Małe dzieci mają naturalną potrzebę ssania, która niezaspokojona jest źródłem wielkiego płaczu i grymaszenia Nic więc dziwnego, że tak powszechnie stosowane są smoczki, które pozwalają się dziecku uspokoić i zrelaksować. Wiedzieć jednak trzeba, że oprócz relaksu mogą one przynieść także wielkie zagrożenie utraty zdrowia. Krzywy zgryz od smoczka — czy naprawdę jest się czego bać?
Który smoczek, aby nie było wad zgryzu?
Krzywy zgryz to wielki problem, z którym zmagają się rodzice wielu małych dzieci. Często sądzi się, że takie nieestetyczne i niebezpieczne wady są wynikiem genetyki, lecz w przeważającej części spowodowane są przez używanie smoczków.
Wiedzieć jednak trzeba, że krzywy zgryz od smoczka to nie jedyne zagrożenie, z którym należy się liczyć. Oprócz tego smoczki mogą powodować powstawanie poważnych problemów z mówieniem. Często spotyka się dzieci, które nie są w stanie poprawnie wymówić niektórych głosek i seplenią.
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy można w jakiś sposób połączyć te dwa światy, czyli wybrać taki smoczek, który uspokoi malucha, a jednocześnie nie będzie źródłem poważnego problemu z poprawnym wzrostem jamy ustnej. Jak się okazuje, takie połączenie jak najbardziej jest możliwe, a wystarczy tylko wybrać odpowiedni typ smoczka. Szczególnie polecany jest w tym wypadku specjalny smoczek anatomiczny. Jego szczególną właściwością jest fakt, że kształtem przypomina matczyny sutek, więc malec musi się nieco namęczyć, aby utrzymać go w buzi. Praca ustami i językiem w celu utrzymania smoczka sprawia, że nie dochodzi do powstawania zaburzeń w zakresie rozwoju jamy ustnej.
Kiedy smoczek psuje zgryz?
Często rodzice zastanawiają się nad tym, jak w ogóle powstaje krzywy zgryz od smoczka. Kiedy zachodzi takie zjawisko i czy da się z nim jakoś walczyć?
Rodzice nie mają świadomości, jak wielkie zagrożenie czai się za każdym razem, gdy podają dziecku smoczek. Nie wiedzą również, że można je zminimalizować, kupując odpowiedni model smoczka. Z tego też powodu najczęściej kupowane są smoczki okrągłe lub symetryczne, których ssanie znacznie podnosi ryzyko patologicznych zmian w jamie ustnej. Kiedy taki smoczek psuje zgryz? Oczywiście moment ten trudno jest precyzyjnie określić, lecz za każdym razem, gdy dajemy taki smoczek dziecku do buzi, niezwykle ryzykujemy. Tym bardziej, że oduczenie dziecka korzystania ze smoczka jest niezwykle trudne.
Jak długo można używać smoczka?
Z racji tego, że smoczek jest naprawdę dużym problemem nie tylko w zakresie rozwoju zębów, lecz także umiejętności poprawnego wymawiania wszystkich głosek, często pada pytanie, jak długo można go stosować.
Tak naprawdę wielu specjalistów zaleca, aby rozważyć całkowite zrezygnowanie ze smoczków. Jeśli jednak już się na niego zdecydujemy, powinno się starać odstawić go jak najszybciej. Dzieci niejako uzależniają się od nich i przedłużając korzystanie ze smoczka, nie tylko podnosimy ryzyko powstania wady zgryzu, lecz również utrudniamy sobie i dziecku moment rozstania się z nim.