Nitkowanie - przed czy po umyciu zębów

Nitkowanie zębów to czyszczenie zębów przy użyciu nici dentystycznej. Czynność ta pomaga usunąć kamień nazębny oraz resztki jedzenia dostające się pomiędzy zęby. Nitkowanie zębów powinno być wykonywane codziennie bez względu na porę dnia, ale najlepiej przed szczotkowaniem zębów.

Co daje nitkowanie zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale także ich nitkowanie. Czyszczenie przestrzeni między zębowej nicią pozwala usunąć płytkę nazębną, która prowadzi do powstania kamienia na zębach. Nitkowanie zębów rozjaśnia je dzięki usunięciu niewidocznych resztek jedzenia, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Codzienne nitkowanie wpływa na prawidłową higienę jamy ustnej, ale także na stan zdrowia.

Podczas nitkowania zęby, dziąsła oraz język są dokładnie oglądane, co pozwala dostrzec ewentualne zmiany w uzębieniu lub choroby jamy ustnej. Codzienne nitkowanie i mycie zębów zapobiega chorobom dziąseł oraz wpływa na piękny i zdrowy uśmiech.
Istnieje teoria, że nitkowanie i mycie zębów po posiłku zmniejsza ochotę na sięganie po przekąski, co przekłada się na zdrowie i wagę. Nitkowanie może zastąpić szczotkowanie zębów w ciągu dnia.
Nitkowanie powinno być wykonywane codziennie co najmniej raz dziennie przed lub po umyciu zębów w celu usunięcia resztek jedzenia zgromadzonych pomiędzy zębami.

Jak poprawnie nitkować zęby?

Aby nitkowanie było wykonywane prawidłowo, należy wykonywać je według następujących kroków:

  • zawinąć około 50 cm nici na palcach wskazujących obu dłoni, a następnie naciągnąć ją przy pomocy kciuków. Długość nici pomiędzy palcami powinna mieć 2-3 cm,
  • delikatnie umieścić nić pomiędzy zębami opierając ją o ściankę zęba. Taki zabieg pozwoli uniknąć poranienia dziąseł i ich krwawienia podczas nitkowania,
  • wyciągnąć nić spomiędzy zębów zdecydowanym ruchem w kierunku części żującej zęba,
  • przewinąć nić przed czyszczeniem każdej przestrzeni między zębowej.

Nitkowanie trzeba przeprowadzać dwukrotnie w każdej szczelinie pomiędzy zębami.
Do nitkowania używać można różnego rodzaju nici. Jedną z nich jest nic niewoskowana, która wykonana jest z nylonu i zaleca się ją osobom mającym zęby umieszczone blisko siebie. Nić woskowana wykonana jest z nylonu i pokryta jest woskiem, który nadaje jej trwałości i pozwala na łatwiejsze nitkowanie.

Taśmy dentystyczne są szersze niż nici dentystyczne i pokryte są woskiem. Są one bardzo wytrzymałe i zaleca się je osobom mającym stłoczone zęby. Nić z fluorem zabezpiecza zęby przed próchnicą, która może pojawić się pomiędzy zębami. Nici smakowe zawierają najczęściej mięte, która pomaga odświeżyć oddech. W walce z przebarwieniami znajdującymi się na szkliwie pozwalają nici ze środkiem wybielającym.
Nić dentystyczna powinna być dobrana pod względem potrzeb. Ważne jest, aby wybierając nić, wziąć pod uwagę to czy mamy wrażliwe dziąsła, czy nosimy aparat dentystyczny oraz, czy nitkowanie nie będzie dla nas problemem, ponieważ wtedy można użyć specjalny flower do czyszczenia przestrzeni między zębowych.