jak-wzmocnic-szkliwo-zeba

Wiele osób zastanawia się, jak wzmocnić szkliwo zęba w domu lub w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście pierwsze, co przychodzi na myśl to po prostu odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej. Codziennie zatem trzeba prawidłowo myć zęby, stosować dobrej jakości pasty i szczoteczki, płukać usta specjalnymi płynami, używać nici dentystycznej. Jednak oprócz tych codziennych domowych zabiegów, warto pomyśleć o jeszcze innych działaniach. Sprawdź, jak wzmocnić szkliwo zęba w domu!

Najważniejsza jest codzienna higiena, bez niej szkliwo bardzo szybko będzie w złym stanie, tym samym będzie słabe. Dlatego też, żeby o nie odpowiednio zadbać, trzeba myć zęby każdego dnia, co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Oprócz szczoteczki warto używać nici dentystycznej, płynu do płukania jamy ustnej, irygatora. Poza tym dobrym sposobem wzmocnienia szkliwa jest jego mineralizacja lub remineralizacja, czyli dostarczenie szkliwu odpowiednich związków, pierwiastków.

A jak wzmocnić szkliwo zęba poprzez dietę? Otóż ważne jest tu dostarczanie naszemu organizmowi takich składników, które zawierają: wapń (odpowiada za twardość szkliwa), fosfor (chroni i remineralizuje), żelazo (zapobiega narastaniu płytki nazębnej), magnez (wzmacnia zęby), cynk (ogranicza rozwój bakterii), witaminę D (kontroluje proces wchłaniania wapnia), witaminę A (wspomaga prawidłowy przepływ śliny).

To jak się odżywiamy, w dużym stopniu wpływa na kondycję szkliwa, dlatego warto pamiętać, żeby powyższych witamin i minerałów nie zabrakło w naszej diecie. Unikajmy za to słodkich napojów i potraw, które są pożywką dla bakterii.

Metody regeneracji szkliwa

Osoby, które myślą o tym, jak wzmocnić szkliwo zęba, powinny przede wszystkim odpowiednio szczotkować zęby. Nie można tego robić zbyt mocno, ponieważ takie mycie uszkadza i ściera szkliwo. Jeśli szkliwo już w jakiś sposób zostało osłabione, należy je wzmocnić poprzez pewne zabiegi.

Najpopularniejszym jest zabieg fluoryzacji, który w łatwy sposób remineralizuje zęby. Dostarczony zębom fluor ma tak duży wpływ na szkliwo, że jest nawet w stanie lekko odbudować zniszczoną strukturę. Poza tym regularne wizyty u stomatologa są bardzo przydatne. Lekarz dokładnie powie nam, jak dbać o zęby, jakich środków najlepiej używać.

Jak odbudować szkliwo na zębach?

Na rynku dostępne są takie preparaty jak płynne szkliwo lub sztuczne szkliwo. Stosuje się je, wtedy, gdy jeszcze nie doszło do nieodwracalnych ubytków tkanek. Produkty te mają za zadanie odbudować szkliwo, jednak jest to możliwe, jeśli uszkodzenie jest niewielkie i nie została naruszona sama zębina.

Należy pamiętać, że są pasty do zębów, które obiecują odbudowę szkliwa, jednak takie artykuły nie sprawią, że struktura szkliwa zostanie odnowiona. Takie pasty jedynie mineralizują i pomagają spowolnić postęp próchnicy. Jeśli chcemy, żeby szkliwo na zębach zostało naprawione, to musimy udać się do stomatologa, który zaleci odpowiednie zabiegi i leczenie. To, co zaproponuje, będzie zależało od ogólnego stanu uzębienia.