Ile kosztuje wstawienie implantu zębowego

Utrata zębów to poważny problem, który wpływa negatywnie na całe nasze życie. Brak choćby jednego zęba może utrudniać spożywanie pokarmów, czy być wyraźnym problemem wizualnym, który skutecznie odbierze nam pewność siebie. Powagę sytuacji rozumie stomatologia estetyczna, która wypracowała skuteczne metody uzupełniania ubytków, a najlepszym z nich jest implant zębowy – jakie są rodzaje implantów, gdzie go wykonać oraz ile kosztuje wstawienie implantu zębowego?

Rodzaje implantów

Implanty zębowe są wykonywane przede wszystkim z tytanu oraz cyrkonu.

Najpopularniejsze są implanty wykonane z tytanu, który cechuje wysoka biokompatybilności, przez co bardzo dobrze łączy się z kością, a do tego jest bardzo wytrzymały, stabilny i małoinwazyjny. Minusem jest jednak fakt, że poniżej linii dziąsła jest zwykle widoczna metalowa część takiego implantu, więc w przypadku obniżenia się pozycji dziąsła, może być ona widoczna, co jest pewnym problemem, gdy chodzi o implanty przednie.

Co więcej, implant z tytanu ma kolor nieco ciemniejszy niż naturalne zdrowe zęby, co jest znacznym problemem dla osób, które dążą do śnieżnobiałego uśmiechu. Dla takich osób lepiej mogą sprawdzić się implanty z cyrkonu, które mają znacznie jaśniejszą barwę. Okazuje się również, że implanty z cyrkonu nie odstają znacznie biokomaptybilnością od implantów tytanowych, więc są świetną alternatywą.

Kolejnym podziałem implantów jest podział ze względu na specyfikę zabiegu – może być on jednofazowy lub wielofazowy.

Jednofazowy zabieg zakłada wstawienie jednego lub kilku implantów podczas pojedynczej wizyty. Taka sytuacja jest możliwa, gdy mamy maksymalnie kilka ubytków do uzupełniania, a stan uzębienia jest dobry. W innym wypadku wstawienie implantów następuje wielofazowo, a więc implanty są wstawiane na kolejnych wizytach, a stan uzębienia i zrastania się kości, stale monitorowany.

Implanty, ceny

Cena implantu to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ na to ile kosztuje wstawienie implantu zębowego, wpływa wiele czynników.

Najważniejszym czynnikiem jest stan uzębienia przed przystąpieniem do wstawienia implantu, ponieważ przed takim zabiegiem musimy zadbać o wyleczenie wszystkich ubytków, a to znacznie podnosi koszty całego procesu – jest to co najmniej kilkaset złotych.

Kolejnym kosztem jest prześwietlenie kości szczęki w miejscu, gdzie ma być umieszczony implant oraz wizyta kontrola, czy kość jest dostatecznie zdrowa, co daje kolejne kilkaset złotych.

Finalnie sam implant zębowy, pojedynczego zęba, to koszt od dwóch do czterech tysięcy złotych, co łącznie z wizytami kontrolnymi, zdjęciem, czy leczeniem ubytków może dać koszt od trzech do pięciu tysięcy złotych za jednego zęba.

Implanty zęby: gdzie wykonać

Na to ile kosztuje wstawienie implantu zębowego ma również wpływ gabinet, w którym zdecydujemy się wykonać zabieg. Nie powinniśmy jednak kierować się ceną, ponieważ różnice będą marginalne w zderzeniu z kosztem całego leczenia – materiały mają podobną cenę, a samo wykonanie powinno być przede wszystkim dobre, nie tanie, bo chodzi przecież o naszą urodę i zdrowie. Warto wiec kierować się opiniami i chłodną głową, nie ceną.