Zęby zatrzymane - powikłania

Wiele osób cierpi z powodu zatrzymanego zęba, ale niewiele o tym wie. O problemie zatrzymanych zębów niewiele się mówi, choć nie ma szansy, by zniknął on sam z siebie. Z tego powodu warto wiedzieć więcej na temat zatrzymanych zębów i czym się objawiają. Zęby zatrzymane – powikłania i oznaki – poznaj najważniejsze informacje.

Ząb zatrzymany — czym jest?

Ząb zatrzymany to taki ząb, który nie przebił się przez dziąsło w całości. Bardzo często dotyczy to zębów mądrości, czyli tzw. ósemek. Zęby te są poprawnie ukształtowane pod względem anatomicznym, ale z jakiejś przyczyny nie mogą się wyrżnąć. Ząb może być zatrzymany częściowo – wtedy jego niewielka część wystaje ponad dziąsło. Może też być zatrzymany całkowicie – w takim wypadku cały ząb jest otoczony kością.

Objawy zatrzymanego zęba – poznaj je i zapamiętaj

Zanim zajmiemy się tym, jak wyglądają zęby zatrzymane – powikłania, porozmawiajmy o ich objawach. Pierwszym z nich może być ból. Początkowo jego przyczyna jest nieznana, ale ćmiący i przewlekły ból może być dowodem na to, że w szczęce znajduje się zatrzymany ząb. Kolejną kwestią jest nieprawidłowy zgryz. Zatrzymany ząb może wpłynąć na to, że pozostałe zęby w szczęce się przesuną i będą bardziej ściśnięte. Kolejną kwestią jest szczękościsk i problem z otwieraniem ust. Ten objaw wymaga podjęcia jak najszybszego leczenia. Oczywiście ząb sąsiadujący z zatrzymanym może mieć objawy paradontozy, która wynika z niemożności zachowania wystarczającej higieny. W miejscu zatrzymanego zęba z kolei może pojawić się zapalenie dziąsła, a w przypadku częściowego zatrzymania – próchnica korony zatrzymanego zęba.

Zęby zatrzymane – powikłania

W przypadku niepodjęcia leczenia zatrzymanego zęba trzeba liczyć się z paradontozą, stanami zapalnymi dziąseł oraz bardzo silnym przewlekłym ból. Tak długo jak ząb będzie znajdował się w kości, te objawy nie ustąpią i będzie można wyłącznie je zmniejszać. Poważnym powikłaniem jest dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Jest ona efektem stłoczenia się zębów w łukach zębowych na skutek nacisku wywieranego przez zatrzymany ząb. Stłoczone zęby to nieprawidłowy zgryz, nieestetyczny uśmiech i problemy z codzienną aktywnością. Zatrzymane zęby zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy.

Szczególnie narażone są zęby bezpośrednio sąsiadujące z nimi, ale próchnica łatwo przenosi się też na pozostałe zęby znajdujące się w jamie ustnej. W skrajnych przypadkach zatrzymany ząb może zacząć wrastać w korzenie sąsiednich zębów i powodować ich uszkodzenie. Pęknięty korzeń lub nawet cały ząb będzie wymagał bardzo zaawansowanego i kosztownego leczenia. W przypadku zatrzymanych ósemek warto też wiedzieć o możliwości wystąpienia bolesnych kieszeni kostnych. Nie można też zapominać o dużym ryzyku zapalenia dziąseł, które także wymaga specjalistycznego leczenia i przyjmowania leków o szerokim spektrum działania. Z racji tego, że lista powikłań zatrzymanych zębów jest długa, nie powinno się zwlekać z podjęciem stosownego leczenia, które zmniejszy ryzyko powikłań.