Zajady to potoczna nazwa na pękające kąciki ust. Z czasem pęknięcia zamieniają się w nadżerki, które są bolesne, pieką i szczypią przy spożywaniu posiłków. Ich pojawienie się może być objawem braku witamin z grupy B, osłabienia organizmu albo toczącej się w organizmie infekcji – bakteryjnej lub grzybiczej. Czym leczyć zajady na ustach? Jak się ich skutecznie pozbyć w krótkim czasie?
Czym smarować zajady na ustach?
Zajady najlepiej leczyć poprzez smarowanie ich gotowymi maściami z apteki. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty z witaminą A i E. Sprawdzą się też takie z kwasem mlekowym i hydrokortyzonem. Jeśli zmiany są poważne to warto sięgnąć po działający przeciwgrzybicznie klotrimazol. Preparaty stosowane na zajady powinny mieć formę maści, żelu albo pomadki. Jest też wiele domowych sposobów leczenia zajadów. Najprostszy z nich to nałożenie na nadżerkę rozgniecionego czosnku wymieszanego w proporcji 1:1 z olejem rycynowym.
Taka domowa maść działa jak antybiotyk i dezynfekuje zmianę, choć może też spowodować miejscowe oparzenie skóry. Można po nią sięgnąć, ale nie należy robić tego zbyt często. Kolejną propozycją jest wymieszanie rozgniecionej tabletki z witaminą B2 i wymieszanie jej z tłustym kremem. Mieszankę należy nałożyć na zmianę na całą noc. Zajady można też smarować sokiem z aloesu, który ma działanie kojące i przyspiesza regenerację. Na zajady można też kłaść pastę ze świeżych drożdży wymieszanych z ciepłym mlekiem. Czasami zaleca się również stosowanie czystego miodu.
Ile trwa leczenie zajadów?
Jeśli już wiemy, czym leczyć zajady na ustach, to zastanówmy się, jak długo trwa leczenie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jest ona uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim na długość leczenia wpływa stan wyjściowy. Duże i zaniedbana nadżerki będą wymagały dłuższego leczenia, niż małe i powierzchowne zmiany. Do tego na długość leczenia ma wpływ powód powstania zajadów. Jeśli przyczyna ich pojawienia się nie została usunięta, to samo leczenie będzie mało skuteczne. Można jednak podsumować, że leczenie zajadów trwa od kilku dni do trzech tygodni.
Dieta i suplementacja – poznaj najważniejsze zasady
Jeśli zastanawiasz się, czym leczyć zajady na ustach, to koniecznie wprowadź też zmiany w swojej diecie. Dzięki nim będziesz nie tylko leczył nadżerki zewnętrznie, ale też będziesz wspierał ich gojenie od wewnątrz. Jeśli chodzi o dietę, to warto postawić na produkty, które są naturalnymi antybiotykami np. czosnek. Spożywanie go w dużej ilości może poradzić sobie z bakteriami nagromadzonymi w zajadach. Dobrze jest też zdecydować się na spożywanie większość ilości produktów zawierających witaminę B2, czyli ryboflawinę. Duże jej stężenie znajduje się w wątrobie i nerkach. Jest ona też obecna w mleku, serze i każdym rodzaju mięsa. Oczywiście możliwa jest też jej suplementacja. Jeśli nie jesteś pewien, czy spożywasz wystarczająco dużo ryboflawiny z pożywieniem, to po prostu zastosują suplement w tabletkach.