suchodol-zebowy-jak-leczyc

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to proces, który może doprowadzić do powstania wielu różnych działań niepożądanych. Jednym z nich jest dość silny, pulsujący ból, który jest objawem powstałego w danym miejscu stanu zapalnego. Jak sobie z nim radzić? Czy każda ekstrakcja zęba jest na niego „skazana”?

Jak powstaje suchodół zęba?

Proces powstawania suchodołu zębowego jest bardzo prosty. Po usunięciu zęba pozostaje po nim wgłębienie, wewnątrz którego powstaje charakterystyczny skrzep. Teoretycznie dzięki niemu proces gojenia się rany powinien odbywać się w sposób szybki i sprawny.

Niestety, często bywa tak, że skrzep ten zostaje usunięty za pośrednictwem nieopatrznych czynników mechanicznych lub też na skutek jego rozpuszczenia przez naturalne substancje przeciwzakrzepowe. Zjawisko to prowadzi do powstania charakterystycznego stanu zapalnego, który jednocześnie spowalnia gojenie się rany. W efekcie powstaje silny ból, który często ma pulsacyjny charakter.

Suchodół po wyrwaniu zęba – objawy

Najczęściej pojawiającym się objawem, jakim wyróżnia się suchodół zębowy, jest rzecz jasna silny, pulsujący ból. Bardzo często powiązany jest on z innymi objawami, które – co ciekawe – zwiększają prawdopodobieństwo jego późniejszego wystąpienia. Mowa tu przede wszystkim o:

  • zatrzymaniu wzrostu zębów mądrości,
  • wrzodziejące zapalenia dziąseł,
  • uczucie puchnięcia dziąseł wewnątrz jamy ustnej itd.

Oczywiście suchodół zębowy można leczyć, ale niezbędna jest w tym celu pomoc ze strony stomatologa. W przeciwnym razie stan zapalny może się znacząco rozrosnąć, a co za tym idzie – może doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań, w tym do zapalenia okostnej.

W niektórych przypadkach suchodół zęba może przełożyć się również na wzrost temperatury ciała i miejscową opuchliznę dziąsła. W tym wypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest przyjęcie antybiotyku i skorzystanie z pomocy chirurga szczękowego.

Suchodół zęba – leczenie

Tak, suchodół zębowy można leczyć. Co więcej, istnieje szansa wyeliminowania czynnika zapalnego i 100 procentowego pozbycia się bólu! Co ciekawe, schorzenie to często mija samo, aczkolwiek proces ten wiąże się z długotrwałym i dość intensywnym bólem.

Częściowo można mu zaradzić, chociażby poprzez stosowanie środków o charakterze przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Standardowo sprawdzi się tu paracetamol i ibuprofen, a więc substancje, które wchodzą w skład wielu skutecznych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Jeśli ból nie mija lub – opcjonalnie – jest intensywniejszy, należy skorzystać z silniejszych środków takich jak diklofenak, ketoprofen, a nawet naproxen. Czasem lecząc suchodół zęba, stosuje się szwy, dzięki którym istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia i zakażenia rany.

Podsumowując, suchodół zębowy to uciążliwa dolegliwość, która trwa zwykle od 7 do nawet 10 dni. I choć w większości przypadków nie jest ona zbyt niebezpieczna dla zdrowia, to nieleczona może doprowadzić do powstawania wielu poważnych powikłań. Tak czy inaczej, sama ekstrakcja zęba to nieraz zbyt mało, by móc poradzić sobie z bólem.