Rozerwane kąciki ust to bolesna dolegliwość, która pojawia się nie tylko zimą. Często jest to nie tylko problem kosmetyczny, ponieważ przyczyny powstawania zajadów są różne i należy je wyjaśnić, aby uniknąć nawrotu.
Od czego tworzą się zajady i jak im zapobiegać? Czy popękane kąciki ust mogą być oznaką poważnej choroby?

Od czego tworzą się zajady?

Pęknięcia kącików ust są szczególnie częste zimą. Zimne lub ogrzane powietrze wewnątrz, a przede wszystkim ciągłe naprzemienne różnice temperatur, powodują, że skóra wysycha i pęka.

Jeśli zajady rozwijają się wyłącznie pod wpływem pogody, można im przeciwdziałać odżywczymi pomadkami lub kremami. Jeśli nie pomaga odpowiednia pielęgnacja, należy zbadać możliwe przyczyny.

Czym są zajady?

Zajady to niewielkie pęknięcia, które pomimo swoich rozmiarów często są dość bolesne, zwłaszcza gdy mają kontakt z żywnością, śliną lub pastą do zębów. Dzieje się to bez poczucia napięcia, na przykład podczas mówienia, ziewania lub śmiechu. Te typowe objawy mogą występować po jednej stronie lub po obu stronach. Jeśli nie są leczone, mogą powodować stany zapalne, dlatego ważne jest, aby im zapobiegać.

Przyczyny powstawania zajadów

Wiele osób nie wie, od czego tworzą się zajady, a przyczyny mogą być różne. Do najczęstszych należą:

  • suche ogrzewane pomieszczenia zimą
  • przeziębienia
  • niedobór żelaza
  • niedobór cynku
  • niedobór witamin
  • zakażenia bakteryjne, np. paciorkowce
  • infekcje wirusowe, np. opryszczka
  • infekcje grzybicze, np. drożdżaki Candida
  • cukrzyca
  • choroby immunologiczne
  • choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry
  • alergie

Wszystkie te rzeczy powodują, że skóra ust staje się sucha, spierzchnięta i podatna na podrażnienia. Jedzenie, mycie zębów i szerokie otwieranie ust
mogą nasilić pęknięcia, powodując stan zapalny i strupy. Do rany mogą również przeniknąć bakterie lub grzyby i uniemożliwić jej gojenie.

Jak zapobiec tworzeniu się zajadów

Często przyczyną powstawania zajadów jest brak pierwiastków śladowych lub witamin. W wielu przypadkach przyczyną jest niedobór żelaza. Szczególnie kobiety są narażone na niedobór żelaza z powodu utraty krwi podczas menstruacji. Powszechne nawyki żywieniowe, takie jak dieta wegetariańska lub przestrzeganie diety, mogą również prowadzić do braku żelaza w organizmie. Prowadzi to do rozproszonych objawów, takich jak zmęczenie, szybkie wyczerpanie, bóle głowy i spierzchnięte usta.
W związku z tym warto zbadać poziom żelaza we krwi. Jeżeli będzie za niski, lekarz zaleci suplementację żelaza.

Warto dbać, aby skóra ust była nawilżona, miękka i unikać jej przesuszenia. W tym celu można stosować specjalne pomadki witaminowe. Kupując odżywcze pomadki, warto zadbać o to, aby nie wysuszały jeszcze bardziej ust, ale działały nawilżająco.

Należy również unikać zwilżania ust śliną. Niestety ślina może zwiększać ryzyko infekcji. Co więcej, powinno się unikać ostrych i kwaśnych potraw.

Powstawaniu zajadów może zapobiegać zbilansowana dieta, bogata w witaminy. Należy zapobiegać niedoborom witamin i regularnie robić badania krwi.