Kamień-nazębny

Problemem, który dotyczy wielu pacjentów jest kamień nazębny. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak nawet osoby dbające o higienę powinny się regularnie zgłaszać na oczyszczanie powierzchni zębów.

Jak powstaje kamień nazębny?

Płytka nazębna zaczyna się tworzyć na powierzchni zębów już kilka minut po zakończeniu mycia. Składa się ona głównie z bakterii i ma postać miękkiego osadu. Bakterie łączą się ze sobą nawzajem, przez co objętość płytki nazębnej stopniowo się zwiększa. Należy jednak mieć na uwadze, że płytkę nazębną można jeszcze bardzo łatwo usunąć. Wystarczy standardowe szczotkowanie oraz nitkowanie zębów, żeby oczyścić powierzchnię z osadu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że po pewnym czasie płytka nazębna może się przekształcić w kamień nazębny, który nie jest już taki prosty do usunięcia. Przyczynia się do tego systematycznie wysycanie płytki nazębnej związkami mineralnymi, które znajdują się w ślinie, takimi jak na przykład fosforan wapnia. Jest to dosyć kłopotliwy proces dla pacjentów, ale ma to chronić zęby przed próchnicą.

Dlatego próchnica się nie rozwija nawet pod bardzo dużym kamieniem nazębnym. Należy mieć na uwadze, że kamień nazębny tworzy się najszybciej w okolicach ujść ślinowych gruczołów. Domowe zabiegi higienizacyjne nie są wystarczające do usunięcia kamienia, dlatego trzeba skorzystać z pomocy doświadczonego stomatologa. Warto wybierać jedynie sprawdzone gabinety dentystyczne, które cieszą się dobrą opinią, ponieważ wtedy możemy być pewni, że usługa zostanie wykonana prawidłowo. Zapobiec kamieniu nazębnemu można stosując odpowiednią profilaktykę. Dokładne szczotkowanie zębów może nie być wystarczające, dlatego warto używać również nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Szczególnie ciekawym urządzeniem jest irygator, który umożliwia oczyszczenie powierzchni międzyzębowych.

Czy warto usuwać kamień nazębny?

Jeżeli kamień nazębny nie będzie usuwany regularnie to może doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego dziąseł. Skutki mogą być naprawdę poważne, ponieważ można stracić nawet całe uzębienie. Usuwanie kamienia to obowiązkowa profilaktyka, której absolutnie nie można pominąć. Oprócz kwestii zdrowotnych ważna jest też estetyka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kamień nazębny nie prezentuje się dobrze pod względem estetycznym, a oprócz tego powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Lepiej się go szybko pozbyć, ponieważ może to znacząco pogorszyć kontakty międzyludzkie.

Usuwanie kamienia nazębnego

W warunkach domowych bardzo ciężko jest usunąć kamień nazębny, dlatego lepiej to zrobić w gabinecie stomatologicznym. Powinno się to robić regularnie co pół roku, a osoby palące nawet częściej. Najczęściej stosowaną metodą jest usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Zabieg jest określany jako skaling i powinien być wykonany przez doświadczonego stomatologa. Ultradźwiękowy skaler kruszy kamień, który odpryskuje od powierzchni zębów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale dla niektórych osób może on być nieco nieprzyjemny.