Usuwanie kamienia nazębnego - czy boli?

Systematyczna i bardzo dokładna higiena jamy ustnej zapewnia nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim zdrowe zęby. Wszelkie zaniedbania prowadzą do powstawania kamienia nazębnego oraz związanych z tym chorób. Z tego względu należy go usuwać, jednak wiele osób boi się tego zabiegu. Usuwanie kamienia nazębnego czy boli? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

W jamie ustnej nieustannie zachodzą procesy chemiczne wywołane łączeniem się składników zawartych w pokarmie i napojach oraz ślinie. Naturalnym efektem tych procesów jest powstawanie osadu na zębach, a w efekcie płytki nazębnej. Jej niewielkie ilości odkładają się już kilka godzinach po umyciu zębów. Początkowo ma konsystencję miękką, lekko galaretowatą, łatwą do usunięcia. Płytka nazębna osadza się przede wszystkim przy dziąsłach oraz w przestrzeni międzyzębowej.

To właśnie z tego względu tak bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie należy przeprowadzać dwa razy dziennie przy pomocy dobrej szczoteczki. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczotkowanie nasady zębów. Jednak nawet najlepsza szczoteczka nie wyczyści przestrzeni między zębami, służą do tego specjalne nici dentystyczne.

Niedokładnie usunięta płytka nazębna zaczyna się mineralizować i powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Dodatkowymi czynnikami jego powstawania są:

  • spożywanie dużej ilości słodyczy,
  • picie dużej ilości kawy i herbaty,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu.

Osadzanie się kamienia nazębnego jest sprawą indywidualną, u jednych następuje to szybciej, u innych wolniej. Kamień zawsze trzeba usunąć, nie da się tego zrobić sposobami domowymi. Usuwanie kamienia nazębnego czy boli?

Do czego może doprowadzić osadzanie się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to zmineralizowana, twarda płytka nazębna. Początkowo ma barwę żółtawą, a później brązową. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale powoduje także nieprzyjemny zapach z ust. Kamień najczęściej osadza się u nasady zębów, ale stopniowo wnika w głąb dziąseł. To główny powód paradontozy, próchnicy oraz chorób przydziąseł. W rezultacie prowadzi to do ruchomości zębów, a nawet całkowitej ich utraty.

Leczenie próchnicy i paradontozy jest nie tylko długotrwałe, ale także kosztowne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest usuwanie kamienia nazębnego już na początkowym okresie jego powstawania. Najlepiej przeprowadzać regularne wizyty u stomatologa co pół roku. To on podejmie decyzję o ewentualnym usunięciu kamienia.

Cena usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego czy boli? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem nieinwazyjnym i nie powoduje żadnego bólu. Najczęściej wykorzystywana jest metoda rozbijania kamienia za pomocą ultradźwięków lub lasera. Tylko osoby z dużą nadwrażliwością zębów mogą odczuwać pewien dyskomfort.

Cena zabiegu jest bardzo zróżnicowana, zależy przede wszystkim od stopnia kamienia nazębnego i jego umiejscowienia. Usunięcie kamienia z korony zębów zaczyna się od 60 zł za łuk. Usuwanie kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych jest droższe i zaczyna się od 150 zł. W cenę zabiegu wliczone jest także polerowanie zębów.