czy-leczenie-kanalowe-jest-szkodliwe

Dawniej leczenie kanałowe było bardzo nieprzyjemne, dlatego pacjenci woleli usunąć zęba niż się męczyć. Należy jednak pamiętać, że warto walczyć o wszystkie zęby, ponieważ po ich utracie zostaje jedynie wstawienie implantów. Odpowiadamy, czy leczenie kanałowe jest szkodliwe oraz przedstawiamy niepożądane skutki zabiegu.

Leczenie kanałowe – kiedy się stosuje?

Nieleczona próchnica wnika coraz głębiej, najpierw zajmuje zębinę, a po pewnym czasie dociera do miazgi. Stan zapalny w tej części zęba jest wywołany przez rozmnażające się bakterie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ostre zapalenie sprawia ogromny ból pacjentowi, dlatego konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologicznym. Ból może być też pulsujący i pojawiać się nagle, a potem znikać na kilka minut. Lepiej unikać picia gorących i zimnych napojów oraz jedzenia słodyczy. Dyskomfort może się także pojawiać przy każdej zmianie pozycji. Jeżeli odpowiednio wcześnie nie zostanie rozpoczęte leczenie, to zapalenie miazgi może się przekształcić w martwicę, a w skrajnych przypadkach powstaje nawet zgorzel zęba. Wierzchołek zęba zostanie zniszczony przez bakterie, które następnie przerzucą się na otaczające go tkanki.

Po pewnym czasie nawet zwykłe dotknięcie zęba językiem będzie powodowało ogromny ból nie do zniesienia. Zgorzel zęba to stan, w którym dochodzi do rozpadu martwej miazgi. Niestety w tej sytuacji leczenie kanałowe jest ostatnią szansą na ratowanie zęba. Taka forma leczenia może być również skuteczna w przypadku próchnicy wtórnej. Są to zmiany próchnicze, które pojawiają się w okolicach istniejących już wypełnień. Często powtarzające się urazy mogą się przyczynić do uszkodzenia miazgi. Niestety odpowiedzialne są za to często złe nawyki pacjentów, takie jak na przykład obgryzanie końcówki długopisu lub paznokci.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe może być przeprowadzone u pacjentów w każdym wieku. Ogólnoustrojowe choroby raczej nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, ale istnieją pewne choroby, które mogą się zaostrzyć w wyniku leczenia kanałowego. Trzeba tu wymienić przede wszystkim choroby serca, choroby nerek, stan obniżonej odporności oraz choroby stawów. Jeżeli występują takie schorzenia to trzeba się skonsultować z lekarzem prowadzącym, który oceni ryzyko powikłań na skutek przeprowadzenia leczenia kanałowego. Potrzebne jest z reguły również leczenie antybiotykowe oraz terapia innymi lekami. Odpowiedź na pytanie, czy leczenie kanałowe jest szkodliwe, jest oczywiście negatywna.

Leczenie kanałowe – niepożądane skutki

Należy mieć na uwadze, że leczenie kanałowe to zabieg inwazyjny, a to oznacza, że mogą wystąpić różne powikłania. Wystarczy, że część miazgi pozostanie w kanałach i zacznie rozwijać się zapalenie resztkowe, które charakteryzuje się silnym, przeszywającym bólem. Pozostawienie miazgi może się również przyczynić do powstania przebarwienia zęba. Czasami po całkowitym usunięciu miazgi, ząb musi zostać jeszcze wybielony. Niektóre opatrunki zakładane do kanału mogą być odpowiedzialne za wystąpienie przebarwień. Dlatego bardzo ważne jest, żeby leczenie kanałowe przeprowadzać w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do przerwania ściany zęba.