sedacja-wziewna-co-to-jest

U niektórych osób leczenie zębów może być bardzo kłopotliwe. Mowa tu zwłaszcza o dzieciach, które bardzo często odczuwają silny strach przed bezpośrednią ingerencją w strukturę zęba. U takich osób (nie tylko maluchów!) stosuje się m.in. sedację wziewną. Na czym polega ów zabieg i jakie korzyści wynikają z jego bezpiecznego stosowania?

Na czym polega sedacja wziewna?

Niektóre osoby odczuwają szczególny lęk przed stomatologiem i jego aparaturą. Z reguły chodzi o dzieci, które – z oczywistych względów – boją się rzeczy dla nich nieznanych i być może nieco bolesnych. Sedacja wziewna (którą u nich często się stosuje) polega na bezpośrednim podaniu gazu rozweselającego.

Dzięki niemu dana osoba się odpręża i odczuwa przyjemne rozprężenie całego organizmu. Owym gazem rozweselającym jest podtlenek azotu, który to w sposób dość specyficzny działa na organizm. Poddany jego działaniu pacjent zaczyna odczuwać przyjemne rozprzężenie, a nawet – w wielu przypadkach – zaczyna przeżywać sny.

Co ważne, są to sny przyjemne, które dotyczą przede wszystkim pływania, latania i poruszania się w kosmosie. Leczenie zębów w sedacji jest więc bardzo przyjemnym przeżyciem dla dziecka i nie wymaga zastosowania klasycznych środków znieczulenia ogólnego.

Leczenie zębów w sedacji

Niezależnie od rodzaju wykonywanej operacji, sedacja wziewna charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Działa ona praktycznie tak samo jak typowe znieczulenie ogólne, aczkolwiek nie wpływa tak negatywnie na organizm.

Co więcej, leczenie zębów w sedacji jest bardzo ułatwione, gdyż pacjent nie broni się przed kolejnymi czynnościami zabiegowymi. Należy jednak pamiętać, że gaz rozweselający nie może być podawany w nieskończoność. Owszem, jego działanie jest praktycznie nieszkodliwe dla zdrowia, ale przy dłuższym działaniu niesie ze sobą określone konsekwencje zdrowotne.

Warto zauważyć, że podawanie podtlenku azotu musi odbywać się w sposób równomierny. Jego odstawienie niesie ze sobą ryzyko szybkiego wybudzenia, co w trakcie wykonywania zabiegu chirurgicznego nie jest wskazane.

Co ciekawe, leczenie zębów w sedacji jest praktykowane w Polsce już od co najmniej 25 lat! Dawniej praktyka ta była stosowana jedynie w dużych i znanych w całym kraju klinikach dentystycznych. Dziś wprowadza ją coraz więcej małych punktów stomatologicznych, które w ten sposób chcą zachęcić pacjentów do częstszego i bezstresowego odwiedzania specjalisty. W Polsce pierwsze zabiegi sedacji zaczęto wykonywać już w 1995 roku.

Oznacza to, że rodzima służba zdrowia ma całkiem duże doświadczenie w ich wykonywaniu. Dzięki temu ich przeprowadzanie jest całkowicie bezpieczne z punktu widzenia pacjenta i to zwłaszcza takiego, które ma dopiero 4 – 10 lat!