Nie wszyscy wiedzą, jak powinno wyglądać mycie jamy ustnej u noworodka. Można śmiało powiedzieć, że pielęgnacja zębów u niemowląt odgrywa bardzo ważną rolę. Dbanie o higienę jamy ustnej powinno być stałym nawykiem już od pierwszych dni życia dziecka.
Higiena jamy ustnej niemowlęcia
Szczególnie ważne u niemowlaka jest codzienne przemywanie wałów dziąsłowych. Najlepiej to robić jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych ząbków. Można użyć gazika nasączonego przegotowaną i przestudzoną wodą. Chodzi przede wszystkim o to, że unikać stanów zapalnych i pleśniawek. Jest to przeważnie efekt pokarmu, który zalega w fałdach dziąsłowych. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma mycie jamy ustnej u noworodka. Najlepiej około 20 minut po nakarmieniu trzeba przemywać dziąsła. Można użyć nie tylko przegotowanej wody, ale również przestudzonego naparu z rumianku.
Bardzo dobrze działa wyjałowiony gazik, który można łatwo owinąć wokół palca. Po stronie języka oraz warg należy delikatnie masować dziąsła. Trzeba je także przemywać minimum dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to po każdym posiłku. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że mycie zębów niemowlaka należy rozpocząć już w momencie pojawienia się pierwszych mleczaków. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i nie używać pasty dedykowanej osobom dorosłym.
Mycie jamy ustnej u noworodka to oczywiście obowiązek, który spoczywa na rodzicach. Istotna jest też szczoteczka, która powinna być dopasowana do wieku malucha. Mycie jamy ustnej u noworodka powinno obejmować także płukanie. Należy pamiętać, że w przypadku niemowlaków świetnie sprawdza się specjalna silikonowa nakładka na palec. Dzięki temu można całkowicie bezpiecznie umyć zęby maluchowi. Pastę bez fluoru można wprowadzić już od samego początku, ponieważ nie ma negatywnych skutków. Produktów z fluorem można zacząć używać, gdy dziecko będzie już mogło samodzielnie wypluwać pastę. Warto mieć na uwadze, że do wieku dziecka musi być dostosowana pasta z fluorem.
Mycie zębów niemowlaka
Bezpieczna dawka fluoru w paście dla dzieci oscyluje w okolicach 500 ppm. Mycie zębów malucha to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze myć gryzaki oraz smoczki, które dziecko wkłada codziennie do buzi. W tym celu można wykorzystać bieżącą wodę lub wrzątek. Lepiej jednak zrezygnować ze wszystkich detergentów. Aktywny udział rodziców w codziennej higienie jamy ustnej jest bardzo ważne, ponieważ niemowlę nie jest w stanie samodzielnie myć zębów. Dopiero około 6-8 roku życia dziecko potrafi skutecznie i bezpiecznie wykonywać tę czynność.
Na szczoteczkę malucha trzeba nałożyć niewielką ilość pasty. Na całą szczoteczkę nie należy nakładać pasty, ponieważ dla dziecka taka ilość może być za duża. Do mycia zębów najlepiej wykorzystać specjalną szczoteczkę z odpowiednio miękkim włosiem i zaokrągloną główką. Mycie jamy ustnej u noworodka trzeba zacząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszym ząbków. Przeważnie ze sztucznego tworzywa wykonane są szczoteczki do mycia zębów. Szeroki trzonek pozwala rodzicom trzymać szczoteczkę w ręce. Niektóre szczoteczki mają specjalne ograniczniki, które pozwalają zapobiec zbyt głębokiemu włożeniu do jamy ustnej malucha. Na późniejsze zęby stałe człowieka bardzo duży wpływ na stan mleczaków. Przynajmniej dwa razy dziennie powinno się myć zęby niemowlakowi.
Mycie jamy ustnej u noworodka
Podczas snu zmienia się jakość śliny, więc trzeba o tym koniecznie pamiętać wieczorem. U małych dzieci pojawia się przeważnie próchnica butelkowa. Na początku występuje na zębach przednich, a później przechodzi na pozostałe zęby. Główną przyczyną tego typu próchnicy może być niestety zasypianie z butelką. Szybkie rozpoznanie tego schorzenia jest niezwykle ważne, ponieważ zmiany mogą być jeszcze całkowicie odwracalne. Zęby objęte próchnicą mogą w każdym czasie zmienić swoją barwę. Z biegiem czasu próchnicy może zacząć towarzyszyć ból.
Najlepiej ograniczyć cukry proste, a do tego spożywać wiele owoców oraz warzyw. Gdy pierwsze zęby pojawią się u dziecka to można udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Ból może w końcu stać się nie do wytrzymania, więc lepiej nie zwlekać z wizytą. Trzeba również, jak najwcześniej oswajać dziecko z wizytą u dentysty. Z małym dzieckiem do kliniki stomatologicznej trzeba wychodzić przynajmniej raz na 3 miesiące. Ważna jest nie tylko higiena jamy ustnej, ale także właściwe żywienie. Kluczowe jest to, żeby w dobrym stanie były pierwsze ząbki malucha. O właściwą pielęgnację ząbków mlecznych trzeba zadbać jak najwcześniej.
Niestety wiele osób uważa, że dopiero gdy pojawi się pierwszy ząbek to potrzebna jest higiena jamy ustnej. Najpierw wystarczy regularnie przecierać dziąsła oraz błonę śluzową gazikiem. Tak najłatwiej można usunąć resztki pokarmu, które są świetnym siedliskiem do namnażania się bakterii oraz grzybów. Warto wspomnieć, że naturalny masaż dziąseł to przecieranie ich gazikiem. Higiena jamy ustnej musi obejmować regularne mycie ząbków przy użyciu delikatnej szczoteczki. Teraz powinieneś już wiedzieć, jak dbać o zęby u dziecka.