity koszt leczenia. Ważną rolę odgrywa również rodzaj wybranego materiału wypełnienia. Jeśli nie masz oszczędności to możesz zdecydować się na wypełnienia amalgamatowe, które są całkowicie refundowane. Od 120 złotych w górę kosztuje wypełnienie zęba materiałem kompozytowym. Uzupełnianie ubytków w uzębieniu złotem jest zdecydowanie najdroższe. Aktualną cenę złota trzeba doliczyć do standardowej ceny wypełnienia.
Korony i protezy
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj wypełnienia będzie dla Ciebie najlepszy. Jest to uzależnione od dostępnego miejsca w jamie ustnej oraz ewentualnych uczuleń pacjenta i zakresu naprawy zęba. Trafnie wskazuje się, że złote wkłady są świetnie przyswajane przez tkanki dziąseł. Trwałość jest ich kluczową zaletą, ponieważ mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli stan zębów uniemożliwia założenie plomby to wtedy stosuje się korony protetyczne. Są stosowane w sytuacji, gdy korona zęba zostanie w znacznym stopniu zniszczona po leczeniu kanałowym lub na skutek próchnicy. Przywrócenie funkcji zęba jest głównym zadaniem koron protetycznych.
Godne uwagi są także protezy zębowe, które zastępują brakujące zęby. Warto podkreślić, że mogą być wyjmowane i ponownie umieszczane w jamie ustnej. Obecnie protezy wyglądają dużo lepiej niż kiedyś, a do tego są bardzo wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że proteza nie zastąpi naturalnych zębów. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak wygląda uzupełnianie ubytków w uzębieniu.