Paradontoza to druga po próchnicy choroba jamy ustnej. Jest zapaleniem przyzębia, czyli dziąseł. Zazwyczaj występuje u osób powyżej 40 roku życia, w większości mężczyzn. Jest konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej. Kiedy już się pojawi, to najważniejsze, by dowiedzieć się, czym leczyć paradontozę i jak zapobiegać jej nawrotom. Rozwój choroby można zatrzymać, ale najpierw trzeba mieć świadomość tego, że nas dotknęła.
Paradontoza – początki
Pacjenci najczęściej nie zauważają początkowych objawów paradontozy. Często ignorują je, bo nie bywają zbyt dokuczliwe. Jednak stomatolog, podczas podstawowego przeglądu stanu uzębienia, jest w stanie zauważyć je bardzo szybko.
Może od razu wskazać pacjentowi, czym leczyć paradontozę. Pierwszym zauważalnym objawem paradontozy jest krwawienie dziąseł. Czasem występuje jedynie po szczotkowaniu. Pacjent często upatruje wtedy winy jedynie w mechanicznym uszkodzeniu dziąseł podczas niewłaściwego mycia zębów.
Zdarza się również, że dziąsła zaczynają krwawić w trakcie posiłku. Kiedy taka sytuacja zaczyna się powtarzać a dziąsła zmieniają kolor z bladoróżowego na ciemniejszy, mamy do czynienia z początkami paradontozy.
Przyczyn paradontozy należy upatrywać głównie w niewłaściwym dbaniu o higienę. Jednak lekarze wskazują na kilka innych przyczyn.
Jedną z nich jest nieleczona wada zgryzu albo niewłaściwie dobrany aparat ortodontyczny. Do paradontozy przyczyniają się również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, czy choroby immunologiczne. Palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu także mogą stanowić czynnik ryzyka i doprowadzić do paradontozy. Tym bardziej najważniejsze stają się profilaktyka oraz świadomość, czym leczyć paradontozę.
Objawy paradontozy
Pierwszymi objawami paradontozy są krwawiące dziąsła. Dodatkowo paradontozie towarzyszy ból i nabrzmienie dziąseł oraz nadwrażliwość na temperaturę. Niektórzy pacjenci skarżą się również na nieprzyjemny zapach z ust oraz niespotykany wcześniej posmak.
Czasami może wynikać to z gromadzenia się przy dziąsłach ropy. Dla paradontozy charakterystyczne jest także osunięcie się dziąseł, przez co korzenie zębów stają się łatwą pożywką dla bakterii z jamy ustnej. Przez paradontozę dochodzi do poważnego osłabienia dziąseł, zęby zaczynają się ruszać i w konsekwencji mogą nawet wypadać. Wielu pacjentów bardzo długo nie ma świadomości schorzenia i nie wie, czym leczyć paradontozę.
Paradontoza – jak wyleczyć?
Kiedy paradontoza zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium, usunięcie kamienia i osadu jest tym, czym da się leczyć paradontozę. Wspomniany skaling oraz piaskowanie będą odpowiednie, by zatrzymać proces postępującej paradontozy. Gdy choroba jest zaawansowana, zaleca się stosowanie leków na bazie amelogenin. Wykazują one wysoką skuteczność i poprawiają stan dziąseł u większości pacjentów.
W sytuacjach skrajnych, gdy uszkodzone są głębokie tkanki, poza stomatologiczną, konieczna może być interwencja chirurga. Na rynku dostępne są również preparaty, które stymulują regenerację zniszczonych tkanek przyzębia.