Jak leczyć zapalenie okostnej?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak leczyć zapalenie okostnej. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Zapalenie okostnej jest stanem zapalnym tkanki, która otacza kość. Dolegliwość ta zagraża wszystkim ludziom niezależnie od wieku czy płci. Na zapalenie okostnej mogą nawet chorować dzieci. Ponadto to częste schorzenie pośród biegaczy. Można wyróżnić zapalenie ostre oraz przewlekłe okostnej zęba. Schorzenie to może przynosić bardzo dużo dolegliwości bólowych. Warto dowiedzieć się, jak leczyć zapalenie okostnej.

Czym grozi zapalenie okostnej?

Warto wiedzieć o tym, jak leczyć zapalenie okostnej. Mowa tutaj o schorzeniu, które nigdy nie może być bagatelizowane, ponieważ grozi rozwojem powikłań. Przede wszystkim może doprowadzić do powstania ropnia podokostnowego bądź podśluzówkowego, który wymaga interwencji chirurgicznej polegającej na ewakuacji treści. Istotne jest to, że toczący się stan zapalny bez odpowiedniego leczenia będzie rozwijał się dalej, obejmując następne tkanki oraz narządy. Istnieje też duże niebezpieczeństwo wystąpienia między innymi zapalenia zatok, zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, a także zapalenia mięśnia serca.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że najgroźniejszym z możliwych powikłań jest rozwój sepsy, czyli gwałtownej, uogólnionej reakcji organizmu na zakażenie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia człowieka. Warto zaznaczyć, że z uwagi na nieprzyjemne objawy możliwe powikłania zapalenia okostnej zęba trzeba bezwzględnie leczyć pod kontrolą doświadczonego dentysty. Dobrze też przykładać wagę do skutecznych działań profilaktycznych, w tym między innymi do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Bardzo istotne jest przeciwdziałanie rozwoju próchnicy. Choroba ta jest częstą przyczyną zapalenia okostnej zęba.

Dlatego każdy powinien dbać o właściwą technikę mycia zębów, a ponadto dobór właściwych akcesoriów. Istotna jest nie tylko szczoteczka do zębów z włosiem o właściwej twardości, ale ponadto pasta do zębów. Nie można też zapominać o konieczności czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, do czego potrzebne są nici dentystyczne, a także szczoteczki interdentalne. Dobrze wiedzieć, jak leczyć zapalenie okostnej.

Zapalenie okostnej – objawy, przyczyny

Warto zaznaczyć, że istnieje parę przyczyn wywołujących zapalenie okostnej zęba. Jedną z nich jest zaawansowana, nieleczona próchnica, która prowadzi do zapalenia miazgi. Dodatkowo nieprzyjemne problemy dotyczące okostnej zęba nierzadko rozwijają się wskutek bagatelizowania, a ponadto pozostawiania bez właściwej terapii uzębienia z martwicą miazgi. Co więcej, podobne niekorzystne efekty przynoszą toczące się stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych zęba. Bardzo dużo osób zastanawia się, jak leczyć zapalenie okostnej zęba. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to. Warto jednak wiedzieć, że problemy okostnej mogą być spowodowane nieodpowiednio przeprowadzonym leczeniem kanałowym zęba bądź efektem pozostawienia w kości korzenia zęba po jego ekstrakcji. W wielu przypadkach utrudnione wyrzynanie się trzecich trzonowców może spowodować zmiany zapalne okostnej zęba, co często jest problematyczne. Pierwszy, a ponadto najbardziej dokuczliwy objaw zapalania okostnej to bardzo silny, samoistny ból.

Jest on określany jako niezwykle uporczywy. Przede wszystkim mowa tutaj o pulsującym bólu, który promieniuje nawet do ucha, czoła, oka, szyi bądź zatok. Warto wiedzieć, że nasila się przy zmianie pozycji na horyzontalną z powodu zmiany ciśnienia. Bardzo łatwo zlokalizować ząb przyczynowy, ponieważ jest wrażliwy na opukiwanie, nagryzanie, a także jest tkliwy. Okazuje się, że błona śluzowa dziąsła w jego bezpośredniej okolicy staje się obrzęknięta oraz zaczerwieniona. Dołącza się opuchliznę warg i policzka. Nierzadko pojawia się szczękościsk, który generuje trudności ze swobodnym otwieraniem jamy ustnej. Co więcej, okoliczne węzły chłonne powiększają się, a ponadto stają się bolesne. Dość często towarzyszy temu uczucie ogólnego złego samopoczucia, a niekiedy nawet osłabienia ze stanami gorączkowymi.

Zapalenie okostnej – jak leczyć?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak wygląda leczenie zapalenia okostnej. Warto wiedzieć, że najważniejszą zasadą postępowania jest jak najszybsze wyleczenie stanu zapalnego w zębie. Celem jest usunięcie jego przyczyny. Wymaga to wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta po badania wewnątrzustnym oraz wywiadzie zdecyduje, jak leczyć pacjenta. Istotne jest też wykonanie diagnostycznego zdjęcia rtg. Przeważnie stosuje się terapię w postaci zachowawczego leczenia endodontycznego zęba przyczynowego razem z antybiotykoterapią. Dzięki temu można szybko uporać się z ogniskiem zapalnym i zyskać ulgę. Jeżeli jednak leczenie kanałowe zęba nie będzie w pełni skuteczne, może pojawić się wymóg ekstrakcji zęba. Stopień zaawansowania stanu zapalnego wpływa istotnie na to, jak długo trwa zapalenie okostnej, co jest bardzo istotne. W wielu przypadkach terapia zajmuje około 10 dni. Jej maksymalny czas trwania wynosi w obecnych czasach 14 dni.