Zapalenie miazgi zębowej - objawy

Jama zęba jest wypełniona miazgą. Jest to silnie unerwiona i unaczyniona tkanka. Jeśli dostaną się do niej bakterie, to dochodzi do infekcji. Pierwszym objawem jest ból zęba, który po jakimś czasie przemija. Jakie są przyczyny zapalenia? Kiedy zgłosić się do lekarza? Jak przebiega leczenie?

Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Zapalenie miazgi może przybrać formę odwracalną i nieodwracalną. Niestety wielu pacjentów zbyt późno udaje się do gabinetu stomatologicznego. Zapalenie miazgi zębowej objawy, których nie możemy lekceważyć to ból, który się pojawia podczas spożywania posiłków. Jeśli dostatecznie wcześnie pójdziemy do stomatologa, to problem zostanie szybko zażegnany, a my unikniemy kosztownego leczenia, które pomoże jedynie w złagodzeniu bólu.

Zapalenie miazgi zębowej – przyczyny

Do zapalenia miazgi zębowej dochodzi w wyniku powikłań powstałych przez próchnicę. Jeśli próchnica zęba jest nieleczona, to zaczyna ona wnikać coraz głębiej w strukturę zęba. Do miazgi zęba dostają się bakterie próchnicowe, które prowadzą do powstania stanu zapalnego. Najczęściej zapalenie jest wywołanie złą higieną jamy ustnej oraz zbyt rzadkimi wizytami u stomatologa. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby regularnie przynajmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby.

Raz dziennie powinniśmy użyć także nici dentystycznej, aby dokładnie oczyścić szczeliny między zębami. Nie możemy zapomnieć także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Dentysta powinien być odwiedzany przynajmniej dwa razy w roku. Oczywiście, jeśli zauważymy jakieś zmiany w obrębie jamy ustnej lub ząb zacznie nas boleć, to na wizytę należy umówić się natychmiast. Zapalenie miazgi zębowej objawy, które pierwsze się pojawiają, to właśnie ból zęba. Nie wolno tego lekceważyć.

Zapalenie miazgi zębowej – leczenie

Leczenie zapalenia miazgi zęba zależne jest przede wszystkim od postaci choroby. Dlatego ważne jest szybkie reagowanie na każdy ból zęba. Zapalenie miazgi zębowej objawy bólu są inne od zwykłego bólu zęba. Przede wszystkim ból pojawia się na chwilę i może potem zniknąć. Najczęściej jest odczuwalny podczas spożywania posiłków oraz picia. W zaawansowanym stadium zapalenia ból staje się ciągły. Poziom zapalania oceniany jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.

Jeśli zmiany są niewielkie, to leczenie polega na borowaniu zmian próchnicowych oraz założeniu opatrunku na okres około 3 miesięcy. Po tym okresie lek jest wyjmowany, a ząb zostaje zaplombowany. Jeśli w czasie leczenia ból nie znika, to znaczy, że zapalenie ma charakter nieodwracalny. Są dwie metody leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Pierwsza z nich polega na usunięciu chorej miazgi.

Podczas zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Następnie usunięta część zęba jest wypełniana. Zabieg odbywa się podczas jednej wizyty. Drugą metodą jest uzyskanie martwego zęba poprzez leczenie kanałowe. Jednak coraz rzadziej takie zabiegi są wykonywane ze względu na wysokie koszty oraz nieestetyczny wygląd zęba. Leczenie jest długie i wymaga wielu wizyt w gabinecie dentystycznym.