jaki-jest-koszt-implantu-zeba

Implantologia umożliwia odtworzenie zębów, które zostały utracone w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej lub urazów mechanicznych. Implanty zębów są coraz popularniejsze i obecnie ma do nich dostęp naprawdę duże grono pacjentów, ponieważ cena nie jest już tak wysoka jak wcześniej. Wyjaśniamy, jaki jest koszt implantu zęba oraz jakie są przeciwwskazania do wszczepienia sztucznego zęba.

Implant zęba – czym jest?

Implant jest sztucznym korzeniem zęba, który zazwyczaj jest wykonany z tytanu. Dzięki niemu jest możliwe umieszczenie nowej korony zębowej w miejscu utraconego uzębienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że implanty zębowe są umieszczane poprzez wkręcenie w kości wyrostka zębowego. Korona sztucznego zęba jest oczywiście przymocowana na stałe. Najlepiej, żeby była dobrana kolorystycznie do reszty zębów, ponieważ dzięki temu ubytki nie będą tak bardzo widoczne. Należy mieć również na uwadze, że implanty stomatologiczne mogą wypełnić także całe łuki zębowe, a nie tylko pojedyncze zęby. Wszczepienie implantów powinno być przeprowadzone w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym pod nadzorem doświadczonego lekarza. Szczególnie istotne są sterylne warunki, dlatego nie można wszczepiać sobie implantów samodzielnie w domu, ponieważ może to być skrajnie niebezpieczne. Gwarancją dobrze wykonanego zabiegu jest doświadczenie lekarza oraz nowoczesny sprzęt. Pacjenci niechętnie decydują się na wszczepienie implantów zębowych, ponieważ obawiają się bólu oraz ingerencji chirurgicznej. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne techniki stomatologiczne są w stanie całkowicie zminimalizować ból oraz komplikacje po zabiegu. Ważne jest jednak, żeby pacjent zdecydowany na wszczepienie implantów miał ukończone 20, a najlepiej 25 lat, ponieważ w tym wieku przestaje rozwijać się układ kostny organizmu i szczęka otrzymuje już ostateczny kształt. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie ma dolnej granicy wieku, która uniemożliwiałaby wszczepienie implantów zębów.

Rodzaje implantów zębów

Dostępne są różne implanty stomatologiczne, ale największą popularnością cieszą się tytanowe. Niestety mają jedną poważną wadę, a jest nią estetyka. Czasami mogą być bardzo widoczne, dlatego nie są najlepszym rozwiązaniem. Implanty cyrkonowe są doskonałą alternatywą dla implantów tytanowych. Pod względem kolorystycznym praktycznie nie różnią się od naturalnych zębów. Oprócz tego wykazują dużą odporność na korozję i zmiany temperatury. Charakteryzują się także wysoką zgodnością biologiczną z naturalnymi tkankami zębów.

Implant zęba – cena

Wiele osób zastanawia się jaki jest koszt implantu zęba. Za pojedynczy implant zębowy trzeba zapłacić około 3000 zł. Należy jednak pamiętać, że ceny kończą się nawet na 4500 zł, a wycena w każdym przypadku jest indywidualna. Koszt protezy zębowej stabilizowanej na 2 implantach wynosi około 7000 zł, natomiast protezy stabilizowanej na 4 implantach już 20 tysięcy złotych. Należy jednak mieć na uwadze, że do ceny implantu trzeba jeszcze niestety doliczyć cenę korony. Pacjent może wybrać koroną tymczasową akrylową, która kosztuje kilkaset złotych lub stałą pełnoceramiczną. Koszt korony stałej pełnoceramicznej oscyluje w granicach 1500 zł.