Bardzo wiele osób zmaga się z tak zwanym zębem zatrzymanym. Pojawiają się dolegliwości bólowe, a podczas jedzenia odczuwalny jest dyskomfort. Czym dokładnie jest ząb zatrzymany? Jak są objawy i jak można odsłonić zęba zatrzymanego?
Odsłonięcie zęba zatrzymanego – objawy
Ząb zatrzymany przysparza wielu problemów. Wiąże się on nierzadko z infekcjami, bólem oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Najczęściej związany jest z ósemkami, jednak czasami zatrzymaniu ulegają również inne zęby. Czym dokładnie jest ząb zatrzymany? Jest to ząb, którego korona nie jest widoczna, gdyż nie została wyrżnięta ponad dziąsło.
Uzębienie się wykształciło, ale zatrzymało się w kości. Zatrzymany ząb najczęściej boli i jest to główny objaw, który informuje nas, że coś dzieje się złego. W skrajnych przypadkach może dojść czasami do szczękościsku. Ząb zatrzymany bardzo często wywołuje stan zapalny, który może doprowadzić do skurczu mięśni. Dochodzi także do rozwoju próchnicy oraz namnażania się licznych bakterii, które mogą zarazić pozostałe zęby.
Odsłonięcie zęba zatrzymanego – leczenie
Leczenie zatrzymanego zęba odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a więc jest całkowicie bezbolesny. Odsłonięcie zęba zatrzymanego odbywa się przy pomocy noża piezoelektrycznego. Nóż emituje specjalne fale ultradźwiękowe, które pozwalają na precyzyjne nacięcie tkanki. Jednocześnie krwawienie jest ograniczone, co pozwala na sprawne i szybkie przeprowadzenie zabiegu.
Po zakończeniu zabiegu pacjent musi udać się do ortodonty, który założy zaczep ortodontyczny na zatrzymanego zęba. Stopniowo w miarę upływu czasu ząb będzie sprowadzany na swoje miejsce. Jest to oczywiście leczenie długie i wymagające cierpliwości, jednak efekty są spektakularne. Najczęściej odsłonięcie zęba zatrzymanego i prawidłowe umiejscowienie go trwa około 2 lat. Choć wszystko oczywiście zależy od pacjenta oraz przebiegu leczenia.
Usunięcie zęba zatrzymanego
Jeszcze kilka lat temu wszystkie zatrzymane zęby były usuwane. W obecnych czasach lekarze stomatolodzy próbują ratować wszystkie zęby. Dzięki nowoczesnym technikom i aparatom ortodontycznym jest to możliwe. Leczenie naturalnie nie dotyczy ósemek, które zazwyczaj nie mają miejsca, aby swobodnie urosnąć. Dodatkowo rosną one u wielu osób bardzo długo i przysparzają wielu problemów.
Mogą prowadzić nawet do przesunięcia się sąsiednich zębów, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania wad zgryzu. Takie zęby są usuwane. Usunięcie zatrzymanego zęba wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg wykonuje chirurg, który musi naciąć dziąsło, a następnie odsłonić kość. Podczas zabiegu wykorzystywane są specjalistyczne wiertła, które znacznie ułatwiają ekstrakcję zęba. Po usunięcia zęba zębodół musi zostać dokładnie oczyszczony, a rana zszyta. Sam zabieg nie jest bolesny, jednak po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się spory dyskomfort. Bardzo często przez pewien czas pacjent leczony jest antybiotykiem i lekami przeciwbólowymi, które przyspieszają gojenie.