Co to jest fleczer dentystyczny używany w leczeniu stomatologicznym? Fleczer jest tymczasowym wypełnieniem używanym w leczeniu ubytków tkanek zęba. Charakteryzuje się on mniejszą trwałością niż plomba stała i jest używany we wszystkich skomplikowanych sytuacjach, w których lekarz nie może uzupełnić ubytku wypełnieniem stałym. Czas trwałości opatrunku tymczasowego zęba nie jest ściśle określony. Szacuje się jednak, że okres noszenia fleczera powinien wynosić nie dłużej niż kilka tygodni. Opatrunek w postaci fleczera to rozwiązanie bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych.

Fleczer dentystyczny – zastosowanie w stomatologii

Co to jest fleczer dentystyczny i jakie ma zastosowanie w leczeniu stomatologicznym? Fleczer dentystyczny to tymczasowe wypełnienie, stosowane w przypadku ubytków tkanek zęba. Stomatolog zakłada fleczer wówczas, gdy nie może osiągnąć sytuacji bezpiecznej do założenia plomby stałej lub kiedy leczenie jest zaplanowane na kilka wizyt. Przykładem leczenia rozłożonego na kilka etapów jest leczenie kanałowe. Do sytuacji, w których stomatolog decyduje się na założenie fleczera to, oprócz dewitalizacji miazgi zęba, przedłużające się krwawienie lub niemożność odizolowania leczonego zęba od śliny. Dentysta decyduje o założeniu wypełnienia czasowego także w sytuacji, gdy pacjent jest przyjmowany w trybie awaryjnym, z bólem, a wizyta nie była zapowiedziana.

Zaletami wypełnienia tymczasowego to szybkość jego założenia oraz zdjęcia, szczelność, bezpieczeństwo, brak reaktywności z lekami stosowanymi w leczeniu. Pomimo wymienionych wcześniej cech, charakteryzuje się ono mniejszą trwałością niż wypełnienie stałe.
Należy zauważyć tutaj istotną różnicę w pojęciu fleczera i opatrunku leczniczego. Fleczer dentystyczny ma na celu ochronę zęba przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi. Opatrunek w formie fleczera jest plombą czasową, która nie pełni funkcji leczniczej.

Na jak długo zakłada się fleczer?

Funkcją fleczera jest ochrona chorego miejsca przed wnikaniem drobnoustrojów bakteryjnych oraz przed czynnikami zewnętrznymi. Czas jego założenia planowany jest na okres przerwy pomiędzy jedną a drugą wizytą stomatologiczną. Należy jednak pamiętać, że czas noszenia fleczera nie powinien być dłuższy niż kilka tygodni. W przypadku jego wypadnięcia należy zgłosić się do lekarza i poprosić o jego ponowne założenie.

Czy warto sięgać po fleczer?

Co to jest fleczer dentystyczny i jakie są korzyści z jego stosowania u pacjentów? Jest to plomba tymczasowa, która pełni czasową ochronę chorego zęba. Jest on niereaktywny względem organizmu ludzkiego, ani względem żadnych używanych w trakcie leczenia leków, dlatego jest w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży, dzieci i dorosłych. Cechuje się wygodą i szybkością jego założenia oraz zdjęcia przez dentystę. Nie wpływa także na smak spożywanych pokarmów. Jest stosunkowo trwały. Zabezpiecza także leczony ząb przed uleganiem dalszym niekorzystnym zmianom chorobowym, w sytuacji, kiedy nie można zastosować w leczeniu plomby stałej. W związku z powyższym, fleczer dentystyczny jest funkcjonalnym oraz powszechnie stosowanym rozwiązaniem, które wspiera proces leczenia stomatologicznego.