Ile nie jeść po założeniu plomby światłoutwardzalnej

Współczesna stomatologia ma rozwiązania naprawdę na wiele różnych problemów. Warto wiedzieć o tym, że nowoczesne metody pozwalają skutecznie leczyć zęby, dzięki czemu nawet w bardzo późnej dorosłości wciąż można cieszyć się własnym uzębieniem i trzymać z daleka od tak zwanej sztucznej szczęki. Jednym z często stosowanych sposobów leczenia jest borowanie zębów i zakładanie plomby światłoutwardzalnej. Ile nie jeść po założeniu plomby światłoutwardzalnej? Poniżej kilka podpowiedzi dla osób, które są zainteresowane tym tematem.

Czym jest plomba światłoutwardzalna?

Na przestrzeni lat pojawiły się nowe metody leczenia zębów, dzięki czemu współcześni pacjenci mogą korzystać z białych plomb utwardzanych światłem. Pozwala to na bardzo dyskretne uzupełnianie braków w zębach, które związane są borowaniem i usuwaniem chorej miazgi. Dzięki temu nawet jeżeli doszło do bardzo dużego ubytku w zębie, można założyć prawie niewidoczną plombę, która wizualnie będzie bardzo dobrze pasować do koloru zęba pacjenta. Plomby światłoutwardzalne to plomby kompozytowe, wykonane z materiału, która utwardza się za pomocą światła. Z reguły stosuje się je we wszystkich gabinetach prywatnych. Jeżeli pacjent leczy się na NFZ, może skorzystać za darmo z takiej plomby w przypadku leczenia zębów położonych z przodu. Mowa tutaj o jedynkach, dwójkach i trójkach w łuku dolnym oraz górnym.

Kiedy wstawia się plombę światło utwardzaną?

Kiedy lekarz stomatolog stosuje tę plombę? Tak jak wspominano już wcześniej, w przypadku prywatnych gabinetów stomatologicznych praktycznie zawsze stosowana jest plomba światłoutwardzalna. Można używać jej nawet w przypadku sporych braków po leczeniu zęba. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie innych rozwiązań do odbudowy, na przykład wykonanie korony porcelanowej. Plomba zapewnia możliwość dyskretnego uzupełnienia zęba. Dzięki temu pacjent może czuć się po prostu komfortowo, czego bez wątpienia nie można powiedzieć o innych rodzajach plomb, które często przybierają kolor szary, antracytowy lub nawet czarny. Ile nie jeść po założeniu plomby światłoutwardzalnej? Na to pytanie szuka odpowiedzi bardzo wielu pacjentów, którzy chcą wiedzieć, jak prawidłowo postępować po leczeniu stomatologicznym.

Zalecenia po wstawieniu plomb

Po leczeniu u stomatologa, lekarz zwykle informuje pacjenta o tym, jak długo musi powstrzymywać się od jedzenia czy picia. Ile nie jeść po założeniu plomby światłoutwardzalnej? Niektórzy lekarze stoją na stanowisku, że tak naprawdę od razu można spożywać posiłki. Ważne, aby nie były to rzeczy twarde, które trzeba bardzo mocno gryźć. Dzięki temu plomba po prostu spokojnie zastygnie i osiągnie pożądaną twardość. Są też lekarze, którzy informują o tym, aby przez około dwie lub trzy godziny powstrzymać się od picia i jedzenia. Dosyć istotne jest to, jak duża będzie założona plomba. Im więcej materiału, który był utwardzony światłem, tym jego twardnienie może przebiegać troszkę dłużej. Szacunkowo warto zatem powstrzymywać się od spożywania posiłków przez około jedną godzinę.