Dbanie o stan dziąseł jest tak samo ważne jak dbanie o same zęby. To bowiem w dziąsłach osadzone są ludzkie zęby, więc każde schorzenie związane z dziąsłami może nieść za sobą tragiczne skutki dla uzębienia. Przede wszystkim, dziąsła trzeba obserwować nawet, jeśli jeszcze nie bolą i nie dają konkretnych objawów. Ważny jest również ich wygląd i ewentualne zmiany na nich powstające. Gdy dziąsła stają się rozpulchnione, zaczynają krwawić lub puchnąć, to już ostatni dzwonek, aby działać. Przyczyny puchnięcia dziąseł mogą być bardzo różne, dlatego po prawidłową diagnozę trzeba udać się do gabinetu dentystycznego. Niektórzy zwlekają z pójściem do stomatologa, licząc na to, że dolegliwości same miną, nie można jednak ich bagatelizować, zwłaszcza, jeśli puchnięciu towarzyszy gorączka i silny ból.
Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?
Puchnięcie dziąseł jest dość powszechną dolegliwością. Dlatego też, jeśli ktoś zastanawia się nad kwestią: opuchlizna dziąsła czym leczyć, w pierwszej kolejności powinien ustalić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Przyczyn problemów z dziąsłami może być wiele. Czasem dotyczą one stricte dziąseł, a czasem biorą się ze stanów chorobowych rozwijających się w zębach, gdyż zęby są integralnie połączone z dziąsłami. Do najczęstszych przyczyn bólu i opuchlizny dziąseł zalicza się zatem:
- nieprawidłowe mycie i niestaranną higienę jamy ustnej;
- zapalenia dziąseł, które mogą być powikłaniem po błędnym myciu lub nieprawidłowym oczyszczeniu zębów z zarazków;
- próchnicę i stany chorobowe zębów;
- urazy mechaniczne;
- zbyt ciasno zamontowane aparaty ortodontyczne lub sztuczne szczęki.
W zależności od przyczyny lekarz podejmuje najbardziej racjonalny sposób leczenia dziąseł bądź działanie właściwe z punktu widzenia uśmierzenia bólu i zejścia opuchlizny.
Opuchnięte dziąsła – objawy
Widocznym objawem kłopotów z dziąsłami jest rzeczywiście ich opuchlizna, która może być widoczna przez policzek i wyraźne zdeformowaną twarz pacjenta. Ponadto, gdy dziąsła są opuchnięte, stają się też szczególnie wrażliwe. Często krwawią, opadają, odsłaniając szyjki zębowe i prezentują się nieestetycznie. Dochodzą do tego dolegliwości bólowe, które są dość nieprzyjemne. Nieraz dziąsło potrafi boleć znacznie bardziej niż chory ząb. Gdy wystąpią powyższe objawy, należy zastanowić się pilnie nad następującą kwestią: opuchlizna dziąsła czym leczyć. Nie zawsze można od razu pójść do lekarza, gdyż ból może zaatakować nocą, czy podczas urlopu. Wtedy warto znać domowe sposoby leczenia.
Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?
Wiele osób zastanawia się nad tematem: opuchlizna dziąsła czym leczyć. Niestety, zazwyczaj robią to, gdy już wystąpiła dolegliwość. Doraźnie w warunkach domowych pomoże płukanie w ziołach np. szałwii czy rumianku. Sprawdzają się także cytryna, wanilia i goździki. Oczywiście nic nie zastąpi wizyty u stomatologa. Lekarz przede wszystkim należycie oczyści dziąsło, poda środki przeciwbólowe, wyleczy lub usunie ząb, który jest sprawcą zamieszania, bądź usunie aparat zębowy, który uszkadza dziąsła. W niektórych przypadkach także przepisze antybiotyk.