Wybielanie zęba martwego

Zęby nie są naturalnie śnieżnobiałe, więc nie trzeba martwić się brakiem uśmiechu niczym gwiazda hollywoodzka. Problem pojawia się w przypadku powstania przebarwień na szkliwie, żółknięcia zębów. Ma na to wpływ wiele czynników. Do zmiany zabarwienia szkliwa dochodzi najczęściej na skutek oddziaływania substancji barwiących obecnych w napojach i jedzeniu. Jeśli ktoś pali papierosy, pije wino lub kawę, to niestety odbije się to niekorzystnie między innymi na kondycji i wyglądzie jego uzębienia. W wyniku obumarcia tkanki żywej w zębie staje się on martwy. Z czasem zaczyna zmieniać kolor i coraz bardziej rzuca się w oczy. Warto pomyśleć w takim przypadku o profesjonalnym zabiegu wybielania.

Co można zrobić z martwym zębem?

Martwe ząb może jeszcze posłużyć przez jakiś czas. Zwykle nie ma konieczności usuwania go. Pozwala to uchronić się przed ekstrakcją. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wyrwanie problematycznego zęba, bo może w przyszłości dać o sobie znać. Obecnie do dyspozycji są implanty stomatologiczne, Dzięki czemu można uzupełnić powstałe luki w uzębieniu. implanty cechują się dużą wytrzymałością, do ich produkcji używa się materiałów biozgodny z organizmem. zrastają się z kością. Świetnie imitują korzeń zębowy i szkliwo. Będzie to wieloletnia inwestycja. Implanty stomatologiczne do złudzenia przypominają prawdziwe zęby i rewelacyjnie przejmują ich funkcje. Jeśli jednak ktoś decyduje się na pozostawienie martwego zęba, to warto pomyśleć o rozjaśnieniu go. Jest on pozbawiony żywej miazgi. Dochodzi do tego najczęściej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli ktoś nie odwiedza regularnie dentysty, to niestety trudno wykryć początki zmian patologicznych i im przeciwdziałać, zanim staną bardzo problematyczne. Nieleczona próchnica to prosta droga do zniszczenia miazgi zębowej. Do martwicy może dojść także w wyniku zgorzeli. Nierzadko usuwa się ją podczas leczenia kanałowego.

Martwy ząb ma inny kolor niż pozostałe uzębienie. Staje się matowy i szary, wręcz siny. Będzie można coraz wyraźniej zobaczyć różnice w zabarwieniu szkliwa. Zacznie się mocno odznaczać od reszty uzębienia. Na szczęście można przeciwdziałać nieestetycznemu uśmiechowi. Z pomocą przychodzi wybielanie zęba martwego. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli znajduje się on w przedniej części łuku zębowego. W pierwszej kolejności powinno się oczywiście wdrożyć leczenie endodontyczne. Podczas przeprowadzania leczenia kanałowego możliwe staje się dokładne usunięcie martwej tkanki z korzeni zębowych i korony. Pozbycie się zainfekowanych elementów będzie miało korzystny wpływ na zdrowie zarówno jamy ustnej, jak i całego organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że martwa tkanka może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości i sprzyjać rozwojowi rozmaitych schorzeń. Nie dotyczą one wyłącznie jamy ustnej. Oczyszczenie i zdezynfekowanie martwego zęba to pierwszy krok. Potem przechodzi się do odbudowania zniszczonej korony zęba.

Jak przebiega wybielanie zęba martwego?

Martwe zęby mogą być wybielane, ale trzeba zrobić to profesjonalnie, czyli w gabinecie stomatologicznym. Domowe metody będą bezskuteczne i można sobie przez to tylko zaszkodzić. Wewnątrzkomorowe wybielanie zęba martwego polega na wypełnieniu komory odpowiednim preparatem. Korzeń musi być dobrze zabezpieczony, aby nie dostała się do niego substancja wybielająca. W tym celu sięga się po wypełnienie cementowe lub kompozytowe. Potem przechodzi się do wstrzyknięcia środka mającego za zadanie wybielić ząb. Następuje to poprzez wykonanie otworu w zębie i zamknięcie go opatrunkiem tymczasowym. Zabieg ten powtarza się tak długo, aż nie uzyska się preferowany kolor. Na koniec ząb zostaje zabezpieczony wypełnieniem. Innym rozwiązaniem będzie wybielanie zęba martwego za pomocą leczenia protetycznego. Polega ono na założeniu licówek, czyli cienkich nakładek na zewnętrzną powierzchnię szkliwa. Można również zdecydować się na wykonanie korony zębowej. Za pomocą licówek możliwe staje się szybkie zakamuflowanie defektów typu przebarwienia i ubytki. Pozwala także na zmianę koloru, idealne dopasowanie do zabarwienia pozostałych zębów. Korony zębowe mają przewagę nad licówkami, bo nie tylko wybielają martwy ząb, ale można liczyć także na wzmocnienie go. Będzie to długoterminowa inwestycja.

Wybielanie zęba martwego – ile wizyt i jaka cena?

Istotną kwestią dla pacjentów jest to, ile kosztuje wybielanie zęba martwego. Nie trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami. Średnio płaci się kilkaset złotych. Zwykle cena końcowa nie przekracza 500 złotych. Duży wpływ na koszty wyleczenia martwego zęba ma rodzaj wybranej metody. Trzeba też doliczyć wykonanie zdjęcia RTG, podanie znieczulenia. Wybielanie zęba martwego obejmuje rozmaite zabiegi. Dotyczą one stomatologii zachowawczej, estetycznej i protetycznej. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Czasem wystarczające będzie 300 zł, aby uzyskać zęby w jednolitym kolorze. Oczywiście nie należy szukać najtańszego rozwiązania, bo będzie to tylko pozorna oszczędność. Jeśli wybielanie zęba ma być przeprowadzone właściwie i bezpiecznie, to powinno się zaufać profesjonaliście z doświadczeniem. Zaleca się odwiedzać wyłącznie sprawdzone gabinety stomatologiczne i korzystać z usług specjalistów.

Dentysta oceni stan uzębienia i podpowie najlepszą metodę leczenia, sposób wybielania. Fachowe doradztwo jest niezwykle ważne. Nie zawsze można przeprowadzić wybielanie zęba podczas jednej wizyty. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości w jamie ustnej, to pierwszym krokiem będzie ich wyleczenie. Nie można przystąpić do wybielania, jeśli w jamie ustnej pojawiły się stany zapalne. W pierwszej kolejności trzeba je zniwelować, aby móc przejść do następnego etapu. Wykluczyć należy również przeciwwskazania do zastosowania wybranej metody. Zdarza się tak, że pacjent jest uczulony na jakiś składnik obecny w preparacie wybielającym. Ząb musi zostać odpowiednio przygotowany. Najczęściej trzeba odwiedzić stomatologa parę razy przed przeprowadzeniem zabiegu właściwego. Potem konieczne stają się wizyty kontrolne.