czy-boli-leczenie-kanalowe-zeba

Leczenie kanałowe zęba to bardzo skomplikowana procedura dentystyczna, która jest wykonywana przez dentystę w profesjonalnym gabinecie. Wielu pacjentów przed jej rozpoczęciem ma wątpliwości: czy boli leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba – charakterystyka

Leczenie kanałowe zęba jest procedurą cechującą się dużą trudnością i wysokim stopniem skomplikowania. Wokół niej narosło wiele mitów i dlatego pacjenci zastanawiają się: kiedy stosuje się procedurę? Ile ona trwa, oraz czy boli leczenie kanałowe zęba? Otóż, leczenie kanałowe zęba jest stosowane w momencie stwierdzenia martwicy zęba. Wymaga ono dużego nakładu czasu oraz pracy ze strony stomatologa. Dentysta musi ponadto, posiadać specjalistyczną wiedzę oraz duże doświadczenie. Jednak nawet mimo tego, metoda ta nie gwarantuje pełnej skuteczności leczenia. Dodatkowo, mogą zdarzyć się takie sytuacje, w których leczenie kanałowe zęba nie może zostać nawet rozpoczęte.

Wśród nich wymienić można: choroby przewlekłe pacjenta lub zwapnienie korzeni zębów. W takiej sytuacji jedyną możliwością ochrony zdrowia pacjenta jest usunięcie korzeni zębowych lub zębów. W sytuacji w której stomatolog podejmuje się jednak leczenia kanałowego zęba należy liczyć się z jego długim przebiegiem oraz wysokim kosztem. Sam proces polega na usunięciu obumarłej miazgi zębowej z wnętrza kanałów korzeniowych zęba. Kanał jest opracowywany przez stomatologa za pomocą metod mechanicznych oraz chemicznych, w tym pilników endodontycznych oraz płynów do irygacji. Pozwala to na skuteczne usunięcie pozostałości zębiny oraz nagromadzonych bakterii. Po oczyszczeniu kanał jest wypełniany przez stomatologa materiałami stomatologicznymi.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zęba jest podejmowane w momencie stwierdzenia martwicy zęba. Jest to niezwykle ważne działanie, ponieważ jego brak może prowadzić do niekorzystnych zmian w jamie ustnej pacjenta oraz jego ogólnoustrojowym zdrowiu. Należy bowiem pamiętać o tym, że martwy ząb to struktura pozbawiona miazgi, odpowiedzialnej za odbiór czucia oraz funkcje odżywcze, obronne oraz regeneracyjne. Ząb pozbawiony zdrowej miazgi staje się kruchy i delikatny.

Leczenie kanałowe zęba, a znieczulenie

Wielu pacjentów zadaje pytanie: czy boli leczenie kanałowe zęba? Strach przed bólem powoduje w wielu przypadkach odwlekanie specjalistycznej wizyty dentystycznej. Leczenie kanałowe zęba powinno być podjęte na dość wczesnym etapie. Odwlekanie go w czasie wpływa na postępowanie niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej oraz zmniejszenie szans na skuteczne leczenie. Niestety, w bardzo powszechnej i krążącej wśród pacjentów opinii, leczenie kanałowe zawsze związane jest z towarzyszącym mu bardzo silnym bólem. Oczywiście z racji tego, że jest to procedura dość inwazyjna towarzyszy jej duży dyskomfort.

Jednak na szczęście rynek usług stomatologicznych oferuje różnorodne znieczulenia. Mogą one zostać dobrane w zależności od potrzeb pacjenta, czasu trwania zabiegu oraz indywidualnego poziomu odczuwania bólu. Wykazują one stosunkowo niskie ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych oraz mają nieliczne przeciwwskazania i w związku z tym powinny być stosowane.