Amalgamat w zębie

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów stomatologicznych jest tzw. borowanie, które kończy się stosowaniem wypełnienia. Zabieg ten polega na usunięciu w mechaniczny sposób zniszczonego próchnicą fragmentu zęba, a następnie wypełnieniu powstałego w ten sposób otworu w zębie. Bardzo często stosowanym rodzajem wypełnienia jest plomba amalgamatowa. Czy amalgamat w zebie to faktycznie dobry pomysł? Czym jest taki rodzaj wypełnienia, jakie są jego rodzaje, a przede wszystkim jak wygląda kwestia zalet, lecz również jego wad? Krótko mówiąc, podstawowe informacje o takim wypełnieniu zęba, które powinien znać każdy pacjent.

Czym są wypełnienia amalgamatowe?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy amalgamat w zebie to pewno dobry pomysł, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba najważniejszych i podstawowych informacji o tym wypełnieniu, czyli czym ono tak właściwie jest. Czym zatem są wypełnienia amalgamatowe?
Być może wiele osób ze starszym peselem będzie pamiętało taki rodzaj wypełnienia, ponieważ jest ono stosowane od naprawdę długiego czasu. Jak wynika z badań, tego rodzaju plomby mogły być w użyciu nawet 150 lat temu. Obecnie często taki rodzaj wypełnienia nazywany jest również srebrną plombą. Wszystko z powodu swojego koloru, który niezwykle nieestetycznie kontrastuje z białym zębem.

Czym natomiast konkretnie jest taka plomba? Jak się okazuje, jest to po prostu połączenie w odpowiednich proporcjach takich substancji jak miedź, cynk, cyna, srebro, ale również rtęć. Jak więc widać po składzie, może on budzić pewne obawy. Pomimo jednak tego, że plomby te składają się z naprawdę niebezpiecznych substancji, w dalszym ciągu można się z nimi spotkać w gabinetach stomatologicznych. Nie są one stosowane jedynie w przypadku kobiet w ciąży, a także matek, które karmią piersią. Oczywiście takich plomb nie stosuje się także u dzieci. Udając się do prywatnego gabinetu stomatologicznego, również nie spotkamy się z takiego rodzaju wypełnieniem. Plomby te stosowane są jedynie w gabinetach stomatologicznych mających podpisaną umowę z NFZ.
Jak to natomiast wygląda w innych krajach? Jak się okazuje, w nieco bardziej zaawansowanych, a przede wszystkim zamożniejszych krajach tego rodzaju plomby są już od dekad zakazane. Przykładowo kraje skandynawskie uznały amalgamat w zebie za zbyt niebezpieczny już w latach 90. XX wieku, a Japonia jeszcze wcześniej, bo w latach 80.

Rodzaje plomb amalgamatowych

Z jakiego powodu amalgamat w zębie wzbudza tak wielkie kontrowersje i został w wielu krajach na świecie zakazany? Jak można się bez trudu domyślić, powodem tego jest obecna w składzie takiej plomby rtęć, która jest substancją wysoce toksyczną i może nawet stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. Jak się jednak okazuje, na rynku spotkać się można z dwoma rodzajami takiej plomby. Czy jedna wersja wypełnienia może być bezpieczniejsze od drugiej?
Zdecydowanie bardziej niebezpieczna jest starszego rodzaju wypełnienie, które szeroko znane jest jako to z fazą gamma 2. Ten model faktycznie może uwalniać z siebie rtęć, co potencjalnie może być niezwykle niebezpieczne. Co bardzo ważne, nie są to jedynie przypuszczenia, ponieważ zjawisko to zostało udowodnione w wyniku przeprowadzonych badań.

Taki model wypełnienia jest jednak niezwykle rzadko stosowany, a współcześnie, jeśli faktycznie stosuje się amalgamat w zebie, to ten model, który jest wolny od fazy gamma 2. W tym wypadku plomba nie uwalnia z siebie rtęci, a to sprawia, że jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. W podpisanym w 2013 roku rozporządzeniu jasno wskazane jest, że jedynym stosowanym amalgamatowym wypełnieniem może być ten drugi, bezpieczny rodzaj.

Wypełnienia amalgamatowe – plusy i minusy

Jak więc widać, amalgamat w zebie słusznie może w pacjentach wzbudzać niepokój. Wiele osób nawet wiedząc, że ma zakładane nowszego rodzaju plomby amalgamatowe, nadal czuje niepewność, wiedząc, że w ich składzie zawarta jest tak niebezpieczna substancja, jak rtęć. Z tego też powodu, zanim zacznie się leczenie zęba i stosowanie takiego rodzaju wypełnienia, warto się najpierw dokładnie dowiedzieć, jakie są najważniejsze zalety, które towarzyszą stosowaniu takiej substancji jako wypełnienie, a także jakie są minusy. Szczególnie warto poznać w tym wypadku właśnie wady, aby można było dokładnie ocenić wszystkie ewentualne niebezpieczeństwa i zagrożenia.

Z jakiego zatem powodu stosuje się takie wypełnienie i w czym jest ono lepsze od innych dostępnych na rynku rozwiązań? W pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, że plomba amalgamatowa charakteryzuje się zdecydowanie najlepszą trwałością spośród wszystkich obecnych na rynku rodzajów wypełnień. Nawet nowoczesne plomby nie osiągają tak wysokiej trwałości, jak wersja amalgamatowa. Jak wynika z prowadzonych badań, może przetrwać nawet do 40 lat normalnego użytkowania zęba. Co więcej, takiego rodzaju wypełnienie jest również niezwykle proste, a także bardzo szybkie w zakładaniu, ponieważ rewelacyjnie dopasowuje się do zęba. Spowodowane jest to faktem, że w trakcie twardnienia materiał ten zwiększa swoją objętość, doskonale wypełniając całego zęba. Dzięki temu możliwe jest usunięcie zagrożenia powstawania wtórnej próchnicy w leczonym zębie.

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu warto zainteresować się takiego rodzaju wypełnieniem, następnym krokiem jest oczywiście poznanie jego najważniejszych wad. Jakie są minusy amalgamatowego wypełnienia? Pomijając oczywiście potencjalne niebezpieczeństwo korzystania z takich plomb, zdecydowanie najważniejszą wadą jest znaczne kontrastowanie jego koloru z barwą zęba. Wypełnienie amalgamatowe jest wyraźnie ciemniejsze, co jest doskonale widoczne na białym zębie. Dodatkowo powoduje ono powstawanie ryzyka przebarwiania się zdrowego zęba, co jeszcze mocniej rzutuje na jego wygląd. Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że tego rodzaju plomba bardzo dobrze przewodzi ciepło, a to z kolei może powodować powstawanie bólu podczas jedzenia ciepłych potraw lub picia ciepłych napojów. Przy innych wypełnieniach takiego problemu nie ma.