co-to-jest-lapisowanie-zebow

Zęby mleczne wymagają kompleksowej pielęgnacji, podobnie zresztą jak uzębienie dorosłego człowieka. Mitem jest stwierdzenie, że mleczaki nie muszą być dogłębnie czyszczone, gdyż same – z naturalnych przyczyn – po prostu wypadną. Takie podejście jest jednak nie tylko błędne, ale i niebezpieczne dla dziecka.

Na czym polega lapisowanie zębów?

W dużym uproszczeniu, lapisowanie zębów to proces polegający na pokryciu ich specjalnym roztworem azotanu srebra. Związek ten jest substancją silnie dezynfekującą, która nie tylko hamuje próchnicę zębów, ale też – w pewnym sensie – wpływa na ich regenerację. Warto zaznaczyć, że impregnacja zębów mlecznych (bo tak często określa się lapisowanie), jest tak naprawdę bardzo złożoną i wieloetapową czynnością.

Każdy, kto zastanawia się co to jest lapisowanie zębów musi wiedzieć, że proces ten polega na oczyszczeniu uzębienia, zabezpieczeniu przed bezpośrednim oddziaływaniem śliny, a następnie (dopiero na końcu) na pokryciu ich specjalnym związkiem chemicznym.

Impregnacja zębów mlecznych – czy warto?

Warto zwrócić uwagę na fakt, co to jest lapisowanie zębów i jak naprawdę ów proces wpływa na strukturę uzębienia. Faktem jest bowiem to, że zabezpieczone w ten sposób zęby mogą się w pewnym stopniu regenerować. Trzeba jednak pamiętać, że pokrycie ich związkiem srebra sprawia, że stają się one całkowicie czarne.

U dzieci, w przypadku których lapisować należy zęby przednie (jedynki, dwójki, trójki), taki zabieg wiąże się z poważnymi reperkusjami estetycznymi. Warto jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku chronione w ten sposób zęby istotnie wpływają na zdrowie dziecka.

  1. Zęby nie wypadają i nie osłabiają w ten sposób zgryzu. Co więcej, wypadają one wyłącznie w odpowiednim dla nich czasie.
  2. Zęby nie są siedliskiem bakterii. Wręcz przeciwnie – są one odkażone, dzięki czemu następna generacja uzębienia nie będzie zaatakowana próchnicą.

Jednym słowem, pokrycie zębów azotanem srebra może i nie jest zbyt estetyczne, ale za to jest gwarantem utrzymania ich w dobrej kondycji.

Koszt lapisowania

Wiadomo już, co to jest lapisowanie zębów. Teraz warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat ceny tego skądinąd dość prostego i krótkotrwałego zabiegu. Otóż kwoty te nie należą do najwyższych. Najtaniej lapisowanie można wykonać w… Warszawie, gdyż u niektórych dentystów kosztuje ono zaledwie 10 złotych. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić w Gdańsku, Sopocie i Łodzi, gdzie najtaniej można to zrobić za około 30 – 40 złotych.

Z reguły koszt lapisowania nie powinien być wyższy niż 50 złotych, aczkolwiek w niektórych miastach mogą znajdować się np. duże kliniki, które ów zabieg zrealizują nawet za 70 – 80 złotych. Często jednak bywa tak, że droższy zabieg wiąże się z szeregiem dodatkowych czynności pielęgnacyjnych, które również mogą wpłynąć na jego cenę.

Podsumowując, nie tylko warto wiedzieć co to jest lapisowanie zębów, ale też warto zaznajomić się z korzyściami, jakie ów zabieg niesie. Jest to bowiem jedna z najskuteczniejszych metod pielęgnacji dziecięcych zębów mlecznych.