Ile zarabia asystentka dentysty

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych lekarze współpracują z asystentkami. Można powiedzieć, że asystentka dentysty to taka prawa ręka lekarza, która asystuje mu podczas leczenia pacjenta. Poza tym ma też szereg innych zadań zawodowych, które mogą wpływać na jej pensję. Ile zarabia asystentka dentysty? Czy warto rozwijać się zawodowo w tym kierunku? Poniżej podpowiadamy.

Czym się zajmuje asystentka dentysty?

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu stomatologów pracowało samodzielnie, bez pomocy asystentki. Współcześnie wygląda to już inaczej i w dobrych gabinetach lekarz stomatolog zawsze ma u swojego boku drugą osobę, która wspiera go i pomaga podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych. Czym zajmuje się i ile zarabia asystentka dentysty? Uposażenie związane jest bezpośrednio z tym, jaki jest zakres zadań. Asystentka bowiem towarzyszy lekarzowi w gabinecie stomatologicznym, ale często też zajmuje się rejestracją pacjentów, dopinaniem grafiku lekarzy, wspieraniem pacjentów przed zabiegami. Najczęściej to właśnie asystentka odbiera pacjenta z poczekalni, a następnie odprowadzał go po zabiegu. Poza tym może zajmować się też wykonywaniem różnych badań diagnostycznych, na przykład rtg zęba czy tomografii komputerowej jamy ustnej. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, ile zarabia asystentka dentysty, to jej uposażenie w dużym stopniu związana jest właśnie z ilością obowiązków, ale też samym gabinetem, w którym pracuje.

Czy warto zostać asystentem dentystycznym?

Zawód asystenta dentystycznego wydaje się całkiem dobrym pomysłem na rozwój kariery dla osób, które nie skończyły studiów magisterskich i licencjackich, a swoją edukacyjną przygodą skończyły na w szkole policealnej. Trzeba bowiem wiedzieć o tym, że asystentka stomatologiczna musi skończyć roczną szkołę policealną i zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu. To zatem sposób na to, aby stosunkowo szybko rozpocząć drogę zawodową. Zwykle asystentki stomatologiczne mogą pracować w zawodzie już w wieku 21 czy 22 lat. Ze względu na to, że w Polsce jest coraz więcej renomowany gabinetów i klinik dentystycznych, w których stawia się na bardzo wysokie standardy pracy, asystentki bez problemu znajdują zatrudnienie.

Asystent dentysty zarobki

Średnie wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych w roku 2021 wyniosło około 3500 zł brutto. Oczywiście ostateczne zarobki zależą tak naprawdę od tego, w jakim gabinecie pracuje asystentka. Jeżeli jest to nowoczesna klinika w dużym mieście, w którym wykonuje się drogie zabiegi, asystentka zarobi więcej. Jeżeli współpracuje ze stomatologiem w niewielkim mieście, jej zarobki również będą mniejsze. Warto zatem wiedzieć, jak pokierować swoją karierą, aby zmaksymalizować szansę na to, by naprawdę dużo zarabiać. Jeżeli asystentka stomatologiczna rozwija się, między innymi poprzez to, że stara się nawiązywać coraz lepszy kontakt z najmłodszymi pacjentami czy osobami cierpiącymi na duży lęk przed stomatologiem, pewnie wielu lekarzy będzie chciało z nią współpracować. To również daje szansę na coraz lepsze zarobki.