Krzywe zęby na dole są zmorą wielu ludzi na świecie, w każdym wieku. Oczywiście przy odpowiednich technikach stomatologicznych i ortodontycznych jesteśmy w stanie poradzić sobie z wadami zgryzu. Należy jednak wspomnieć, że największe efekty będzie miało leczenie krzywych zębów, kiedy zostanie to rozpoznane, w jak najwcześniejszym stadium. Krzywe zęby na dole to nie tylko nieestetyczny wygląd jamy ustnej, ale również problem związany z niemożnością osadzenia się nowych zębów, takich jak na przykład ósemki.
Jakie są przyczyny i objawy krzywych zębów?
Krzywe zęby na dole wynikają bardzo często z uwarunkowań genetycznych, przykładowo w sytuacji, gdy w szczęce jest za mało miejsca i zęby nie są w stanie ustawić się we właściwej kolejności i na właściwym miejscu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie powiększyć sobie szczęki, dlatego też, aby ustawić zęby w odpowiednich miejscach, trzeba przeprowadzić odpowiednie leczenie ortodontyczne, a czasem nawet chirurgiczne. Kolejną przyczyną, przez którą zęby mogą być stłoczone na dole, może być uszkodzenie mechaniczne szczęki lub zbyt wczesna utrata zębów mlecznych.
Należy wiedzieć, że stłoczenie zębów może być nabyte lub wtórne. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek, to następuje on w momencie, gdy przemieszczenie zębów pojawia się na skutek za wczesnego wypadnięcia zębów mlecznych. Natomiast drugi przypadek jest problemem, który pojawia się u osób dorosłych, przykładowo z braku miejsca na inne zęby, takie jak ósemki. Krzywe zęby nie są zbyt estetyczne, a nawet czasami przy dużych stłoczeniach mogą prowadzić do szerzenia się próchnicy. Wynika to z tego, że ciężko jest dotrzeć do bardzo ciasnych przestrzeni między zębowych, aby dokładnie je wyczyścić.
Jak wyprostować dolne zęby?
Krzywe zęby na dole są problemem dużej liczby osób. Należy jednak pamiętać, że istnieją sposoby, które pozwalają na wyprostowanie ich. Pierwszą rzeczą, którą powinny wykonywać osoby z wadami zgryzu, to systematyczne wizyty u dentysty, które pozwolą wykluczyć wszelkie siedliska próchnicy. Ponadto, jeżeli zdajemy sobie sprawę we wczesnym stadium, że szczęka jest zbyt mała i wszystkie zęby nie będą mogły być na swoim miejscu, stomatolog powinien dobrać odpowiednie leczenie, które pozwoli na prawidłowy wzrost zębów. W zaawansowanym stadium, kiedy stłoczenia są już dla nas problematyczne, należy udać się do ortodonty, który oceni wadę zgryzu i dobierze odpowiedni sposób leczenia.
Ortodonci decydują się na zakładanie aparatów stałych, tymczasowych lub nakładek korygujących. Pierwszy rodzaj zalecany jest dla osób po 12. roku życia, które mają wszystkie zęby stałe. Lekarz prowadzący powinien ocenić wadę zgryzu i zadecydować, który sposób leczenia będzie najlepszy dla pacjenta. Jeżeli chodzi o wady zgryzu, które są mniej wymagające lub w sytuacji, gdy niektóre zęby są jeszcze mleczne, ortodonci zalecają leczenie przy pomocy aparatów zdejmowanych. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy będziemy ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Po leczeniu ortodontycznym krzywe zęby powinny wrócić na swoje miejsce lub poprawić ułożenie, tak aby ułatwić codzienne funkcjonowanie. Aparat stały wywiera nacisk na zęby, dzięki czemu sukcesywnie przyczynia się do przemieszczania lub wyprostowania zębów. Jest on lepszym wyborem niż aparat ruchomy, ponieważ możemy w pełni korzystać z jego funkcji. Należy jednak podkreślić, że po stosowaniu aparatu stałego ortodonta zaleca noszenie szyny retencyjnej na noc, dzięki której zęby nie będą w stanie powrócić na swoje stare miejsce.
Leczenie wad zgryzu – jakie sposoby?
Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z leczeniem wad zgryzu. Pierwszym z nich jest oczywiście stosowanie aparatów lub nakładek ortodontycznych. Natomiast przy niektórych wadach nie jesteśmy w stanie pozbyć się stłoczeń oraz krzywych zębów przy pomocy tego sposobu. Bardzo często w leczenie ortodontyczne włącza się również chirurg, którego zadaniem może być usunięcie niektórych zębów, tak aby reszta miała przestrzeń do prostowania się. Niestety w niektórych przypadkach zabiegi mogą okazać się bardziej inwazyjne. Przykładowo, gdy szczęka jest za mała, aby pomieścić wszystkie zęby, lekarz może zadecydować o operacyjnym łamaniu szczęki lub poszerzaniu jej przy pomocy specjalnych aparatów ortodontycznych. Są to przypadki trudne, które mogą objawiać się trudnościami w przełykaniu oraz gryzieniu.
Drugim sposobem na krzywe zęby na dole jest zastosowanie licówek. Zabieg taki polega na naklejaniu na konkretne zęby cienkich płatków, najczęściej wykonanych z porcelany. Gwarantują one odpowiednią trwałość i idealnie wpasowują się w barwę naturalnego szkliwa. Oczywiście można spotkać się z tym, że lekarze przy leczeniu krzywych zębów, stosują również licówki kompozytowe. Są one mniej trwałe od tych, które wykonane są z porcelany. Są dobrym sposobem na korygowanie krzywych zębów, natomiast należy pamiętać o systematycznym wymienianiu ich co kilka lat. Licówki stosowane są szczególnie w sytuacjach, gdy krzywymi zębami okazują się „jedynki”, ponieważ są one najbardziej widoczne.