Przebarwienia na zębach mlecznych

Nawet u rocznych niemowląt mogą pojawić się przebarwienia na zębach mlecznych. W tym artykule wyjaśnimy jaka jest tego przyczyna, a także czy można w ogóle jakoś temu zapobiec.

Przebarwienia na zębach u dzieci

Przebarwienia występują zazwyczaj u osób dorosłych, dlatego mogą trochę zaskoczyć rodziców, jeżeli pojawią się u dziecka. Z reguły mają postać białych plamek lub brązowych. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne przyczyny przebarwień na zębach. Przykładowo przyczyną mogą być antybiotyki tetracyklinowe, jeżeli plamy są czerwonawe lub żółte. Z reguły jest to najlepiej widoczne na siekaczach oraz zębach trzonowych. Wszystko przez to, że naturalna flora bakteryjna jest naruszona przez antybiotyki. Próchnica jest przyczyną, jeżeli przebarwienia są najpierw białe, a później brązowe. Podawanie dziecku w nocy słodkich soków lub mleka sprzyja powstaniu próchnicy.

Plamy na zębach u dzieci

Warto dodać, że jest to tak zwana próchnica butelkowa. Trzeba pamiętać, że fluor również może mieć negatywne działanie. Jest to pierwiastek, który ma wiele zalet, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Jego częste stosowanie może jednak doprowadzić do powstania brunatnych lub białych plamek na zębach. Właśnie dlatego pasty do dzieci są bez fluoru lub zawierają jego ograniczoną ilość, czyli zazwyczaj 500 – 1000 pm. Duża ilość fluoru może sprawić, że wchłanianie magnezu będzie zablokowane przez organizm.

Będzie to miało niekorzystny wpływ na układ nerwowy, a do tego może powodować zmiany czynności tarczycy. Przebarwienia na zębach mlecznych czasami mogą być powodem do niepokoju. Jednak zamiast panikować, warto udać się do stomatologa, który dokładnie zbada uzębienie dziecka. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Niektóre dzieci są też podatne na działanie fluoru, przez co odczuwają chroniczne zmęczenie lub obniżony nastrój. Warto mieć na uwadze, że przebarwienia na zębach mlecznych mogą być ciężkie do usunięcia.

Kiedy udać się do dentysty?

Plamy powstałe po spożywaniu antybiotyków stanowią największe wyzwanie. Przedawkowanie fluoru nie wyrządza takiej szkody jak antybiotyki. Jednak wizyta u stomatologa będzie potrzebna w każdym z tych przypadków. Doświadczony dentysta będzie mógł opracować właściwy plan postępowania. Lapisowanie wykonuje się w przypadku przebarwień na zębach u dziecka, które wywołane są próchnicą. Lapisowanie to smarowanie zębów azotanem srebra. Jest to skuteczna metoda, która pomaga powstrzymać rozwój próchnicy.

Zabiegu wybielania zębów nie wykonuje się u dzieci z mlecznymi zębami. Taki zabieg można wykonywać u młodzieży od 14 roku życia. Trzeba pamiętać, że zapobieganie przebarwieniom na zębach jest łatwiejsze niż ich leczenie. Już od pierwszych dni życia trzeba uczyć dziecko zasad higieny jamy ustnej. Im wcześniej zacznie się do nich stosować tym lepiej. Zęby powinny się myć przynajmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej robić to po każdym posiłku. Pomocne jest także przemywanie dziąseł gazikiem. Już od najmłodszych lat trzeba u dziecka wyrobić nawyk mycia zębów.