Przyczyny cofania się dziąseł

Cofanie się dziąseł jest bardzo często występującą dolegliwością u osób dorosłych. Może mieć podłoże genetyczne lub wtórne, które pojawia się wraz z nieprawidłowym szczotkowanie lub nitkowaniem zębów. Ponadto przyczyną cofania się dziąseł może być również kamień nazębny, który zalega na szkliwie lub paradontoza. Bardzo często pacjenci z tą dolegliwością skarżą się na krwawienie dziąseł występujące w trakcie szczotkowania zębów. Jakie są przyczyny cofania się dziąseł i jak można temu zaradzić?

Jakie są przyczyny cofania się dziąseł?

Jak już zostało to powyżej wspomniane, cofanie się dziąseł jest bardzo częstą dolegliwością wśród Polaków. Na jej powstanie może wpływać wiele czynników. Pierwszą przyczyną recesji dziąseł mogą być uwarunkowania genetyczne, które przyczyniają się do obniżania tych tkanek. Cofanie się dziąseł występuje bardzo często u osób, które cierpią na parodontozę. Ponadto wpływ na powstawanie tej dolegliwości mogą mieć również czynniki środowiskowe. Pierwszą z przyczyn o charakterze wtórnym jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. W sytuacji, gdy zauważamy ciągle powtarzające się krwawienie z jamy ustnej przy myciu zębów, należy zastanowić się, czy szczoteczka nie jest za twarda lub, czy nie za mocno dociskamy ją do szyjek zębowych tym samym, drażniąc dziąsła i uszkadzając je. W takich sytuacjach zalecany jest zakup szczoteczki z miękkim włosiem oraz poprawienie techniki mycia zębów.

Przyczyny cofania się dziąseł mogą również wynikać z codziennych przyzwyczajeń, takich jak palenie papierosów. Toksyny, które zawarte są w tych używkach, są bardzo szkodliwe dla dziąseł. Mogą prowadzić do zmniejszenia ich ukrwienia, przez co może dochodzić do martwicy dziąseł. Dodatkowo palenie papierosów sprzyja rozwojowi bakterii, które mogą przyczynić się do powstawania próchnicy. Ostatnią z przyczyn wtórnych cofania się dziąseł jest zalegający kamień nazębny. Aby prawidłowo dbać o szkliwo zębów, należy systematycznie odwiedzać dentystę, który przeprowadzi zabieg usuwania kamienia nazębnego. Należy podkreślić, że kamień nazębny przyczynia się do rozwoju bakterii i tym samym prowadzi do osuwania się dziąseł.

W jaki sposób można odbudować cofające się dziąsła?

Pierwszym sposobem na odbudowanie cofających się dziąseł jest zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest przez peridontologa. Polega on na pokryciu odsłoniętej części korzenia przy zastosowaniu odpowiednio dobranej techniki operacyjnej. Cofające się dziąsła pokrywane są naturalną tkanką, która została pobrana z podniebienia lub powięzi szerokiej uda. Zabieg ten ma na celu poprawienie estetyki uzębienia oraz uporanie się z dolegliwościami pacjenta, takimi jak krwawienie dziąseł. W sytuacji, gdy przyczyną cofania się dziąseł jest zalegający kamień nazębny, należy wykonać zabieg o nazwie kiretaż. Lekarz specjalista przy użyciu narzędzi dostaje się pod dziąsło i usuwa kamień nazębny, dzięki czemu dziąsło jest w stanie wrócić na swoje początkowe miejsce. W sytuacji, gdy mamy problem z kamieniem nazębnym, należy pamiętać o systematycznych wizytach u dentysty lub higienistki stomatologicznej celem przeprowadzenia skalingu.

Ze względu na to, że przyczyny cofania się dziąseł są naprawdę różne, w walce z tą dolegliwością mogą pomóc również domowe sposoby. Leczenie w ten sposób może polegać wyłącznie na eliminowaniu stanu zapalnego oraz krwawienia. Skuteczne będą tutaj produkty, które w swoim składzie mają takie składniki, jak aloes lub szałwia. Działają one przeciwbólowo oraz łagodząco, dzięki czemu zostanie zlikwidowany wszelki dyskomfort. Plusem leków wykonanych z tych składników, jest to, że będą one całkowicie bezpieczne dla zdrowia i mogą być bezpośrednio nakładane na dziąsła. Ponadto dobrym sposobem będzie zażywanie odpowiednich witamin, które przyczynią się do odbudowy dziąseł. Osoby, które mają problem z cofającymi się dziąsłami, mogą również pić rumianek, który będzie hamował stan zapalny pojawiający się przez cofające się dziąsła.

Jakie witaminy warto zażywać na cofające się dziąsła?

Przyczyny cofania się dziąseł mogą mieć wpływ na ich krwawienie. Może wynikać ono przede wszystkim z niedoboru witamin z grupy K i C. Jeżeli chodzi o pierwszą grupę, to braki wywodzą się z długotrwałej terapii antybiotykowej lub z wyjałowienia organizmu. Dlatego też krwawiące dziąsła są bardzo popularne wśród osób przewlekle chorych. Jeżeli chodzi o witaminę C, to jej niedobór może być związany z niedostatecznym dostarczaniem do organizmu warzyw i owoców.

Witaminy i minerały są podstawą zdrowych zębów i dziąseł. Podstawowym minerałem, który powinien być dostarczany, jest wapń, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie kształtowania struktur kostnych. Wapń może być dostarczany w naturalny sposób, przez spożywanie nabiału, roślin strączkowych lub ryb, lub za pomocą suplementów, które można znaleźć w aptece. Kolejnym bardzo ważnym minerałem jest fosfor, który przyczynia się do prawidłowego wchłaniania wapnia. Innymi witaminami, które powinny być suplementowane przez osoby z cofającymi się dziąsłami, jest magnez, cynk, witaminy z grupy D, A, B i E.