Próchnica, czyli nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego na płytce nazębnej, jest przyczyną wielu problemów z uzębieniem – tych mniejszych i większych. Może ona bowiem prowadzić nawet do poważnych stanów zapalnych, a nieleczona nawet do całkowitego zniszczenia danego zęba lub zębów. Jednym z narzędzi, żeby zabezpieczyć zęby przed próchnicą, jest lakowanie zębów – czy jest konieczne, jak przebiega i na czym polega?
Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?
Lakowanie zębów to zabieg typowo profilaktyczny, czyli mający dodatkowo zabezpieczyć zęby przed powstawaniem próchnicy.
Kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej, czego powinniśmy uczyć dziecka od najmłodszych lat. Dziecko powinno wiedzieć, że zęby należy myć po obudzeniu, przed spaniem, oraz po każdym posiłku.
Jeśli dziecko nie będzie szczotkować zębów po posiłkach, to próchnica wraz ze wszystkimi problemami, które z niej wynikają, jest nieunikniona, nawet po lakowaniu zębów.
Oczywiście lakowanie na pewno zwiększy odporność zębów na nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, a przede wszystkim pomoże zabezpieczyć zęby trzonowe, których góra powierzchnia jest wyjątkowo podatna na próchnicę, ponieważ nie jest płaska, przez co trudna w szczotkowaniu.
Jak wygląda lakowanie zębów u dzieci, czy jest szkodliwe?
Lakowanie odbywa się w gabinecie stomatologicznym, a polega na pokrywaniu specjalnym płynem – lakiem, bruzd znajdujących się na powierzchni zębów, co ma je zabezpieczyć. Zabieg lakowania zębów jest nieszkodliwy dla zdrowia.
Lakowanie zębów krok po kroku
Wizyta u stomatologa nie kojarzy się większości z nas najlepiej, ponieważ bardzo często chodzimy na nią z bólem lub pojawia się on podczas wizyty. Zabieg lakowania zębów jest jednak kompletnie bezbolesny – jak wygląda lakowanie zębów u dzieci krok po kroku?
Zabieg lakowania wykonywany jest przez stomatologa, a pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni zębów z wykorzystaniem specjalnych nakładek, które przypominają w działaniu szczoteczkę elektryczną.
Następnie na zęby nanosi się preparat wytrawiający w formie żelu. Środek ten sprawia, że nałożony później lak dokładnie wypełnia wszystkie przestrzenie, dzięki czemu zęby są dobrze chronione.
Ostatnim etapem jest usunięcie wytrawiacza z powierzchni zębów, nałożenie laku na zęby i oświetlenie go specjalną lampą, dzięki czemu zyskuje on swoje właściwości ochronne.
Czy lakowanie zębów trzeba powtarzać?
Wiele badań podaje, że nawet 90% dzieci cierpi na próchnice w wyniku czego, zdarza się, że nawet nastolatkowe tracą stałe zęby. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda lakowanie zębów u dzieci i czy trzeba je powtarzać.
Co do zasady lakowanie zębów warto wykonywać, gdy tylko pojawią się pierwsze stałe zęby, a zabieg powtarzać na bieżąco, gdy tylko pojawiają się kolejne. Jeśli zdecydujemy się czekać, aż pojawią się wszystkie stałe zęby, co przecież trochę zajmuje, to może się okazać, że część zębów jest już zajęta próchnicą i lakowanie, jako zabieg prewencyjny, w niczym już nie pomoże.