Próchnica butelkowa – przyczyny

Wielu rodziców nie ma zielonego pojęcia, czym jest próchnica butelkowa przyczyny są różne i dobrze jest je poznać. Warto na wstępie wyjaśnić, że jest to choroba tkanek twardych zęba, która może wystąpić nawet u noworodków. Sama nazwa pochodzi od karmienia butelką, które się przedłuża i powoduje próchnicę. Próchnica butelkowa przyczyny przedstawimy w tym artykule.

Przyczyny i objawy

Należy pamiętać, że przedłużające się karmienie butelką to główny, ale nie jedyny czynnik wywołujący próchnicę butelkową. Bez wątpienia głównym objawem próchnicy jest demineralizacja tkanek twardych zęba. Jest to skutek działania kwasotwórczych bakterii, które w bardzo szybkim tempie się namnażają. Należy pamiętać, że za tworzenie płytki nazębnej odpowiedzialne są właśnie bakterie. Płytka nazębna ma biało-żółtawą strukturę, która dokładnie oblepia zęby i prowadzi do korozji szkliwa. Można śmiało powiedzieć, że białe plamki na zębach mlecznych są klasycznym objawem próchnicy butelkowej. Mogą to być również ciemne plamki zlokalizowane zaraz przy dziąsłach.

Wśród innych objawów można wymienić płacz dziecka podczas spożywania pokarmu oraz całkowitą niechęć do jedzenia. Przeważnie u dzieci powyżej 3. roku życia pojawia się próchnica butelkowa przyczyny są na szczęście dobrze znane. Nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną próchnicy butelkowej jest zbyt długie karmienie dziecka butelką. Taki sposób karmienia powoduje, że na zębach bardzo długo zalegają resztki jedzenia. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ sztucznie dosładzane są produkty do jedzenia dla dzieci. Dodatkowym minusem jest lepka konsystencja tego rodzaju żywności. To sprawia, że resztki pokarmu bardzo szybko przyklejają się do zębów.

Jak uniknąć próchnicy butelkowej?

Zęby małych dzieci jeszcze nie są w pełni zmineralizowane, więc są jeszcze bardzo podatne na infekcje bakteryjne. Warto dodać, że najbardziej narażone są obszary zębów mające styczność ze smoczkiem. Nigdy nie można bagatelizować próchnicy butelkowej, ponieważ rozwija się w błyskawicznym tempie. Czasami wystarczy nawet kilka dni, żeby próchnica przeniosła się na inne, zdrowe zęby. Jeśli zobaczysz u dziecka niewielkie plamki lub smużki o białym zabarwieniu to jak najszybciej umów malucha na zabieg fluoryzacji.

Zabieg polega na nałożeniu specjalnego preparatu na zęby młodego pacjenta. Lekarz może także zalecić regularne używanie past zawierających fluor, żeby utrwalić efekt. Nie można jednak zapominać, że najważniejsza jest profilaktyka, dlatego lekarz musi dać wskazówki, jak dbać o zęby. Warto wspomnieć, że czarne plamki na zębach mogą sugerować, że próchnica butelkowa jest w zaawansowanym stopniu rozwoju. W takiej sytuacji nie ma sensu zwlekać, tylko trzeba jak najszybciej zapisać dziecko do dentysty. Próchnica butelkowa przyczyny mogą mieć także podłoże genetyczne. Najlepiej korzystać z usług renomowanych klinik stomatologicznych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.

Wtedy można mieć pewność, że nasze dziecko jest w dobrych rękach i leczenie zostanie wykonane prawidłowo. Impregnowanie zębów polegające na użyciu roztworu azotanu srebra jest bardzo popularną metodą. Pozwala to skutecznie ochronić zęby przed postępem próchnicy butelkowej. Warto mieć na uwadze, że chwilowe ściemnienie zębów jest skutkiem zabiegu impregnacji. Gdy próchnica butelkowa jest mocno zaawansowana to wtedy trzeba usunąć zęby. Tego typu zabieg trzeba wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czasami niezbędne jest założenie koron wyprodukowanych ze stali nierdzewnej.

Czy leczyć próchnicę butelkową?

Rokowania w przypadku butelkowej próchnicy uzależnione są głównie od stanu zębów mlecznych. Jeśli zmiany próchnicze nie są zbyt duże to zaawansowane zabiegi dentystyczne nie są wcale konieczne. Jeśli butelkowa próchnica doprowadzi do całkowitej demineralizacji to trzeba wykonać ekstrakcję. Obecnie można naprawdę skutecznie zapobiec rozwojowi próchnicy butelkowej.

Nie można zbyt długo karmić malucha butelką, dlatego profilaktyka jest podstawą. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dziecko nie zasypiało z butelką. Wtedy kontakt zębów z pokarmem znacząco się wydłuża. Po pewnym czasie możesz również pokazać dziecku łyżeczkę. Należy pamiętać, żeby dziecko nie oblizywało smoczków oraz łyżeczek. Niestety małe dzieci są bardzo podatne na infekcje bakteryjne. Wielu rodziców uważa, że jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków to nie trzeba wcale dbać o higienę jamy ustnej. Jest to błędne myślenie, dlatego należy wykorzystać gazik zwilżony przegotowaną wodą, żeby delikatnie przemyć dziąsła.

Najważniejsze to usunąć resztki pożywienia. Warto pamiętać, że szczoteczki z miękkim włosiem można użyć do mycia pierwszych ząbków. Definitywnie z diety dziecka powinno się wykluczyć dosładzane napoje oraz soczki. Takie produkty mają w składzie cukry proste, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Próchnica butelkowa przyczyny powinien szczegółowo przedstawić stomatolog. Niemowlaki, które zasypiają z butelką w ustach są najbardziej narażone na rozwój zmian próchniczych. Z reguły na zębach przednich pojawiają się początkowe objawy.